Založ si blog

Fico a Tódová alebo ako strážiť strážcov

Keď Monika Tódová dáva otázky Róbertovi Ficovi ohľadom jeho plávania, užívania rôzneho majetku a podobne, jej otázky sú legitímne. Aj keď sa Ficovi  nepáči pozornosť venovaná jeho plávaniu, malo by byť objasnené, či nemôže ísť o pozornosť, ako odplatu za pozornosť inú. Samozrejme, že je to relatívna drobnosť, ale aj takéto drobnosti môžu byť niekedy významné. Verejnosť má právo na vysvetlenie všetkého, čo môže vyvolávať akékoľvek podozrenie. Toto by sa ale malo týkať všetkých, ktorí pôsobia vo verejnom živote, vrátane novinárov. Tam už ale ochota dostávať sa pod drobnohľad nie je taká, akú novinári sami vyžadujú od iných.

Malo by platiť, aby volajúci po spravodlivosti bol sám spravodlivý. Aby nekričal ten, ktorý sám má maslo na hlave. A to  najmä preto, aby jeho požiadavky boli dôveryhodné, aby občan mohol veriť, že ten ktorý sa zaštiťuje verejným záujmom to tak skutočne myslí a nezneužíva len záujem občana na presadzovanie záujmov iných.

Jedným z hlavných príbehov týchto dní je sledovanie novinárky Tódovej. Ozvali sa novinári, politici, prokuratúra a udalosť preveruje polícia. Neviem či je sledovanie niekoho právne v poriadku a som zvedavý ako to posúdia zodpovedné orgány. V tejto súvislosti  nerozumiem ale tomu, aký je rozdiel napríklad medzi  sledovaním Moniky Tódovej a  sledovaním Kataríny Szálaovej, ktoré otvorene priznal Denník N.  Katarína Szálaová je podľa Denníku N priateľkou R. Fica.  Dennik N jej z tohto pohľadu oprávnene venoval pozornosť a Monika Tódová publikovala 10. júna 2020 článok pod názvom „Fico prespáva aj v Hiltone. Nad pomery žije aj jeho nová priateľka, čakateľka na prokuratúre“. V článku sa okrem iného píše: „Szalayová chodí z Hiltonu rovno do práce – do neďalekej budovy prokuratúry na Vajnorskej ulici. Po práci ide zase naspäť do hotela.“ Ide o charakteristiku každodennej, opakujúcej sa činnosti, ktorá sa  dá zistiť len sledovaním. Takže sledovanie Tódovej je problém, ale sledovanie Szálaovej problém nie je? Aký je medzi nimi rozdiel?

Myslím, si že je v poriadku, keď sa novinári zaujímajú aj o okolie politikov a preto ich musia aj svojim spôsobom „sledovať“. Taktiež si ale myslím, že rovnakú pozornosť, akú venujú novinári súkromiu politikov, je možné venovať aj súkromiu novinárov, pretože aj oni majú veľký spoločenský vplyv a aj tu sú možné rôzne ovplyvňovania alebo korupcie. Ide o klasickú dilemu –  kto stráži strážcov? Naši samo ustanovení strážcovia demokracie by mali akceptovať zvýšenú pozornosť venovanú ich životom z rovnakých dôvodov, ktoré aplikujú na politikov a taktiež preto, pretože aj oni si prisvojujú právo kontroly nad životmi iných.

Sputniková búrka a spravodajské služby

04.03.2021

Podľa ministra Korčoka a mnohých iných je vakcína Sputnik V ruským nástrojom hybridnej vojny. Zabudol ale dodať, že aby bol tento ruský zámer úspešný, musí nájsť požadovanú odozvu u prijímateľa a že teda naplnenie tohto zámeru vyžaduje určitú reakciu. V tomto prípade Slovensko naplnilo tento predpoklad. Ochotne sa rozdelilo a veľká časť politikov aj [...]

Porušuje minister Krajčí ústavu?

16.02.2021

Minister zdravotníctva Marek Krajčí zmenil vyhlášku, ktorá upravuje podmienky umelého prerušenia tehotenstva. Človek, ktorý by očakával, že zmena vyhlášky bude vyjadrovať nový systémový prístup, alebo prinesie dôležité zmeny, čakal zbytočne. Jedinou zmenou vo vyhláške je to, že vek ženy nad 40 rokov nie je dôvodom na preplatenie interrupcie zdravotnou poisťovňou. [...]

Čudný boj proti extrémizmu – príklad Globsec

15.02.2021

V súčasnosti sa okrem iného na Slovensku diskutuje o tom, či zrušenie špecializovaného útvaru odboru extrémizmu na Úrade špeciálnej prokuratúry je dobrým krokom a či to neoslabí boj proti extrémizmu. K tejto problematike sa vyjadril aj odborník na extrémizmus Daniel Milo z Globsecu. Jeho vyjadrenie ma zaujalo ani tak nie pre jeho obsah, s ktorým do veľkej miery súhlasím, [...]

Univerzitná nemocnica L. Pasteura

Covid siaha medzi päťdesiatnikov, v Košiciach je to už štvrtina pacientov

07.03.2021 12:53

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach majú už značnú časť mladších vekových skupín, prevažujú predovšetkým päťdesiatnici.

Testovanie / Covid 19 / Koronavírus /

PCR testy odhalili 1286 infikovaných. Pribudlo 97 úmrtí

07.03.2021 10:10, aktualizované: 11:35

Za sobotu vykonali 7611 testov.

Jozef Pročko

Pročko: Matovičove komunikačné chyby sú v poriadku, je to čestný človek

07.03.2021 08:48

Ján Krošlák (OĽaNO) nedávno kritizoval Igora Matoviča, ale ďalší poslanci za obyčajných pri šéfovi hnutia stoja.

Mária Kolíková

Kolíková: Pandémia sa podpísala pod stres a nervozitu všetkých členov vlády

07.03.2021 08:28

Podpisuje sa to aj pod neschopnosť vlády dobre komunikovať všetko, čo súvisí so zvládaním boja s pandémiou, podotkla.