„Informačné operácie“ Sme a Denníku N

Medzinárodne rešpektovaná mimovládna organizácia GLOBSEC na počiatku tohto roka zverejnila štúdiu „Ako sa brániť proti informačným operáciám?“ Ide o jeden z výstupov projektu „Zvyšovanie kapacít a pripravenosti verejnej správy na hybridné hrozby“, ktorý je realizovaný v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa a podporený z Európskeho sociálneho fondu. Je preto vhodné a potrebné využívať tieto a podobné materiály a aplikovať ich na našu slovenskú realitu.

Jedným z možných príkladov, ako nepozorovane  prebiehajú informačné operácie, bola aj mediálna pozornosť venovaná posledným prieskumom verejnej mienky zverejnených tesne  pred moratóriom na ich publikovanie.

Moratórium na prieskumy platí od 15. februára  a v posledných dvoch dňoch pred moratóriom boli zverejnené prieskumy verejnej mienky viacerých agentúr – Focus, Actly, MVK,  AKO alebo Polis.  Podľa všetkých prieskumov by parlamentné voľby vyhral Smer pred OĽANO. Podľa Focusu, AKO a Polis by bol rozdiel medzi nimi minimálny, ale podľa MVK a Actly výrazný. Informácie o prieskumoch  Focus, Actly, MVK,  AKO priniesol internetový portál „Teraz.sk“, ktorý je spravodajským portálom Tlačovej agentúry Slovenskej republiky. Pravda zverejnila výsledky AKO, Polis, MVK a Focusu.  Hlavné správy, ktoré sú často označované za dezinformačný portál zverejnili výsledky prieskumu Actly, Focus, Polis a menej známej agentúry Vox Politico. Inými slovami povedané, tieto informačné zdroje ponúkli svojim čitateľom prehľad o širšom spektre výskumov verejnej mienky, ktoré prinášali aj značne rozdielne výsledky.

Iným spôsobom k tomu ale pristúpili Denník N a Sme, ktoré svojim čitateľom ponúkli len výsledky Focusu a AKO. Určite len zhodou okolností práve tých agentúr, v ktorých je rozdiel medzi prvým Smerom a druhým OĽANO minimálny.  Keďže som aj predplatiteľom oboch novín, zaslal som do ich redakcie nasledujúci dotaz:  „Dobrý deň, dovoľujem si Vás osloviť ako Váš predplatiteľ. Rád by som sa dozvedel, prečo ste neinformovali aj o predvolebných prieskumoch MVK a Actly? Podľa dostupných informácii ide o seriózne agentúry a rád by som poznal dôvod, prečo ste takto postupovali.“ Bojovníci za slušné Slovensko ale v sebe nemali toľko slušnosti, aby mi odpovedali!

Na jednej strane je možné oceniť, že obe redakcie nechceli zneisťovať svojich čitateľov a predostrieť im možnosť, že by voľby mohli dopadnúť aj iným spôsobom. Určite je potrebné mobilizovať volebný potenciál a ukazovať, že Fico je už, už na dosah. Efekt „snehovej gule“ do určitej miery funguje a „nezávislá“ a „objektívna“ žurnalistika vie, ako s ním narábať. Na strane druhej,  prístup Denníku N a Sme môže slúžiť ako vzorový príklad informačnej operácie, tak ako ich opisuje už spomínaný materiál  GLOBSEC-u. Uvádza sa tam, že média by sa mali snažiť „sprostredkovať ľuďom čo najpresnejší obraz“, ale že „informačné operácie sú zámerne zavádzajúce“. Alebo že sa vytvorí falošná predstava o verejnej mienke a podobne. Stručne povedané oba dva denníky v tomto smere svojich čitateľov objektívne neinformovali a nepredložili im dostupné relevantné informácie. Poskytli len selektívne vybrané informácie, ktoré vyhovujú (ideovému, mocenskému, finančnému etc.) zámeru. V tomto prípade to nie je nič iné, ako propaganda vydávaná za žurnalistiku. Ako uvádza štúdia GLOBSEC-u: „Metódy použité v informačných operáciách sa prirodzene často prekrývajú so žurnalistikou…Kopírovanie legitímnych metód je totiž jednou z jednoduchých metód, ako zakryť aktivity informačných operácií a vytvoriť dojem, že poskytované informácie sú hodnoverné.“

Určite niekto poukáže na kredibilitu tej, ktorej agentúry a ich prieskumy v minulosti, ktoré napokon nezodpovedali reálnym výsledkom. Konkrétne som v tejto súvislosti narazil na spochybňovanie výsledkov MVK. Tu je možno uviesť aj príklad iný, keď podľa už legendárneho prieskumu agentúry AKO boli dva týždne pred prvým kolom prezidentských volieb preferencie Z. Čaputovej 52% a konečný výsledok bol 40%. Odchýlky prieskumov od výsledkov sa týkajú  všetkých spomenutých agentúr. Prieskum je len prieskum a aj takto ho je potrebné ponímať. Aj preto by ale  malo byť psou povinnosťou skutočných novinárov poskytovať všetky dostupné relevantné informácie a nie len tie vyhovujúce.

 

 

Austrália uskutočnila nezávislé hodnotenie spravodajských schopností krajiny

21.03.2025

Austrálska vláda zverejnila neutajovanú verziu nezávislého hodnotenia spravodajských schopností krajiny (https://www.pm.gov.au/media/release-2024-independent-intelligence-review). Uskutočnenie tohto zámeru, bolo oznámené v septembri 2023 a dokument – Independent Intelligence Review, bol spracovaný pod vedením Dr. Heather Smithovej a Richarda Maudeho. Podľa správy sú [...]

Odtajnené spisy o Kennedyho vražde prinášajú nepríjemné odhalenia

20.03.2025

New York Times sa zamýšľa nad aktuálne odtajnenými dokumentmi z vyšetrovania vraždy prezidenta Kennedyho. (https://www.nytimes.com/2025/03/19/us/politics/jfk-documents-assassination-conspiracy.html) Odhalenia, ktoré tieto spisy prinášajú nemajú prakticky „nič spoločné s tým, kto zabil Kennedyho“, ale skôr odhaľujú povahu spravodajskej činnosti USA v tomto období. V [...]

Chaos v rokovaní Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky

03.02.2025

Bezpečnostná rada Slovenskej republiky (BR SR) mala podľa svojho plánu práce na rok 2024[1] v marci 2024 prerokovať Správu o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2023. Tento materiál mal na rokovanie BR SR predložiť jej predseda, ktorým je premiér. Táto povinnosť, každoročne spracovať a predložiť správu o bezpečnosti krajiny, je stanovená Zákonom č. 110/2004 Z. [...]

býk

Objavilo sa ďalšie ohnisko slintačky a krívačky. Slovensko uzavrie niektoré hraničné priechody

04.04.2025 17:11, aktualizované: 20:26

Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Robert Fico vypustil na Slavíne holubice mieru.

Smer si na Slavíne pripomenul 80. výročie oslobodenia Bratislavy. Fico: Je potrebné povedať jasné nie vojne

04.04.2025 16:40, aktualizované: 18:22

80. výročie oslobodenia Bratislavy si na Slavíne pripomína Smer na čele s predsedom a premiérom Robertom Ficom.

Huliak, Tabaková

VIDEO: Brala 40 eur na hodinu za „trápne statusíky". Minister Huliak zrušil spoluprácu s Romanou Tabakovou

04.04.2025 16:37

Bývalá tenistka mala úväzok aj v Národnom športovom centre, ministrovi bolo naznačené „že tam nerobí vôbec nič".

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 73
Celková čítanosť: 301985x
Priemerná čítanosť článkov: 4137x

Autor blogu

Kategórie