Ako môže vyzerať politická nezávislosť spravodajskej služby

Slovenská prezidentka pri vymenovaní Michala Aláča za riaditeľa SIS okrem iného povedala, že od neho očakáva osobnú autonómiu a samostatnosť, ktorou bude hájiť politickú nezávislosť informačnej služby vo všetkých aspektoch, v ktorých SIS má a musí byť nezávislá. S týmito slovami sa dá len súhlasiť a zaželať novému riaditeľovi SIS, aby sa mu aj táto oblasť jeho pôsobenia darila realizovať čo najlepšie. Ako môže vyzerať politická nezávislosť spravodajskej služby veľmi dobre ilustruje nasledujúci príklad z Veľkej Británie.

V parlamentných voľbách vo Veľkej Británii v roku 1983 obhajovala svoj mandát premiérka  a vodkyňa konzervatívcov Margaret Thatcherová (1925-2013). Chcela nadviazať na svoje víťazstvo z roku 1979. Proti nej stál na čele labouristov Michale Foot (1913-2010), ktorý stranu viedol od roku 1980. Michael Foot bol bývalý novinár, mierový aktivista a podporovateľ kampane za jadrové odzbrojenie. Britské spravodajské služby mali podozrenie, že niektoré aktivity M. Foota sú tajne podporované zo strany sovietov. Toto podozrenie potvrdil Oleg Gordijevski, ktorý ako vysoký dôstojník KGB pracoval pre Britov. Preverenie vlastných britských spravodajských informácii, ako aj informácie poskytnuté Gordijevskim ale ukázalo, že Foot nebol vedomým špiónom ani vedomým agentom. Bol Rusmi využívaný ako „užitočný idiot“. Foot bol v tomto smere naivný a hlúpy, ale nepracoval pre nepriateľa. Vzhľadom k jeho politickému postaveniu, keď sa po voľbách mohol stať britským premiérom, mala táto situácia významný dopad na národnú bezpečnosť krajiny. Okrem toho by zverejnenie tejto informácie bolo s veľkou pravdepodobnosťou dezinterpretované a využité v predvolebnom boji. Došlo by tak k ovplyvneniu demokratickej volebnej súťaže. Samozrejme ale bolo nutné rozhodnúť, ako s týmto zistením narábať. Informáciu tak odovzdala  MI6 (rozviedka) riaditeľovi MI5 (kontrarozviedka) Johnu Jonesovi. Informácia bola taktiež poskytnutá Robertu Armstrongovi, ktorý bol hlavným politickým poradcom premiérky a bol zodpovedný za koordináciu komunikácie spravodajských služieb s vládou. Súčasne ale bol úradníkom politicky neutrálnym a pracoval aj pre vlády predchádzajúce. V rámci tohto úzkeho kruhu bolo rozhodnuté, že informácia je politicky veľmi výbušná a premiérka s ňou nebude oboznámená. Zvíťazila tu lojalita k štátu, k systému a pravidlám nad lojalitou politickou. Zabránilo sa tak prípadnému politickému zneužitiu kauzy a táto informácia skutočne veľmi dlho bola známa len niekoľkým ľuďom bez toho, aby z nej nejakým spôsobom profitovali.

Samozrejme, že sa diskutovalo o situácii, keby Food voľby vyhral. V takom prípade by o zistených skutočnostiach bola informovaná kráľovná.

Thatcherová a konzervatívci nakoniec vo voľbách zvíťazili  a labouristi získali najmenší počet hlasov od roku 1918. M. Foot po voľbách rezignoval na vedenie strany a na jeho miesto nastúpil Neil Kinnock. Tento proces sa aj vďaka racionalizmu vodcov britskej spravodajskej komunity uskutočnil demokratickým spôsobom a nemal na sebe pachuť nevhodného vonkajšieho zásahu.

Je vhodné sa pozrieť aj na osobnosti, ktoré stáli za týmto rozhodnutím. Na čele MI6 stál v tej dobe Colin Figures (1925-2006), ktorý v britskej rozviedke slúžil od roku 1951. Z MI6 odišiel v roku 1985 a stal sa koordinátorom spravodajských služieb na úrade vlády. Kontrarozviedku MI5 v rokoch 1981-1985 viedol John Jones (1923-1998), ktorý v spravodajskej službe pôsobil tridsať rokov, od roku 1955 do roku 1985. Poradca premiérky Robert Armstrong (1927-2020) pôsobil vo vysokých vládnych úradoch od roku 1970, na sekretariáte Margaret Thatcherovej v rokoch 1979-1987. Bol hlboko presvedčený o zachovávaní úradného tajomstva a neuznával tzv. „verejný záujem“. V tomto smere sa stal známym svojim výrokom, že s pravdou sa má zaobchádzať hospodárne.

Z hľadiska profesionálneho životopisu týchto ľudí sa dá vyvodiť záver, že okrem osobnostných predpokladov na zastávanie akejkoľvek funkcie je dôležitá aj profesionálna kultúra a etika, ktorá ale nevzniká automaticky vstupom do organizácie, ale formuje sa  dlhodobým pôsobením v oblasti a súčasne je týmto dlhodobým pôsobením preverovaná. Postoj čelných predstaviteľov spravodajskej komunity Veľkej Británie v tomto príklade ukázal, ako môže vyzerať  politická nezávislosť a zodpovednosť voči štátu.

 

Austrália uskutočnila nezávislé hodnotenie spravodajských schopností krajiny

21.03.2025

Austrálska vláda zverejnila neutajovanú verziu nezávislého hodnotenia spravodajských schopností krajiny (https://www.pm.gov.au/media/release-2024-independent-intelligence-review). Uskutočnenie tohto zámeru, bolo oznámené v septembri 2023 a dokument – Independent Intelligence Review, bol spracovaný pod vedením Dr. Heather Smithovej a Richarda Maudeho. Podľa správy sú [...]

Odtajnené spisy o Kennedyho vražde prinášajú nepríjemné odhalenia

20.03.2025

New York Times sa zamýšľa nad aktuálne odtajnenými dokumentmi z vyšetrovania vraždy prezidenta Kennedyho. (https://www.nytimes.com/2025/03/19/us/politics/jfk-documents-assassination-conspiracy.html) Odhalenia, ktoré tieto spisy prinášajú nemajú prakticky „nič spoločné s tým, kto zabil Kennedyho“, ale skôr odhaľujú povahu spravodajskej činnosti USA v tomto období. V [...]

Chaos v rokovaní Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky

03.02.2025

Bezpečnostná rada Slovenskej republiky (BR SR) mala podľa svojho plánu práce na rok 2024[1] v marci 2024 prerokovať Správu o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2023. Tento materiál mal na rokovanie BR SR predložiť jej predseda, ktorým je premiér. Táto povinnosť, každoročne spracovať a predložiť správu o bezpečnosti krajiny, je stanovená Zákonom č. 110/2004 Z. [...]

býk

Objavilo sa ďalšie ohnisko slintačky a krívačky. Slovensko uzavrie niektoré hraničné priechody

04.04.2025 17:11, aktualizované: 20:26

Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Robert Fico vypustil na Slavíne holubice mieru.

Smer si na Slavíne pripomenul 80. výročie oslobodenia Bratislavy. Fico: Je potrebné povedať jasné nie vojne

04.04.2025 16:40, aktualizované: 18:22

80. výročie oslobodenia Bratislavy si na Slavíne pripomína Smer na čele s predsedom a premiérom Robertom Ficom.

Huliak, Tabaková

VIDEO: Brala 40 eur na hodinu za „trápne statusíky". Minister Huliak zrušil spoluprácu s Romanou Tabakovou

04.04.2025 16:37

Bývalá tenistka mala úväzok aj v Národnom športovom centre, ministrovi bolo naznačené „že tam nerobí vôbec nič".

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 73
Celková čítanosť: 301982x
Priemerná čítanosť článkov: 4137x

Autor blogu

Kategórie