Založ si blog

Nenápadný pôvab mediálnej manipulácie. . . príklad z aktualit. sk

Najlepšie vtipy sú tie, ktoré nastavujú zrkadlo skutočnému životu a okrem pobavenia je v nich kus pravdy. Jeden z nich je židovský vtip o Roubíčkovi a Kohnovi, keď prvý hovorí druhému, že po jeho poslednej návšteve nemohli nájsť strieborné lyžičky. Kohn sa dotknuto ohradí, či si snáď Roubíček nemyslel že on ich mohol ukradnúť. „Nie, nie“ upokojuje ho Roubíček, „už sme ich našli, ale to viete, podozrenie zostáva“. Podobným spôsobom často informujú média, kde im v prvom rade nejde o poskytnutie informácie, ale o vyvolávanie emócii a podsúvaní dojmov, len aby v človeku zostal požadovaný pocit. Tieto spôsoby nepoužívajú  len „ konšpiračné“ média, ale aj tie „mienkotvorné“, ktoré sa hrdia svojou dôveryhodnosťou.

Jednu z týchto jemných, ale signifikantných a podstatných úprav reality urobili v uplynulých dňoch aktuality.sk, ktoré podľa vlastného vyjadrenia bojujú za „pravdu“. V dotknutom článku popisujú, ako matke zavraždenej Martiny Kušnírovej chodia listy plné sústrasti, ale aj nenávisti. Pani Kušnírová o týchto listoch hovorí: „Väčšinou som mala dojem, že mi písali starí ľudia, zarytí smeráci. Vyčítali mi, že útočím na Fica a pýtali sa, kedy sa mu verejne ospravedlním.“ Pani Kušnírová povedala, aký má z listov dojem a na svoje pocity a názor má plné právo. Netvrdí, že vie koho voliči jej píšu, hovorí o svojom dojme z týchto listov. Nadpis článku je už ale jednoznačný „Zlatici Kušnírovej chodili nenávistné listy. Písali jej starší ľudia, zarytí smeráci“. Tu nám už pravdivé aktuality ponúkajú jasné posolstvo. Smeráci sú dobytok, ktorý píše matke zavraždenej obete nenávistné listy. Paní Kušnírová sa domnieva kto je píše, ale aktuality to vedia! Stačí jemný významový posun a posolstvo dostáva jasný a dynamický charakter. Netreba čítať článok, samotný nadpis povie to podstatné. V rámci boja za „pravdu“ aktualit.sk, je síce skutočná pravda odsunutá do pozadia, za záujem ideový, ale účel svätí prostriedky.

Dôležité v tomto a podobných prípadoch nie je pravdivé informovanie, ale účelové a zámerné vytváranie emócii vo verejnosti.  Je to niečo podobné ako podprahová reklama, ktorej cieľom je v tomto prípade vyvolanie nepríjemných pocitov už pri samotnom slove Smer. Smer si za veľa vecí zasluhuje kritiku, lenže tieto postupy nie sú o kritike politickej strany, ale o zámernom vyvolávaní negatívnych emócii a nenávisti jedenej časti verejnosti k inak zmýšľajúcej skupine ľudí.  Tento príklad samozrejme nie je tým najdôležitejším s čím sa dnes Slovensko potyká. Ale je príznačným pre spôsob, ako sa média usilujú manipuláciou formovať verejnú mienku. A toto nemá s pravdou ani demokraciou nič spoločné.

Zmena času a naša opozícia

28.10.2019

Zdanlivo nesúvisiaci problém, môže byť zrkadlom pre našu opozíciu. Európania sa v rámci Európskej únie rozhodli, že nechcú striedanie letného a zimného času. Teraz sa ale nedokážu dohodnúť, viac »

Spravodajské služby podľa Rajtára

11.10.2019

Verejne prezentovaný rozklad SaS prináša aj zaujímavé informácie o myslení a reálnej odbornosti niektorých aktérov tejto tragikomédie. Jedným z nádejných politikov bol ešte pred krátkym viac »

Čo si myslí Veronika Remišová

17.09.2019

Jedna z osobností Kiskových „Za ľudí“ si na margo neustálych kontroverzii medzi opozičnými lídrami myslí, že nemá zmysel otvárať sporné témy. Narážala najmä na aktuálne vyjadrenia viac »

trnava-titulka-shutt-5X

V Trnave dane za byt stúpnu takmer trojnásobne. Potrebujeme ich, hovorí radnica

12.11.2019 10:00

Návrh na zvýšenie sadzby za daň z nehnuteľností pre fyzické i právnické osoby predloží na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva trnavská radnica.

hypotéka, prenájom, dane, daňové, nájom

Ceny bytov ďalej skokovo rastú

12.11.2019 10:00

Ceny nehnuteľností za posledné tri roky rapídne vzrástli. Aktuálny medziročný rast je dokonca rekordný za poslednú dekádu.

Saudská Arábia

Saudská Arábia zaradila feminizmus medzi extrémistické ideológie

12.11.2019 09:33

Podpora skupín, ktoré sú klasifikované ako extrémistické organizácie, sa v Saudskej Arábii trestá väzením.

Severná Kórea / podmorská balistická strela / Pukguksong-3

KĽDR obvinila Južnú Kóreu a USA z brzdenia mierového procesu

12.11.2019 09:27

Severokórejský veľvyslanec pri OSN zdôraznil, že Pchjongjang už vyše 20 mesiacov neuskutočnil testy jadrových zbraní.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 95042x
Priemerná čítanosť článkov: 3520x

Autor blogu

Kategórie