Založ si blog

Fico a Tódová alebo ako strážiť strážcov

Keď Monika Tódová dáva otázky Róbertovi Ficovi ohľadom jeho plávania, užívania rôzneho majetku a podobne, jej otázky sú legitímne. Aj keď sa Ficovi  nepáči pozornosť venovaná jeho plávaniu, malo by byť objasnené, či nemôže ísť o pozornosť, ako odplatu za pozornosť inú. Samozrejme, že je to relatívna drobnosť, ale aj takéto drobnosti môžu byť niekedy významné. Verejnosť má právo na vysvetlenie všetkého, čo môže vyvolávať akékoľvek podozrenie. Toto by sa ale malo týkať všetkých, ktorí pôsobia vo verejnom živote, vrátane novinárov. Tam už ale ochota dostávať sa pod drobnohľad nie je taká, akú novinári sami vyžadujú od iných.

Malo by platiť, aby volajúci po spravodlivosti bol sám spravodlivý. Aby nekričal ten, ktorý sám má maslo na hlave. A to  najmä preto, aby jeho požiadavky boli dôveryhodné, aby občan mohol veriť, že ten ktorý sa zaštiťuje verejným záujmom to tak skutočne myslí a nezneužíva len záujem občana na presadzovanie záujmov iných.

Jedným z hlavných príbehov týchto dní je sledovanie novinárky Tódovej. Ozvali sa novinári, politici, prokuratúra a udalosť preveruje polícia. Neviem či je sledovanie niekoho právne v poriadku a som zvedavý ako to posúdia zodpovedné orgány. V tejto súvislosti  nerozumiem ale tomu, aký je rozdiel napríklad medzi  sledovaním Moniky Tódovej a  sledovaním Kataríny Szálaovej, ktoré otvorene priznal Denník N.  Katarína Szálaová je podľa Denníku N priateľkou R. Fica.  Dennik N jej z tohto pohľadu oprávnene venoval pozornosť a Monika Tódová publikovala 10. júna 2020 článok pod názvom „Fico prespáva aj v Hiltone. Nad pomery žije aj jeho nová priateľka, čakateľka na prokuratúre“. V článku sa okrem iného píše: „Szalayová chodí z Hiltonu rovno do práce – do neďalekej budovy prokuratúry na Vajnorskej ulici. Po práci ide zase naspäť do hotela.“ Ide o charakteristiku každodennej, opakujúcej sa činnosti, ktorá sa  dá zistiť len sledovaním. Takže sledovanie Tódovej je problém, ale sledovanie Szálaovej problém nie je? Aký je medzi nimi rozdiel?

Myslím, si že je v poriadku, keď sa novinári zaujímajú aj o okolie politikov a preto ich musia aj svojim spôsobom „sledovať“. Taktiež si ale myslím, že rovnakú pozornosť, akú venujú novinári súkromiu politikov, je možné venovať aj súkromiu novinárov, pretože aj oni majú veľký spoločenský vplyv a aj tu sú možné rôzne ovplyvňovania alebo korupcie. Ide o klasickú dilemu –  kto stráži strážcov? Naši samo ustanovení strážcovia demokracie by mali akceptovať zvýšenú pozornosť venovanú ich životom z rovnakých dôvodov, ktoré aplikujú na politikov a taktiež preto, pretože aj oni si prisvojujú právo kontroly nad životmi iných.

Transformované motto dnešných liberálov – „Nesúhlasím s tým, čo hovoríš a budem brániť tomu, aby si to mohol hovoriť. “

15.05.2024

Anka Žitná dala v svojom programe „Teraz takto“ opätovne priestor Andorovi Šándorovi. Ide o generála vo výslužbe, ktorý okrem iného pôsobil ako riaditeľ českej vojenskej rozviedky. Z hľadiska svojho odborného background je kredibilnejší ako 90% rôznych analytikov, ktoré ponúka RTVS. Napriek tomu Šándor do RTVS už niekoľko rokov nemôže, pretože sa jeho názory [...]

Kolíková a Mazák kritizujú postupy, ktoré sami používali. . .

26.04.2024

Veľmi často je poučné, porovnať si vyjadrenia niektorých ľudí k obdobnej situácii v rámci času. Keď v roku 2020 bolo na programu dňa odvolávanie vtedajšej predsedníčky súdnej rady Lenky Praženkovej, kandidát na jej funkciu, Ján Mazáka hovoril „Za dva týždne pani predsedníčka akurát obiehala redakcie jednotlivých médií a vysvetľovala, v čom návrh nemá pravdu, [...]

Hlúpe výhovorky Jána Mazáka

22.04.2024

Ján Mazák vo svojom vyjadrení k návrhu na jeho odvolanie píše: „Dnes, 15. apríla 2024, v ranných hodinách, mi bol elektronicky doručený návrh siedmich členiek a členov Súdnej rady Slovenskej republiky na moje odvolanie z funkcie predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky (ďalej aj: „súdna rada“), ktorý bol doručený do podateľne 12. apríla 2024 o 13.07 hodine.“ [...]

Georgia Meloniová

Strana premiérky Meloniovej bagatelizuje fašistické pozdravy svojho mládežníckeho krídla

19.06.2024 22:10

Meloniová bola dospievajúcou aktivistkou mládežníckeho krídla MSI, ktoré po druhej svetovej vojne založili Mussoliniho stúpenci.

Stonehenge

Aktivisti posprejovali prehistorickú pamiatku Stonehenge. Polícia zatkla dve osoby

19.06.2024 20:14

Pamiatka v juhozápadnom Anglicku je zapísaná na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Jozef Šuvada

Šuvada odporúčal, aby Slovensko nové medzinárodné zdravotné predpisy podporilo

19.06.2024 20:02

Peter Kotlár krok odôvodnil tým, že nové predpisy uprednostňujú záujmy farmaceutického priemyslu.

migranti

Lamanšský prieliv prekročilo v utorok najviac migrantov v tomto roku

19.06.2024 19:26

Celkový počet migrantov, ktorí tento rok túto cestu absolvovali, stúpol na vyše 12-tisíc.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 270315x
Priemerná čítanosť článkov: 4360x

Autor blogu

Kategórie