Založ si blog

„KEBY BOL TEN CHLAPEC FORMOVANÝ BIBLIOU, URČITE BY SA TO NESTALO“

Povedala v relácii „Do kríža“ o vrahovi zo  Zámockej ulice  Renata Ocilková, koordinátor KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov. Skutočne?! Kresťanstvo bolo takmer 2000 rokov vládnucou ideológiou v Európe a pohľad do každej učebnice dejepisu názorne ukazuje, že nebolo v tom období menej násilia a viacej lásky, menej vojen a viacej mieru, alebo že sa celkovo žilo ľuďom lepšie, ako v spoločnosti sekularizovanej. Ani celkom dobre nechápem, ktorú časť Biblie mala pani Ocilková na mysli? Predpokladám že asi nie Starý zákon, o ktorom jeden protestantský teológ povedal, že je to návod na genocídu. Tu je skôr namieste otázka, či sa chlapec nesprával v duchu Starého zákona. Ale aby sme sa neobracali len na minulosť. Teroristi z  Írskej republikánskej armády pochádzali najmä z katolíckeho prostredia a taktiež boli formovaní bibliou. V roku 2017 sa pápež František ospravedlnil za to, že  príslušníci katolíckej cirkvi sa podieľali na genocíde vo Rwande. Nechcem tým povedať, že kresťania alebo veriaci sú zlí, ale nie sú apriori dobrí alebo lepší ako ostatní, aj keď si to často myslia. Dobro a zlo ide naprieč veriacimi aj neveriacimi a žiadna náboženská výchova neurobí ľudí lepšími.

Podobne ma prekvapilo aj  vyjadrenie nového predsedu KBS, arcibiskupa Bernarda Bobera, ktorý tvrdí, že: „Cirkev u nás priestor má, ale nie je braná dostatočne vážne.   Viac sú rešpektovaní ľudia, ktorí sa nehlásia k viere, ako tí, ktorí chodia do kostola a dokážu sa aj verejne odvolať na svoje svedomie. Samozrejme, netvrdím, že veriaci sú tu prenasledovaní, ale v spoločnosti sa s nimi tak trochu neráta.“ (https://svetkrestanstva.postoj.sk/116317/cirkev-na-slovensku-nie-je-brana-dostatocne-vazne-ale-mozeme-si-za-to-aj-sami) Skutočne nechápem z čoho pramení tento jeho názor, pretože keď si pozrieme zloženie našej vlády a parlamentu, nemám ten pocit, že by tam veriaci neboli dostatočne zastúpení a napríklad súčasný minister školstva sa vyberal najmä podľa vierovyznania! Nemyslím si, že by mal byť človek rešpektovaný podľa toho, či je veriaci alebo nie a ani si nemyslím, že by to takto ľudia vnímali. Ale pokiaľ to takto niekto vníma, tak to je skôr problém na jeho strane.

Na Slovensku sa prakticky neuskutoční žiadna oficiálna udalosť bez asistencie kňazov, KBS sa zapája do pripomienkového konania k zákonom, veľká časť štátnych sviatkov je vyslovene katolíckych. Duchovnú službu majú vojaci, policajti, colníci, väzenská služba a možno už aj Slovenská diaľničná spoločnosť. Jestvuje tu výhrada zo svedomia, ktorá  je formovaná v duchu katolíckej náuky, akoby svedomie mali len katolíci, ale arcibiskup Bober má pocit, že cirkev nie je braná dostatočne vážne, a že s veriacimi sa v spoločnosti neráta? Skutočne mám pocit, že žijeme v paralelných svetoch.

Časť spoločnosti, vrátane mňa cirkev vážne neberie. Nie je to ale kvôli viere, ale preto, že v politike jej postoje reprezentujú ľudia ako Záborská alebo Kuffa, ktorí sa usilujú svoje videnie sveta vnútiť v celej spoločnosti. A aj preto, že kresťanstvom neustále šermujú  ľudia ako Matovič alebo Kotleba. Som pevne presvedčený, že väčšina ľudí na Slovensku má hlboký rešpekt a úctu napríklad k mníškam, ktoré sa starajú o chorých a zomierajúcich, alebo ku kňazom ktorí pracujú vo vylúčených komunitách. Ani neveriaci nemajú problém s kňazmi, ktorí sú pre mnohých skutočne dôležitou súčasťou duchovného života.  Súčasne ale ľudia odmietajú, aby im niekto nútil pravidlá podľa svojej viery. Získanie si vážnosti je v podstate jednoduché – nebyť pokryteckými a nestarať sa do života tých ľudí, ktorí o to nestoja.

Nebezpečné vojnové hrátky Izreala a Iránu

14.04.2024

Keď Izrael pred takmer dvomi týždňami uskutočnil letecký útok na budovu iránskeho konzulátu v sýrskom Damasku, bolo jednou z hlavných otázok prečo? Pri útoku zahynulo 12 ľudí, vrátane dvoch iránskych generálov, ale z vojenského, alebo bezpečnostného hľadiska, tento útok nemal žiadny reálny význam. Mohol naopak len eskalovať napätie v oblasti a toto bol s [...]

„Celý život“ Daniela Lipšica alebo ako si DenníkN vytvára vlastnú realitu

18.03.2024

Som toho názoru, že správna dezinformácia je niečo ako mozaika. Nie je to nejaký názorový úder, ako napríklad že slepé črevo je centrom myslenia, ale postupné, nenápadné podsúvanie účelových informácií, ktoré v konečnom dôsledku vytvárajú falošný obraz sveta. Dobrý príkladom tohto prístupu je formovanie obrazu Daniela Lipšica ako niekoho, kým v skutočnosti nie [...]

Výber riaditeľa SIS v medzinárodnom kontexte, alebo ako to robia v iných krajinách?

12.03.2024

Výber nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) je nielen dôležitou témou našej vnútornej politiky, ale má aj významné zahranično-politické konsekvencie. Spravodajská služba totiž pôsobí v rámci medzinárodného prostredia, ktoré je okrem iného inštitucionálne vymedzené našim členstvom v EÚ a NATO a z toho vyplývajúcou spoluprácou aj spravodajských [...]

Pamätná tabuľa návštevy Alžbety II. na Hrebienku

Na Hrebienku je už tretia tabuľa na pamiatku návštevy kráľovnej Alžbety II. Dve ukradli

15.04.2024 08:00

Vysoké Tatry majú pre britského kráľa Karola III. originálnu letenku, špeciálny skipas a pozvánku na návštevu.

sydney

Útočník, ktorý ubodal v Sydney šesť ľudí, sa podľa polície zameral na ženy

15.04.2024 06:55

Päť zo šiestich mŕtvych sobotného útoku boli ženy, rovnako väčšina z 12 zranených.

Izrael, Irán, Joe Biden, Tel Aviv

ONLINE: USA odmietli tvrdenia, že vopred vedeli o útoku Iránu na Izrael

15.04.2024 06:15, aktualizované: 07:40

Teherán podľa nemenovaného amerického predstaviteľa Spojeným štátom odkaz po začatí útokov s tým, že budú "vysoko deštruktívne".

vojna na Ukrajine, Joe Biden, Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj poukázal na Izrael: To je skutočná obrana. Od spojencov žiada odvážnu akciu aj pre Ukrajinu

15.04.2024 06:00, aktualizované: 08:01

"Spojenci by nemali zatvárať oči pred ruskými raketami a dronmi, znamená to, že je potrebná akcia - odvážna," uviedol Volodymyr Zelenskyj.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 261136x
Priemerná čítanosť článkov: 4426x

Autor blogu

Kategórie