Čudný boj proti extrémizmu – príklad Globsec

V súčasnosti sa okrem iného na Slovensku diskutuje o tom, či zrušenie špecializovaného útvaru odboru extrémizmu na Úrade špeciálnej prokuratúry je dobrým krokom a či to neoslabí boj proti extrémizmu. K tejto problematike sa vyjadril aj odborník na extrémizmus Daniel Milo z Globsecu. Jeho vyjadrenie ma zaujalo ani tak nie pre jeho obsah, s ktorým do veľkej miery súhlasím, ale pre iný kontext.

Na bratislavskom Globsecu, ktorý sa uskutočnil minulý rok v októbri bol hosťom aj Artis Pabriks, podpredseda vlády a minister obrany Lotyšskej republiky. Tento sa len pár dní pred tým zúčastnil na  pietnej spomienke na hrdinov bitky u More, kde  sa podľa oficiálnej stránky Lotyšského ministerstva obrany: „uskutočnila jedna z najtvrdších bitiek medzi sovietskou armádou a vojakmi lotyšskej légie, ktorí boli povolaní do nemeckej armády. Vojaci lotyšskej légie, bojujúci vo svojej krajine proti desaťnásobnej prevahe, na dva týždne zastavili postup sovietskej armády na Rigu“. Táto akcia ale v skutočnosti nemala charakter pietnej spomienky na padlých vojakov, ale bola oslavou hrdinných lotyšských bojovníkov, príslušníkov dobrovoľníckej lotyšskej divízie SS (19. Waffen Grenadier Division der SS), ktorá v septembri 1944 dokázala pozastaviť postup Červenej armády v smere na Rigu.

Môj lotyšský priateľ, ktorého otec bojoval v tejto divízii mi vysvetľoval, že neboli fašisti ale bojovali proti rusom. Samozrejme, že história má v sebe mnohé protirečenia a rôzne pohľady na historické udalosti majú svoje odôvodnenia a dajú sa pochopiť. Je preto správne usilovať sa aj o porozumenie pohľadu z druhej strany, aj keď s ním nemusíme súhlasiť. Jedna vec je ale napríklad pietna spomienka na padlých vojakov, starostlivosť o vojnové hroby bývalých nepriateľov a vec druhá je ich heroizácia. Zatiaľ čo prvé je správne, to druhé je potrebné odmietať. Vojaci lotyšskej divízie SS možno mali na prvom mieste svoju predstavu o slobodnom Lotyšsku, objektívne ale stáli na strane fašizmu. V dobe, keď na Slovensku prebiehalo Slovenské národné povstanie, oni bojovali proti Červenej armáde a pozastavili jej postup do Európy. Oslavovať toto by malo byť zo slovenského pohľadu neprijateľné, ale ako sa ukazuje nie je. Mali by sme našim partnerom v pobaltských krajinách, ale aj na Ukrajine dať jasne najavo, že rešpektujeme ich historické špecifiká, ako aj odlišné pohľady na mnohé udalosti. Súčasne by sme sa ale mali jasne vymedzovať proti glorifikácii spolupráce s fašistami, pretože to ide jednoznačne proti duchu povojnového vývoja v Európe. Je smutné, že často je táto profašistická reminiscencia tolerovaná najmä preto, že je formulovaná ako protiruská, respektíve protisovietska a to je pre niektoré kruhy to najdôležitejšie.

Toľko spomínaný extrémizmus má v niektorých prípadoch jasné podoby. Preto je ťažké pochopiť, že niekoľko dní po oslavách SNP tu privítame obhajcu príslušníkov divízie SS. Správnym krokom v boji proti extrémizmu by preto malo byť nepozývať nositeľov týchto názorov na Slovensko. Tak, ako by Globsec určite nepozval na svoju konferenciu ruského predstaviteľa, ktorý by spochybňoval napríklad vraždy v Katyni, tak by nemal pozývať ľudí, ktorí spochybňujú protifašistický odboj. Toto totiž nebola oficiálna zahraničná návšteva, kde musíte rešpektovať partnera, ako predstaviteľa inej krajiny. To bola akcia, kde si Globsec vyberal koho pozve. A vybral si tak ako si vybral…

Austrália uskutočnila nezávislé hodnotenie spravodajských schopností krajiny

21.03.2025

Austrálska vláda zverejnila neutajovanú verziu nezávislého hodnotenia spravodajských schopností krajiny (https://www.pm.gov.au/media/release-2024-independent-intelligence-review). Uskutočnenie tohto zámeru, bolo oznámené v septembri 2023 a dokument – Independent Intelligence Review, bol spracovaný pod vedením Dr. Heather Smithovej a Richarda Maudeho. Podľa správy sú [...]

Odtajnené spisy o Kennedyho vražde prinášajú nepríjemné odhalenia

20.03.2025

New York Times sa zamýšľa nad aktuálne odtajnenými dokumentmi z vyšetrovania vraždy prezidenta Kennedyho. (https://www.nytimes.com/2025/03/19/us/politics/jfk-documents-assassination-conspiracy.html) Odhalenia, ktoré tieto spisy prinášajú nemajú prakticky „nič spoločné s tým, kto zabil Kennedyho“, ale skôr odhaľujú povahu spravodajskej činnosti USA v tomto období. V [...]

Chaos v rokovaní Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky

03.02.2025

Bezpečnostná rada Slovenskej republiky (BR SR) mala podľa svojho plánu práce na rok 2024[1] v marci 2024 prerokovať Správu o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2023. Tento materiál mal na rokovanie BR SR predložiť jej predseda, ktorým je premiér. Táto povinnosť, každoročne spracovať a predložiť správu o bezpečnosti krajiny, je stanovená Zákonom č. 110/2004 Z. [...]

pellegrini

Pellegrini vo Vatikáne vyzval na jednotu v záujme spoločných hodnôt

03.04.2025 21:38

Delegácia prezidenta SR pricestovala na návštevu Svätej stolice pri príležitosti národnej púte.

Juraj Blanár

Blanár požiadal Španielsko o poskytnutie systému protivzdušnej obrany na území SR

03.04.2025 21:15

Blanár svojho rezortného kolegu o systém PVO požiadal v súvislosti s prítomnosťou španielskych vojakov na Slovensku.

Výbor pre hospodárske záležitosti Denisa Saková

Saková: O záchrane fabrík pred Trumpovými clami budeme rokovať s Bruselom. Poslanec Smeru obhajoval postup USA

03.04.2025 19:30

Ministerka hospodárstva Denisa Saková prehlásila, že štát pripravuje pomoc pre automobilky a aj malých či stredných podnikateľov.

musk, vance

Musk podľa Vancea bude Trumpovým poradcom aj po svojom odchode z funkcie

03.04.2025 19:18

Časť Trumpovho okolia a jeho spojencov podľa Politico frustruje Muskova nepredvídateľnosť.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 73
Celková čítanosť: 301919x
Priemerná čítanosť článkov: 4136x

Autor blogu

Kategórie