Založ si blog

Nenápadný pôvab mediálnej manipulácie. . . príklad z aktualit. sk

Najlepšie vtipy sú tie, ktoré nastavujú zrkadlo skutočnému životu a okrem pobavenia je v nich kus pravdy. Jeden z nich je židovský vtip o Roubíčkovi a Kohnovi, keď prvý hovorí druhému, že po jeho poslednej návšteve nemohli nájsť strieborné lyžičky. Kohn sa dotknuto ohradí, či si snáď Roubíček nemyslel že on ich mohol ukradnúť. „Nie, nie“ upokojuje ho Roubíček, „už sme ich našli, ale to viete, podozrenie zostáva“. Podobným spôsobom často informujú média, kde im v prvom rade nejde o poskytnutie informácie, ale o vyvolávanie emócii a podsúvaní dojmov, len aby v človeku zostal požadovaný pocit. Tieto spôsoby nepoužívajú  len „ konšpiračné“ média, ale aj tie „mienkotvorné“, ktoré sa hrdia svojou dôveryhodnosťou.

Jednu z týchto jemných, ale signifikantných a podstatných úprav reality urobili v uplynulých dňoch aktuality.sk, ktoré podľa vlastného vyjadrenia bojujú za „pravdu“. V dotknutom článku popisujú, ako matke zavraždenej Martiny Kušnírovej chodia listy plné sústrasti, ale aj nenávisti. Pani Kušnírová o týchto listoch hovorí: „Väčšinou som mala dojem, že mi písali starí ľudia, zarytí smeráci. Vyčítali mi, že útočím na Fica a pýtali sa, kedy sa mu verejne ospravedlním.“ Pani Kušnírová povedala, aký má z listov dojem a na svoje pocity a názor má plné právo. Netvrdí, že vie koho voliči jej píšu, hovorí o svojom dojme z týchto listov. Nadpis článku je už ale jednoznačný „Zlatici Kušnírovej chodili nenávistné listy. Písali jej starší ľudia, zarytí smeráci“. Tu nám už pravdivé aktuality ponúkajú jasné posolstvo. Smeráci sú dobytok, ktorý píše matke zavraždenej obete nenávistné listy. Paní Kušnírová sa domnieva kto je píše, ale aktuality to vedia! Stačí jemný významový posun a posolstvo dostáva jasný a dynamický charakter. Netreba čítať článok, samotný nadpis povie to podstatné. V rámci boja za „pravdu“ aktualit.sk, je síce skutočná pravda odsunutá do pozadia, za záujem ideový, ale účel svätí prostriedky.

Dôležité v tomto a podobných prípadoch nie je pravdivé informovanie, ale účelové a zámerné vytváranie emócii vo verejnosti.  Je to niečo podobné ako podprahová reklama, ktorej cieľom je v tomto prípade vyvolanie nepríjemných pocitov už pri samotnom slove Smer. Smer si za veľa vecí zasluhuje kritiku, lenže tieto postupy nie sú o kritike politickej strany, ale o zámernom vyvolávaní negatívnych emócii a nenávisti jedenej časti verejnosti k inak zmýšľajúcej skupine ľudí.  Tento príklad samozrejme nie je tým najdôležitejším s čím sa dnes Slovensko potyká. Ale je príznačným pre spôsob, ako sa média usilujú manipuláciou formovať verejnú mienku. A toto nemá s pravdou ani demokraciou nič spoločné.

„Informačné operácie“ Sme a Denníku N

22.02.2020

Medzinárodne rešpektovaná mimovládna organizácia GLOBSEC na počiatku tohto roka zverejnila štúdiu „Ako sa brániť proti informačným operáciám?“ Ide o jeden z výstupov projektu „Zvyšovanie kapacít a pripravenosti verejnej správy na hybridné hrozby“, ktorý je realizovaný v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa a podporený z Európskeho sociálneho [...]

Volebné programy ako vietnamský adidas

12.01.2020

Klasický vtip z obdobia zlatého veku vietnamských trhovísk hovorí o tom, prečo falšované výrobky firmy adidas mali viac ako oficiálne tri pruhy: „Čím viac pruhov, tým viac adidas“, bola odpoveď vietnamského predajcu. Je zaujímavé, že týmto spôsobom uvažovania sa uberá aj časť slovenských politických elít a pod heslom „čím viac bodov programu, tým lepšia [...]

Zmena času a naša opozícia

28.10.2019

Zdanlivo nesúvisiaci problém, môže byť zrkadlom pre našu opozíciu. Európania sa v rámci Európskej únie rozhodli, že nechcú striedanie letného a zimného času. Teraz sa ale nedokážu dohodnúť, ktorý z týchto časov si ponechať. Vieme čo nechceme, ale dohoda na tom čo chceme už nie je. Pripomína to situáciu s našou opozíciou, ktorá sa dokázala dohodnúť že nechce [...]

pocasie-4-4-2020

Po oblakoch slnko? Dá sa na víkend tešiť?

04.04.2020 06:00

Zdá sa, že počasie sa čoraz viac blíži k predstave jari, aj keď rána ešte niekde môžu byť poriadne mrazivé.

Ekvádor, koronavírus

Online: USA odporúčajú rúška, New York má viac nakazených ako Čína

04.04.2020 05:45, aktualizované: 06:28

Postoj k rúškam menia Spojené štáty aj Svetová zdravotnícka organizácia. V USA je to dobrovoľné. Donald Trump vyhlásil, že on rúško nosiť nebude.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda

Pán premiér, chce to pokoj a rozvahu!

04.04.2020 05:00

Koalíciu testuje koronavírus. Má premiér Igor Matovič moc pevne v rukách alebo na to potrebuje podpisy koaličných poslancov?

ROBOT TOMMY FOTO WIKIMEDIA

Bez rúšok a únavy. Roboti pomáhajú ošetrovať pacientov s koronavírusom

03.04.2020 22:50

Roboti v lombardskom meste Varese slúžia v prvej línii boja s epidémiou koronavírusu.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 112789x
Priemerná čítanosť článkov: 3889x

Autor blogu

Kategórie