Bez väčšieho záujmu verejnosti koalícia chystá zákon, ktorého zámerom je znížiť dôchodky niektorým skupinám obyvateľov, ktorí za minulého režimu pracovali v bezpečnostných zložkách. Návrh zákona je dostupný tu: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=8&ID=516. Návrh zákona je prezentovaný ako zaslúžené zníženie dôchodkov bývalým štbákom, ale nie je to tak. Zákon postihuje ďaleko väčšie množstvo ľudí len preto, že pracovali v akejkoľvek funkcii napríklad u vojenskej rozviedky. Voči tomuto zákonu sa vymedzilo veľké množstvo organizácii združujúcich bývalých policajtov a vojakov, ktorí upozorňujú na jeho problematickosť. Tieto stanoviská sú dostupné napríklad tu: https://absd.sk/vyhlasenia_reakcie. Východiskom odmietania tohto zákona je najmä uplatňovanie princípu kolektívnej viny a jeho retroaktivita.
Pokračujem v blogovaní o tomto zákone…
Prečo tento zákon…?
Autori zákona svoje argumenty zhrnuli v predkladacej správe, ktorú si každý môže prečítať a nebudem ich tu opakovať. Je to ich videnie sveta, na ktoré majú právo. Ja osobne ho považujem za ideologicky černobiele, ktoré je v konečnom dôsledku nefunkčné. Keby svoje pohľady aplikovali dôsledne, mali by napríklad navrhnúť aj zrušenie zákona č. 432/2008 o zásluhách Alexandra Dubčeka, v ktorom sa uvádza, že „Alexander Dubček sa mimoriadne zaslúžil o demokraciu, o slobodu slovenského národa a o ľudské práva.“. Keby totiž A. Dubček žil, na základe súčasného zákona by mu bol znížený dôchodok aj za tú činnosť, za ktorú ho iný zákon oceňuje. Je to taká politická schizofrénia v praxi. Myslím si ale, že mnohí z predkladateľov zákona by spomínaný zákon o Dubčekovi radi zrušili. Na to ale nemajú politickú odvahu, rovnako ako nemali odvahu do zákona zahrnúť aj prokurátorov a sudcov. Aj v tomto sa prejavuje účelovosť ich prístupu a politická zbabelosť. Tento zákon nie je žiadnym aktom morálky, ale len oneskorenou pomstou vedenou ideologickým videním sveta.
Prečo je tento zákon zlý…?
Pretože je zákerný! Prečo? Odpoveď je relatívne jednoduchá. Ľudia, ktorí za minulého režimu pracovali v bezpečnostných zložkách na rôznych exponovaných miestach prešli po novembri 1989 rozličnými atestami, boli posudzovaní občianskymi aj odbornými komisiami, ktoré rozhodovali, kto môže v službe ďalej pokračovať. Každý, kto zostal slúžiť ďalej prešiel týmito previerkami a nový režim tak zaujal stanovisko k jeho predchádzajúcemu pôsobeniu. Tí, ktorí boli odídení, alebo odišli sami si začali budovať inú kariéru a tento zákon ich prakticky nepostihne. Postihne najmä tých, ktorí zostali slúžiť, tých ktorí boli preverení a bolo im umožnené slúžiť ďalej. Preverený bol každý osobitne, ale zákon ich postihne paušálne!
Veľa z týchto ľudí sa významne podieľalo na budovaní Slovenskej informačnej služby, Vojenskej spravodajskej služby a Vojenského obranného spravodajstva, ako aj samotného Ministerstva obrany SR. Títo ľudia zostarli, do veľkej miery odišli do dôchodku a dnes sú vo veku, ktorý im už neumožňuje začať si budovať novú kariéru. No a práve najmä týmto ľuďom sa majú teraz znižovať dôchodky, pretože pred 30 rokmi pracovali napríklad vo vojenskej rozviedke. Keby ich prepustili po zmene režimu, mohli si budovať inú kariéru a ich dôchodok by nebol toľko závislý na minulosti. Oni ale neboli prepustení, boli odobrení, pracovali ďalej v prospech Slovenska a dnes, keď ich vek im väčšinou neumožňuje získat iný zdroj príjmu než ich dôchodok im ten istý štát, pre ktorý pracovali im ide znižovať dôchodky! Toto skutočne považujem za zákerné a nemorálne.
Raz štát povie že ich pôsobenie v minulom režime nebolo problematické a nechá ich ďalej pracovať a o 30 rokov neskôr povie úplne niečo iné a ide ich paušálne postihnúť! Bez zisťovania akejkoľvek viny, len preto že pôsobili v tej ktorej zložke bývalého režimu.
Nedávno, na prahu sedemdesiatky. zomrel môj bývalý kolega z Ministerstva obrany. Bol to skvelý odborník a vynikajúci človek. V jedenej z mierových misii OSN robil náčelníka ženijného vojska a pokiaľ si dobre pamätám bol v tej dobe najvyššie postaveným Slovákom v rámci mierových misii OSN, na inej velil Slovenskému kontingentu, pôsobil aj v sídle OSN v New Yorku. Dokázateľne urobil strašne veľa pri budovaní našich ozbrojených síl, ako aj pre dobré meno Slovenska vo svete. Keby nezomrel, odmenou by mu bol znížený dôchodok, pretože pred 30 rokmi pracoval vo vojenskej kontrarozviedke. Ale naši zákonodarcovia sú múdri a pamätajú na všetko. Tak aspoň znížia vdovský dôchodok manželke! Pokiaľ vám z tohto prístupu k ľuďom nie je zle, je mi vás úprimne ľúto…
Všetkým tým, ktorí boli po prevrate... ...
Bloger má pravdu :++++++++++++++++++++++++++++... ...
Ak som správne pochopil predlohu zákona,... ...
Presne tak! Zákon č. 125/1996 Z.z. o... ...
Toto nie je myšlienka, ale FAKT - my Slováci... ...
Celá debata | RSS tejto debaty