Založ si blog

Porušuje minister Krajčí ústavu?

Minister zdravotníctva Marek Krajčí zmenil vyhlášku, ktorá upravuje podmienky umelého prerušenia tehotenstva. Človek, ktorý by očakával, že zmena vyhlášky bude vyjadrovať nový systémový prístup, alebo prinesie dôležité zmeny, čakal zbytočne. Jedinou zmenou vo vyhláške je to, že vek ženy nad 40 rokov nie je dôvodom na preplatenie interrupcie zdravotnou poisťovňou. Samozrejme, že aj táto zmena sa niekoho konkrétne dotkne, ale ide skôr o zmenu symbolickú, ktorá opätovne ukazuje odhodlanie niektorých ľudí bojovať proti interupciam  a krok za krokom pretvárať Slovensko k obrazu svojmu.

Prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodnickej spoločnosti doc. Redecha s touto zmenou súhlasí. Nevidí v nej  zásadný problém a z normatívneho hľadiska sa s ním dá súhlasiť. Doc. Redecha ale súčasne dodáva, že do vyhlášky navrhovali aj povolenie tzv. interupčnej tabletky, ktorá sa vo svete už dlhodobo používa a ktorá má dokázateľne menej zdravotných komplikácii, ako u nás vykonávaný chirurgický spôsob interupcii. A tu sa vynára zaujímavá otázka. Keď už ministerstvo menilo vyhlášku, prečo nie aj v tejto oblasti? Na toto hovorkyňa ministerstva zdravotníctva pre RTVS povedala: „toto je momentálne otázka, ktorú nepovažujeme v tejto chvíli za prioritnú riešiť“. Takže – vyhláška sa menila kvôli veku ženy, túto zmenu považovalo ministerstvo zdravotníctva za prioritnú (inak by vyhlášku nemenilo). Povolenie pilulky, ktorá by v mnohých prípadoch znamenala vyhnutie sa chirurgickému zákroku, za prioritné už nepovažovala. Dokáže niekto vysvetliť, na základe čoho si stanovuje ministerstvo priority? Prípad tejto vyhlášky totiž ukazuje, že za týmito prioritami je náboženská viera pána ministra, ktorá určuje čo je a čo nie je prioritou ministerstva zdravotníctva. Ako človek má  samozrejme právo na vlastné videnie sveta, nemá ale právo zneužívať funkciu ministra na jeho presadzovanie ako normu pre celú spoločnosť. Podľa našej ústavy sa Slovensko neviaže na žiadnu ideológiu, ani náboženstvo. To, čo v tomto prípade predviedol minister Krajčí otvára otázku, či neporušuje ústavu, pretože minister upravuje všeobecnú normu podľa svojho vierovyznania.  Iný výklad „priorít“ ministerstva, ktorý by bol zdravý rozum schopný stráviť totiž nie je.

Je  nepochopiteľné, že v dobe globálnej pandémie, s ktorou sa aj na Slovensku nie celkom úspešne potykáme,  minister zdravotníctva venuje svoj čas takýmto  problémom. Je to proste iný svet, kde je viera nad realitou. Ďakujem, neprosím si!

BALCIAR JE OBVINENÝ, ALE NEZABUDNIME AJ NA KYSELICU

19.09.2023

Napriek rôznym pochybnostiam o činnosti NAKA nie je správne jej činnosť a priori spochybňovať a musíme dúfať, že aktuálna kauza Vojenského spravodajstva (VS) bude náležite vyšetrená. Hamran má pravdu v tom, že nie je možné tolerovať žiadnu trestnú činnosť, aj keby bola robená pod pláštikom utajenej činnosti spravodajskej služby. Kauza sa týka rokov 2012 [...]

Vie Leško o čom hovorí alebo len manipuluje verejnú mienku?

05.09.2023

Bývalý poradca Zuzany Čaputovej Marián Leško v rozhovore pre Denník N okrem iného povedal: „Vidím, že už je najvyšší čas povedať niečo, čo som ešte doteraz nepovedal. Ako poradca v prezidentskej kancelárii a človek, ktorý mal bezpečnostnú previerku, som mohol čítať správy, ktoré posielala SIS za šéfovania Vladimíra Pčolinského a Michala Aláča ústavným [...]

Politika nie je reality show

10.06.2023

Vstup Doroty Nvotovej do politiky vzbudil relatívne veľký ohlas. Pozitívny aj negatívny. Na sociálnych sieťach sa objavili rôzne jej kontroverzné vyjadrenia z minulosti, ako aj nelichotivé fotografie v nie celkom triezvom stave. Myslím si, že toto nie vhodné, ani podstatné. Každý z nás povedal v svojom živote kopec sprostostí a u každého z nás boli situácie, kde by na [...]

zochova

Čaputová rok po Zochovej: Alkohol pri jazde nemá miesto, z auta sa stáva zbraň

02.10.2023 19:17

Zomreli zbytočne, v dôsledku neodpustiteľnej nezodpovednosti jedného človeka, skonštatovala prezidentka.

fico

Reuters: Víťazstvo Fica ukazuje na únavu z vojny v regióne, nie obrat v politike

02.10.2023 18:19

Najväčšou výzvou nie sú Slovensko alebo Maďarsko, ale volebný cyklus v USA a jeho vplyv na podporu Ukrajiny, uviedol Mujtaba Rahman.

Veronika Remišová

Po vzore Smeru: Remišová pripustila referendum o predčasných voľbách. Matovič to zatrhol

02.10.2023 18:02

„Ďalšou možnosťou je aj referendum o predčasných voľbách,“ spresnila. Matovič prekrútil očami a podotkol: „Možno si vysoko zaťala.“ „Uvidíme,“ dodala Remišová.

šimečka, pellegrini, majerský, danko, fico

Smer alebo PS? O vláde rozhodne Hlas i KDH. Na Súmračnej sú si istí, že Fico Pellegriniho presvedčí. Má na to 14 dní

02.10.2023 18:00

Z Hlasu sa stala oveľa „drahšia nevesta“, než bol v akomkoľvek čase Boris Kollár a jeho hnutie Sme rodina. Kľúčový bude aj postoj KDH, Majerský aj vedenie koalíciu so Smerom odmietajú.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 55
Celková čítanosť: 247855x
Priemerná čítanosť článkov: 4506x

Autor blogu

Kategórie