Založ si blog

Fico a Tódová alebo ako strážiť strážcov

Keď Monika Tódová dáva otázky Róbertovi Ficovi ohľadom jeho plávania, užívania rôzneho majetku a podobne, jej otázky sú legitímne. Aj keď sa Ficovi  nepáči pozornosť venovaná jeho plávaniu, malo by byť objasnené, či nemôže ísť o pozornosť, ako odplatu za pozornosť inú. Samozrejme, že je to relatívna drobnosť, ale aj takéto drobnosti môžu byť niekedy významné. Verejnosť má právo na vysvetlenie všetkého, čo môže vyvolávať akékoľvek podozrenie. Toto by sa ale malo týkať všetkých, ktorí pôsobia vo verejnom živote, vrátane novinárov. Tam už ale ochota dostávať sa pod drobnohľad nie je taká, akú novinári sami vyžadujú od iných.

Malo by platiť, aby volajúci po spravodlivosti bol sám spravodlivý. Aby nekričal ten, ktorý sám má maslo na hlave. A to  najmä preto, aby jeho požiadavky boli dôveryhodné, aby občan mohol veriť, že ten ktorý sa zaštiťuje verejným záujmom to tak skutočne myslí a nezneužíva len záujem občana na presadzovanie záujmov iných.

Jedným z hlavných príbehov týchto dní je sledovanie novinárky Tódovej. Ozvali sa novinári, politici, prokuratúra a udalosť preveruje polícia. Neviem či je sledovanie niekoho právne v poriadku a som zvedavý ako to posúdia zodpovedné orgány. V tejto súvislosti  nerozumiem ale tomu, aký je rozdiel napríklad medzi  sledovaním Moniky Tódovej a  sledovaním Kataríny Szálaovej, ktoré otvorene priznal Denník N.  Katarína Szálaová je podľa Denníku N priateľkou R. Fica.  Dennik N jej z tohto pohľadu oprávnene venoval pozornosť a Monika Tódová publikovala 10. júna 2020 článok pod názvom „Fico prespáva aj v Hiltone. Nad pomery žije aj jeho nová priateľka, čakateľka na prokuratúre“. V článku sa okrem iného píše: „Szalayová chodí z Hiltonu rovno do práce – do neďalekej budovy prokuratúry na Vajnorskej ulici. Po práci ide zase naspäť do hotela.“ Ide o charakteristiku každodennej, opakujúcej sa činnosti, ktorá sa  dá zistiť len sledovaním. Takže sledovanie Tódovej je problém, ale sledovanie Szálaovej problém nie je? Aký je medzi nimi rozdiel?

Myslím, si že je v poriadku, keď sa novinári zaujímajú aj o okolie politikov a preto ich musia aj svojim spôsobom „sledovať“. Taktiež si ale myslím, že rovnakú pozornosť, akú venujú novinári súkromiu politikov, je možné venovať aj súkromiu novinárov, pretože aj oni majú veľký spoločenský vplyv a aj tu sú možné rôzne ovplyvňovania alebo korupcie. Ide o klasickú dilemu –  kto stráži strážcov? Naši samo ustanovení strážcovia demokracie by mali akceptovať zvýšenú pozornosť venovanú ich životom z rovnakých dôvodov, ktoré aplikujú na politikov a taktiež preto, pretože aj oni si prisvojujú právo kontroly nad životmi iných.

BALCIAR JE OBVINENÝ, ALE NEZABUDNIME AJ NA KYSELICU

19.09.2023

Napriek rôznym pochybnostiam o činnosti NAKA nie je správne jej činnosť a priori spochybňovať a musíme dúfať, že aktuálna kauza Vojenského spravodajstva (VS) bude náležite vyšetrená. Hamran má pravdu v tom, že nie je možné tolerovať žiadnu trestnú činnosť, aj keby bola robená pod pláštikom utajenej činnosti spravodajskej služby. Kauza sa týka rokov 2012 [...]

Vie Leško o čom hovorí alebo len manipuluje verejnú mienku?

05.09.2023

Bývalý poradca Zuzany Čaputovej Marián Leško v rozhovore pre Denník N okrem iného povedal: „Vidím, že už je najvyšší čas povedať niečo, čo som ešte doteraz nepovedal. Ako poradca v prezidentskej kancelárii a človek, ktorý mal bezpečnostnú previerku, som mohol čítať správy, ktoré posielala SIS za šéfovania Vladimíra Pčolinského a Michala Aláča ústavným [...]

Politika nie je reality show

10.06.2023

Vstup Doroty Nvotovej do politiky vzbudil relatívne veľký ohlas. Pozitívny aj negatívny. Na sociálnych sieťach sa objavili rôzne jej kontroverzné vyjadrenia z minulosti, ako aj nelichotivé fotografie v nie celkom triezvom stave. Myslím si, že toto nie vhodné, ani podstatné. Každý z nás povedal v svojom živote kopec sprostostí a u každého z nás boli situácie, kde by na [...]

parlament, Fico, hlasovanie,

Pôjde Pellegrini so Smerom alebo s PS? Pritiahne Fico KDH? Podľa politologičky je reálna len jedna možnosť

02.10.2023 20:10

Politológ Jozef Lenč zasa na rozdiel od Dariny Malovej vidí pravdepodobnosť aj iných alternatív.

zochova

Čaputová rok po Zochovej: Alkohol pri jazde nemá miesto, z auta sa stáva zbraň

02.10.2023 19:17

Zomreli zbytočne, v dôsledku neodpustiteľnej nezodpovednosti jedného človeka, skonštatovala prezidentka.

fico

Reuters: Víťazstvo Fica ukazuje na únavu z vojny v regióne, nie obrat v politike

02.10.2023 18:19

Najväčšou výzvou nie sú Slovensko alebo Maďarsko, ale volebný cyklus v USA a jeho vplyv na podporu Ukrajiny, uviedol Mujtaba Rahman.

Veronika Remišová

Po vzore Smeru: Remišová pripustila referendum o predčasných voľbách. Matovič to zatrhol

02.10.2023 18:02

„Ďalšou možnosťou je aj referendum o predčasných voľbách,“ spresnila. Matovič prekrútil očami a podotkol: „Možno si vysoko zaťala.“ „Uvidíme,“ dodala Remišová.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 55
Celková čítanosť: 247857x
Priemerná čítanosť článkov: 4506x

Autor blogu

Kategórie