Založ si blog

BALCIAR JE OBVINENÝ, ALE NEZABUDNIME AJ NA KYSELICU

 

  1. Napriek rôznym pochybnostiam o činnosti NAKA nie je správne jej činnosť a priori spochybňovať a musíme dúfať, že aktuálna kauza Vojenského spravodajstva (VS) bude náležite vyšetrená. Hamran má pravdu v tom, že nie je možné tolerovať žiadnu trestnú činnosť, aj keby bola robená pod pláštikom utajenej činnosti spravodajskej služby.
  2. Kauza sa týka rokov 2012 – 2020 a podľa všetkého začala byť vyšetrovaná po nástupe Matovičovej vlády. Podľa Hamrana ale počas vyšetrovania bola súčinnosť VS nedostatočná a boli robené rôzne kroky, ktoré toto vyšetrovanie komplikovali. Takže keď Hamran správne poukazuje na to, že je to kauza nominantov Smeru a jeho partnerov, tak zabúda dodať, že toto bránenie vyšetrovaní už ide za nominantami vlády Matoviča a Hegera, keď bol minister obrany Jaro Naď. A aj tu by bolo dobré vysvetliť, prečo k sa k tomu VS takto stavala.
  3. Medzi obvinenými je aj bývalý riaditeľ VS Balciar. Jeho majetkové pomery skutočne budili pochybnosti a bude len dobré, keď sa tieto objasnia. Taktiež jeho povyšovanie až do hodnosti armádneho generála, bez vojenského vzdelania, bez skúseností z velenia, bez pôsobenia v zahraničných misiách a  nebolo normálne a v podstate dehonestovalo generálsky stav.
  4. Bolo by ale aj dobré, aby sa v súvislosti s jeho výkonom funkcie riaditeľa VS objasnilo aj to, ako to vlastne bolo s Lukášom Kyselicom. Lukáš Kyselica v posledných parlamentných voľbách kandidoval a bol zvolený za poslanca za OĽaNO a súčasne s tým mal byť príslušníkom VS, čo zákon nepripúšťa. Prečo Balciar toleroval účasť Kyselicu na kandidátke OĽaNO a prečo nezasiahol? Prečo sa celá táto medializovaná kauza náležite nevyšetrila v podstate išla do stratenia? Denník N napríklad neskôr písal: „Bývalý policajný vyšetrovateľ kauzy Gorila, ktorý sa preslávil aj tým, že v roku 2020 kandidoval do Národnej rady ako tajný agent vojenského spravodajstva…“
  5. Podľa  medializovaných informácii nastúpil Kyselica k Vojenskému spravodajstvu 1. októbra 2019 po tom, čo odišiel z polície. Spravodajskú službu ale údajne opustil len deň predtým, čo si prevzal poslanecký dekrét! Keď sa toto podozrenie dostalo na verejnosť, Kyselica odstúpil z postu štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Matovič tento jeho krok vo svojom facebookom okomentoval slovami „Hrdina odchádza“. Síce nevysvetlil podstatu jeho hrdinstva, ale postoj vyjadril jednoznačný.  Rozhorčený bol aj vtedajší podpredseda parlamentu Šeliga, ktorý hovoril: „Politik v kampani nemá byť zároveň »tajný agent«. Alebo chce byť politik, alebo agent. Takto čiernobiele to je.“ A dodal „…nesmieme rezignovať a opúšťať princípy v politike.“ Teraz ale Šeligu zaujíma len Žilinka.
  6. Konkrétne otázky v tom období pregnantne sformuloval poslanec Za ľudí, neskôr PS Valášek: „“Čo presne pán Kyselica pre Vojenské spravodajstvo počas kampane robil, po druhé, či bol v tom čase profesionálnym vojakom a po tretie, čo plánuje nové vedenie Vojenského spravodajstva robiť, aby sa podobné ohýbanie demokratického procesu neudialo v budúcnosti“? Odpovedí sme sa ale nikdy nedočkali.
  7. Celý tento prípad posunul ďalej sám Lukáš Kyselica. V relácii TA3 „V politike“ 17. marca 2022 diskutoval s Róbertom Kaliňákom. V rámci živej debaty sa Kaliňák obrátil na Kyselicu a povedal „Túto pán poslanec je ešte väčší odborník ako ja, bol vo Vojenskom spravodajstve“ a Kyselica obratom odvetil „to ste boli aj vy“. (čas približne 19:50) Nech nad tým rozmýšľam zo všetkých strán vychádza mi z toho, že Kyselica verejne priznal svoju príslušnosť k spravodajskej službe.
  8. Napriek tomu, že sa v tomto prípade nejedná o rozkradnuté milióny, ide podľa všetkého o porušenie zákona a pravdepodobne aj o zneužitie spravodajskej služby v politickom boji. Nie preto správne ani na toto zabudnúť a je potrebné jasne povedať, či si Balciar len hľadal cestu k OĽaNO, alebo či išlo o vedomú spoluprácu Balciara s OĽaNO, alebo o niečo iné a čo za tým bolo.

Transformované motto dnešných liberálov – „Nesúhlasím s tým, čo hovoríš a budem brániť tomu, aby si to mohol hovoriť. “

15.05.2024

Anka Žitná dala v svojom programe „Teraz takto“ opätovne priestor Andorovi Šándorovi. Ide o generála vo výslužbe, ktorý okrem iného pôsobil ako riaditeľ českej vojenskej rozviedky. Z hľadiska svojho odborného background je kredibilnejší ako 90% rôznych analytikov, ktoré ponúka RTVS. Napriek tomu Šándor do RTVS už niekoľko rokov nemôže, pretože sa jeho názory [...]

Kolíková a Mazák kritizujú postupy, ktoré sami používali. . .

26.04.2024

Veľmi často je poučné, porovnať si vyjadrenia niektorých ľudí k obdobnej situácii v rámci času. Keď v roku 2020 bolo na programu dňa odvolávanie vtedajšej predsedníčky súdnej rady Lenky Praženkovej, kandidát na jej funkciu, Ján Mazáka hovoril „Za dva týždne pani predsedníčka akurát obiehala redakcie jednotlivých médií a vysvetľovala, v čom návrh nemá pravdu, [...]

Hlúpe výhovorky Jána Mazáka

22.04.2024

Ján Mazák vo svojom vyjadrení k návrhu na jeho odvolanie píše: „Dnes, 15. apríla 2024, v ranných hodinách, mi bol elektronicky doručený návrh siedmich členiek a členov Súdnej rady Slovenskej republiky na moje odvolanie z funkcie predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky (ďalej aj: „súdna rada“), ktorý bol doručený do podateľne 12. apríla 2024 o 13.07 hodine.“ [...]

SR NRSR 12. schôdza zasadnutie BAX

Upokojiť atmosféru a neeskalovať! Aká je cesta k zmiereniu po atentáte?

21.05.2024 19:00

Zhodne odsudzujeme tých, ktorí cez atentát mobilizujú proti druhému táboru, či tých, ktorí ho ticho schvaľujú. Nájdeme (ďalšie) riešenia? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

NRSR, parlament, poslanci

Poslanci schválili rozsiahle zmeny v zákone o Fonde na podporu umenia

21.05.2024 18:22

O poskytnutí peňazí z Fondu na podporu umenia bude po novom rozhodovať rada fondu.

medveď

Pre výskyt medveďa sa bude po novom vyhlasovať mimoriadna situácia. Parlament schválil aj riešenia na jeho elimináciu

21.05.2024 18:03

Poslanci Národnej rady prijali zrýchlene novelizáciu zákona o ochrane prírody a krajiny, ako aj o novelu zákona o civilnej ochrane obyvateľstva.

Kaliňák, Šutaj Eštok,  Gašpar

Otázka komplicov atentátnika je otvorená. Jeho profil na Facebooku vymazala Meta, ale obsah bol podľa Šutaja Eštoka zmazaný skôr

21.05.2024 17:34, aktualizované: 19:07

Polícia naďalej pracuje aj s verziou, že atentátnik mal komplicov. Naznačil to minister Šutaj Eštok. Povedal, že sa javí, že nešlo o jedného útočníka.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 268932x
Priemerná čítanosť článkov: 4338x

Autor blogu

Kategórie