Založ si blog

Čo si myslí Veronika Remišová

Jedna z osobností Kiskových „Za ľudí“ si na margo neustálych kontroverzii medzi opozičnými lídrami myslí, že nemá zmysel otvárať sporné témy. Narážala najmä na aktuálne vyjadrenia I. Matoviča o registrovaných partnerstvách a migračnej politike. Okrem týchto konkrétnych tém, je to aj zaujímavý príspevok  k ponímaniu politiky ako takej. Už samotná existencia množstva opozičných strán od stredu napravo ukazuje, že medzi ich „hodnotovým“ a „obsahovým“ smerovaním sú rozdiely. Keby tomu tak nebolo, toľko strán by nebolo potrebných. Je síce možná aj úvaha, že rozdiely medzi týmito stranami sú definované najmä egom ich lídrov, ale takto to určite nie je (žartujem). Keďže sú teda medzi nimi tak významné rozdiely, ktoré odôvodňujú ich samostatnú existenciu, je veľmi ťažko možné ignorovať sporné témy a zamerať sa len na témy, ktoré tieto strany spájajú. A čo problémy, na ktoré majú odlišné názory? Budú ich programovo ignorovať? Politika je ale správou vecí verejných a politici musia reagovať na všetky problémy spoločnosti a nie len na tie, na ktoré majú spoločný názor.

Už spomínané veľké množstvo opozičných politických strán ich núti hľadať si, respektíve vytvárať témy, ktorými sa odlišujú od svojich partnerov a ktorými odôvodňujú svoju samostatnú existenciu. Tým sa vytvára priestor na to, že sú umelo formulované problémy, ktoré skutočnými problémami nie sú, ale viac či menej úspešná je snaha ich implantovať do spoločnosti. Pokiaľ sa také témy stávajú nosnými pre politickú silu, konštruktívne formulovaná politika je takmer nemožná a množstvo úsilia je venované riešeniu ničoho.

Je  taktiež realitou, že čím viac partnerov, tým viac záujmov a sporných tém a tým ťažšie hľadanie dohody. Možno bude Slovensko pokusom, aké sú limity koaličného vládnutia, inými slovami, koľko strán v koalícii môže vytvoriť  funkčnú vládu. Tým je myslená vláda, ktorá má schopnosti riešiť aj skutočne náročné problémy spoločnosti.

Tak ako sa rozpadla Radičovej vláda na eurovale, tak pre budúcu mnohočlennú koalíciu môže byť osudová ďalšia celoeurópska krízová téma, ku ktorej bude musieť Slovensko zaujať jednoznačný postoj. Pôjde o problém, ktorý nebude možné podľa Remišovej návodu neotvárať a bude nutné k nemu zaujať stanovisko. Rozdiele postoje opozičných lídrov k niektorým oblastiam európskej politiky umožňujú predpoklad, že dosiahnutie spoločného stanoviska k niektorým problémom je málo pravdepodobné.

Zásadným problémom prípadnej širokej vládnej koalície tvorenej súčasnou opozíciou ale nebude obsahová a programová rozdielnosť. Tá tu totiž do značnej miery reálne absentuje a väčšina strán sa od svojich partnerov diferencujú na základe nepodstatných rozdielov. Tieto len zakrývajú skutočnosť, že  podstatou existencie mnohých politických síl je ego ich vodcov. Tam bude položený základ ich neúspešného vládnutia v prípade úspechu vo voľbách.

No a samozrejme nie je možné zabudnúť na I. Matoviča, o ktorom nikto a nikdy nevie čo urobí. Podľa Kisku by bol síce Matovič dobrý premiér, ale tento výrok skôr ukazuje na Kiskovu politickú infantilnosť, ako na jasný úsudok. Predstava stabilného vládnutia s nestabilným Matovičom je nereálna.

 

Nebezpečné vojnové hrátky Izreala a Iránu

14.04.2024

Keď Izrael pred takmer dvomi týždňami uskutočnil letecký útok na budovu iránskeho konzulátu v sýrskom Damasku, bolo jednou z hlavných otázok prečo? Pri útoku zahynulo 12 ľudí, vrátane dvoch iránskych generálov, ale z vojenského, alebo bezpečnostného hľadiska, tento útok nemal žiadny reálny význam. Mohol naopak len eskalovať napätie v oblasti a toto bol s [...]

„Celý život“ Daniela Lipšica alebo ako si DenníkN vytvára vlastnú realitu

18.03.2024

Som toho názoru, že správna dezinformácia je niečo ako mozaika. Nie je to nejaký názorový úder, ako napríklad že slepé črevo je centrom myslenia, ale postupné, nenápadné podsúvanie účelových informácií, ktoré v konečnom dôsledku vytvárajú falošný obraz sveta. Dobrý príkladom tohto prístupu je formovanie obrazu Daniela Lipšica ako niekoho, kým v skutočnosti nie [...]

Výber riaditeľa SIS v medzinárodnom kontexte, alebo ako to robia v iných krajinách?

12.03.2024

Výber nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) je nielen dôležitou témou našej vnútornej politiky, ale má aj významné zahranično-politické konsekvencie. Spravodajská služba totiž pôsobí v rámci medzinárodného prostredia, ktoré je okrem iného inštitucionálne vymedzené našim členstvom v EÚ a NATO a z toho vyplývajúcou spoluprácou aj spravodajských [...]

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 22:18

Polícia neskôr oznámila jeho totožnosť. Jeho čin mohol byť motivovaný konšpiračnými teóriami.

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.

šimkovičová

Šimkovičová kritizuje slovenské umenie na Bienále v Benátkach: Nerobte hanbu kultúre už aj v zahraničí

19.04.2024 19:30

Ide o reakciu na prítomnosť bývalej ministerky kultúry Silvie Hroncovej na Bienále v Benátkach. Súčasťou vernisáže bol aj protest zástupcov kultúrnej obce.

Andrej Babiš, Monika Babišová

Šokujúci rozchod po 30 rokoch. Babiš s manželkou Monikou oznámili koniec vzťahu

19.04.2024 18:06

Ubezpečili, že ich rodinné väzby zostanú aj kvôli deťom pevné.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 261596x
Priemerná čítanosť článkov: 4434x

Autor blogu

Kategórie