Založ si blog

Prečo koalícia nezastavila kauzu Lučanského?

Prípad úmrtia generála Lučanského si už na Slovensku žije vlastným životom a môžeme len dúfať, že na všetky otázky sa nájdu hodnoverné odpovede. Z hľadiska vývoja celého prípadu je nepochopiteľné to, že koalície túto kauzu včas nezastavila, aj keď na to malá dobrú príležitosť.

Po prvom incidente, ktorý sa odohral 9. decembra 2020, sa na sociálnych sietiach začali šíriť rôzne verzie tejto udalosti. Ich podstatou bolo, že Lučanský bol vážne zranený a to za aktívnej účasti príslušníkov väzenskej stráže. Oficiálna verzia hovorila o zranení pri páde na posteľ a následnom menšom operačnom zákroku. Ale neoficiálna verzia o bitke a vážnom zranení sa rýchlo šírila v spoločnosti a je samozrejmé, že  bola zaujímavá aj pre opozičných politikov. Z ich strany bolo počuť hlasy o zvolaní parlamentného výboru alebo na uskutočnenie poslaneckého prieskumu, prirodzene aj za účasti opozičných poslancov. Predstavitelia koalície, ako napríklad poslanci Polák alebo Grendel toto rozhodne odmietli. Nie je dôležité, či opoziční poslanci skutočne podnikli relevantné kroky na zvolanie výboru alebo na uskutočnenie poslaneckého prieskumu. Podstatné je to, že koalícia tu mala možnosť poslaneckým prieskumom v samom zárodku túto kauzu jednoznačne objasniť a nedovoliť tak jej pokračovanie k jej súčasnému vyústeniu. Poslanecký prieskum mohli iniciovať aj poslanci koalície a ukázať v praxi „novú“ politickú kultúru.

Pokiaľ je totiž oficiálna verzia pravdivá, tak  Lučanský by osobne v rámci poslaneckého prieskumu potvrdil Ficovi, Sakovej a ďalším, že tam nebolo cudzie zavinenie. Poslanci by osobne videli v akom je zdravotnom stave a nebola by dnes možná priama linka od zranenia k úmrtiu, ale bola by tam jasná deliaci čiara, ktorú práve poslanecký prieskum mohol vytvoriť.

Prečo koalícia vo vlastnom záujme tento spôsob objasnenia prvotného zranenia nevyužila? Žiadna možná odpoveď nie je pre koalíciu priaznivá. Pokiaľ ich to nenapadlo a len si povýšenecky vychutnávali odmietnutie Fica, potom je to známka nízkej politickej vyspelosti a nedostatočného racionálneho úsudku. Pokiaľ to bolo preto, že bolo čo tajiť a rátalo sa s „vyhnitím“ celého problému, potom je to známka zlyhania sľubov o právnom štáte.

Áno, v súvislosti s prvým incidentom ministerka spravodlivosti vytvorila rezortnú komisiu, ktorá 15.12. 2020 v nemocnici v Trenčíne uskutočnila kontrolu nad výkonom väzby Lučanského a jej závery nedávno zverejnili. Lenže oficiálne úradnické komisie nemajú potenciál presvedčiť pochybovačov a ani táto komisia nedokázala vyvrátiť pochybnosti. Naopak, ako napríklad uvedenie časových medzier v kamerovom zázname, niektoré aj umožnila. A opäť sa vynára otázka. Keď s Lučanským mohli hovoriť členovia komisie, prečo nie aj opoziční poslanci? Faktom tak zostáva, že koalícia sa aj vlastnou nečinnosťou dostala do súčasnej situácie, ktorej každé z možných riešení vládnu moc oslabí a opätovne znižuje dôveru verejnosti v štát.

V Estónsku odsúdený ruský špión pôsobil úspešne aj v Česku

21.06.2024

V Estónsku bol za špionáž pre Rusko odsúdený na šesť rokov väzenia Viacheslav Morozov. (https://news.err.ee/1609374515/university-professor-found-guilty-of-espionage-against-estonian-state). Morozov pôsobil ako profesor medzinárodných vzťahov, nemal prístup k tajným dokumentom, ale poskytoval informácie o záujmových osobách, písal analýzy o bezpečnosti Estónska a [...]

Transformované motto dnešných liberálov – „Nesúhlasím s tým, čo hovoríš a budem brániť tomu, aby si to mohol hovoriť. “

15.05.2024

Anka Žitná dala v svojom programe „Teraz takto“ opätovne priestor Andorovi Šándorovi. Ide o generála vo výslužbe, ktorý okrem iného pôsobil ako riaditeľ českej vojenskej rozviedky. Z hľadiska svojho odborného background je kredibilnejší ako 90% rôznych analytikov, ktoré ponúka RTVS. Napriek tomu Šándor do RTVS už niekoľko rokov nemôže, pretože sa jeho názory [...]

Kolíková a Mazák kritizujú postupy, ktoré sami používali. . .

26.04.2024

Veľmi často je poučné, porovnať si vyjadrenia niektorých ľudí k obdobnej situácii v rámci času. Keď v roku 2020 bolo na programu dňa odvolávanie vtedajšej predsedníčky súdnej rady Lenky Praženkovej, kandidát na jej funkciu, Ján Mazáka hovoril „Za dva týždne pani predsedníčka akurát obiehala redakcie jednotlivých médií a vysvetľovala, v čom návrh nemá pravdu, [...]

George Clooney

Clooney podporil Harrisovú, Biden podľa herca zachránil demokraciu

23.07.2024 15:45

Prezident Biden ukázal, čo je skutočné vodcovstvo, uviedol americký herec.

Viktor Orbán / Volodymyr Zelenskyj /

Budapešť vydiera Kyjev: Kým nebude ropa, nebudú peniaze z Bruselu

23.07.2024 15:16

Tretina dovozu ropy do Maďarska podlieha ukrajinským obmedzeniam.

NR SR, parlament

Smer naďalej vedie, s Hlasom a SNS by opäť zostavili vládu, ukazuje prieskum

23.07.2024 15:03

Do parlamentu by sa dostalo sedem strán.

Tripartita - predseda HSR a minister prace Erik Tomas

Minister Tomáš posiela podľa PS opatrovateľov privyrobiť si, rezort obviňuje bývalú vládu

23.07.2024 13:41

Od roku 2026 platí reforma, ktorá absolútne zmení financovanie sociálnych služieb.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 272990x
Priemerná čítanosť článkov: 4333x

Autor blogu

Kategórie