Založ si blog

„KEBY BOL TEN CHLAPEC FORMOVANÝ BIBLIOU, URČITE BY SA TO NESTALO“

Povedala v relácii „Do kríža“ o vrahovi zo  Zámockej ulice  Renata Ocilková, koordinátor KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov. Skutočne?! Kresťanstvo bolo takmer 2000 rokov vládnucou ideológiou v Európe a pohľad do každej učebnice dejepisu názorne ukazuje, že nebolo v tom období menej násilia a viacej lásky, menej vojen a viacej mieru, alebo že sa celkovo žilo ľuďom lepšie, ako v spoločnosti sekularizovanej. Ani celkom dobre nechápem, ktorú časť Biblie mala pani Ocilková na mysli? Predpokladám že asi nie Starý zákon, o ktorom jeden protestantský teológ povedal, že je to návod na genocídu. Tu je skôr namieste otázka, či sa chlapec nesprával v duchu Starého zákona. Ale aby sme sa neobracali len na minulosť. Teroristi z  Írskej republikánskej armády pochádzali najmä z katolíckeho prostredia a taktiež boli formovaní bibliou. V roku 2017 sa pápež František ospravedlnil za to, že  príslušníci katolíckej cirkvi sa podieľali na genocíde vo Rwande. Nechcem tým povedať, že kresťania alebo veriaci sú zlí, ale nie sú apriori dobrí alebo lepší ako ostatní, aj keď si to často myslia. Dobro a zlo ide naprieč veriacimi aj neveriacimi a žiadna náboženská výchova neurobí ľudí lepšími.

Podobne ma prekvapilo aj  vyjadrenie nového predsedu KBS, arcibiskupa Bernarda Bobera, ktorý tvrdí, že: „Cirkev u nás priestor má, ale nie je braná dostatočne vážne.   Viac sú rešpektovaní ľudia, ktorí sa nehlásia k viere, ako tí, ktorí chodia do kostola a dokážu sa aj verejne odvolať na svoje svedomie. Samozrejme, netvrdím, že veriaci sú tu prenasledovaní, ale v spoločnosti sa s nimi tak trochu neráta.“ (https://svetkrestanstva.postoj.sk/116317/cirkev-na-slovensku-nie-je-brana-dostatocne-vazne-ale-mozeme-si-za-to-aj-sami) Skutočne nechápem z čoho pramení tento jeho názor, pretože keď si pozrieme zloženie našej vlády a parlamentu, nemám ten pocit, že by tam veriaci neboli dostatočne zastúpení a napríklad súčasný minister školstva sa vyberal najmä podľa vierovyznania! Nemyslím si, že by mal byť človek rešpektovaný podľa toho, či je veriaci alebo nie a ani si nemyslím, že by to takto ľudia vnímali. Ale pokiaľ to takto niekto vníma, tak to je skôr problém na jeho strane.

Na Slovensku sa prakticky neuskutoční žiadna oficiálna udalosť bez asistencie kňazov, KBS sa zapája do pripomienkového konania k zákonom, veľká časť štátnych sviatkov je vyslovene katolíckych. Duchovnú službu majú vojaci, policajti, colníci, väzenská služba a možno už aj Slovenská diaľničná spoločnosť. Jestvuje tu výhrada zo svedomia, ktorá  je formovaná v duchu katolíckej náuky, akoby svedomie mali len katolíci, ale arcibiskup Bober má pocit, že cirkev nie je braná dostatočne vážne, a že s veriacimi sa v spoločnosti neráta? Skutočne mám pocit, že žijeme v paralelných svetoch.

Časť spoločnosti, vrátane mňa cirkev vážne neberie. Nie je to ale kvôli viere, ale preto, že v politike jej postoje reprezentujú ľudia ako Záborská alebo Kuffa, ktorí sa usilujú svoje videnie sveta vnútiť v celej spoločnosti. A aj preto, že kresťanstvom neustále šermujú  ľudia ako Matovič alebo Kotleba. Som pevne presvedčený, že väčšina ľudí na Slovensku má hlboký rešpekt a úctu napríklad k mníškam, ktoré sa starajú o chorých a zomierajúcich, alebo ku kňazom ktorí pracujú vo vylúčených komunitách. Ani neveriaci nemajú problém s kňazmi, ktorí sú pre mnohých skutočne dôležitou súčasťou duchovného života.  Súčasne ale ľudia odmietajú, aby im niekto nútil pravidlá podľa svojej viery. Získanie si vážnosti je v podstate jednoduché – nebyť pokryteckými a nestarať sa do života tých ľudí, ktorí o to nestoja.

AKÝ JE ZÁMER ROZVOJA VOJENSKÉHO SPRAVODAJSTVA?

29.06.2022

Slovenský parlament pred niekoľkými dňami schválil „Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035“. Ide strategický dokument, ktorý stanovuje ciele a postupy vytvárania obranných kapacít a spôsobilostí štátu v horizonte viac ako desiatich rokov. Medzi hlavnými cieľmi dlhodobého plánu rozvoja rezortu obrany je okrem vybudovania ťažkej [...]

Ako (ne)funguje naša vláda. . .

14.06.2022

To, že naša vláda funguje čudným spôsobom je zrejmé aj zo spôsobu jej činnosti. Jej fungovanie by totiž nemalo závisieť od toho, aký dostane Matovič nápad, ale malo by vychádzať zo zákona. Ten zákon máme od roku 2001 a volá sa „Zákon o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy (Zákon č. 575/2001)“. Tento zákon stanovuje kompetencie [...]

Kniha, ktorá sa podarila – Obrancovia Liptova od Daniela Šmihulu

15.01.2022

Daniel Šmihula je známy autor vedeckých a odborných textov z oblasti dejín, práva, medzinárodných vzťahov a bezpečnosti. Predmetom jeho záujmu je ale aj fantastická a utopická literatúra o ktorej napísal celý rad článkov. Na prelome roka sa do predaja dostala jeho nová kniha „Obrancovia Liptova“, ktorá nie je knihou odbornou, ale prvým autorovým beletristickým dielom [...]

poland military base

USA majú v Poľsku prvú stálu základňu na východe: Sme tu, aby sme zostali

21.03.2023 20:29

Spojené štáty v utorok slávnostne začali prevádzku svojej prvej stálej vojenskej posádky v Poľsku a na východnom krídle NATO.

Dračí dub z Lozorna

Európskym stromom roka je poľský dub Fabrykant, druhý skončil slovenský Dračí dub z Lozorna

21.03.2023 19:46

Majestátny dub Fabrykant z poľského mesta Lodž zvíťazil s veľkým náskokom v ankete o Európsky strom roka. Druhý je slovenský Dračí dub.

Andrej Stančík

Slovensko vypočúvali v Bruseli o stave právneho štátu, kritika podľa Stančika nezaznela

21.03.2023 19:16

Päť členských krajín EÚ vrátane Slovenska podstúpilo v utorok v Bruseli vypočúvanie v rámci každoročného dialógu o právnom štáte.

vojenské cvičenie, Slovenský štít 2023, vojaci, armáda, vo

Na Slovensku sú vojaci zo siedmych krajín NATO. Armáda simulovala aktiváciu Článku 5. Rusko je hrozba, vyhlásil Naď

21.03.2023 18:27

Rusko je hrozba, ale spojenci nás chránia, vyhlásil Naď na vojenskom cvičení Slovenský štít 2023.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 236809x
Priemerná čítanosť článkov: 4554x

Autor blogu

Kategórie