Založ si blog

Politické riziká (ďalšie povolebné poznámky)

Prezidentské voľby nám priniesli novú hlavu štátu, ale taktiež niekoľko otáznikov. Slovensko si opätovne  zvolilo človeka bez politickej minulosti, ktorý bol pred rokom v širšej verejnosti takmer neznámy. Volič má na to samozrejme právo, ale je to upozornenie na to, že ani v budúcnosti nie je možné vylúčiť obdobný scenár a to v situácii, keď viac ako polovica oprávnených voličov nevolila. Časť z týchto tvoria ľudia, ktorí majú odlišnú víziu fungovania spoločnosti a o myslení ďalších nevieme takmer nič. Nie je ale možné vylúčiť, že sa môže objaviť osobnosť spájajúca myšlienky Kotlebu, konšpirácie Harabína a čaro osobnosti Čaputovej a Slovenskom sa prevalí vlna pravicového populizmu najhrubšieho razenia.  Tieto voľby totiž opäť ukázali, že je možný nepredvídateľný a rýchly nárast preferencii a emócie sú reálnym a významným faktorom mobilizácie voličov.

Volebná kampaň a profily kandidátov taktiež ukázali jednu vec, že voliči Čaputovej a Šefčoviča majú k sebe v principiálnych otázkach bližšie, ako si myslia. Okrem spoločnej „proeurópskej“ orientácie ide aj o obdobný pohľad na fungovanie štátu. Na ten istý pohár s vodou sa jedna strana pozerá ako na poloprázdny a druhá strana ako na poloplný. Nikto z nich ten pohár ale nechce rozbiť. Pre veľkú časť voličov Kotlebu a Harabína je ale tento pohár neprijateľný,  odmietajú ho a požadujú celkom iný. Potenciálne riziko tvorí práve tých približne 30%   občanov s volebným právom, ktorí sa zatiaľ nevyjadrujú, ale nikdy nevieme kto, kedy a ako ich dokáže zmobilizovať.

Politické strany, ktoré sa deklarujú sa demokratické, by preto mali viac myslieť na riziká, ktoré prinášajú antisystémové sily. Kotlebov skryto prezentovaný „stavovský“ štát môže byť pre veľa ľudí zaujímavý a môžu ho považovať za východisko pri riešení spoločenských problémov. Ich negatívne pocity zo spoločenského vývoja často posilňujú politici z celého politického spektra, ktorí sú za okamžité politické body schopní čohokoľvek. Matovič, Blaha, Sulík, Fico, Kiska, Galko a mnohí ďalší dostali politiku na úroveň osobných útokov, invektív, urážok, nepodložených obvinení z trestných činov až po označenie celej krajiny za mafiánsky štát. Politici aj média okrem reálnych problémov často vytvárajú aj problémy fiktívne a občanovi sa tak predkladá zmes reality a fikcie, ktorá sa nedá overiť a ktorej smrad zostáva v spoločenskom ovzduší. Rovnako ponímanie politického života ako zápas dobra so zlom je nielen nepravdivé, ale aj nebezpečné. Ponúka totiž ilúzie, ktoré nie je možné naplniť a výsledkom čoho sú len ďalší sklamaní voliči, ktorí ako zhrdení milenci odchádzajú k sokovi, aby pomstili svoje ponížené city. Sklamaný občan je najľahším cieľom pre kotlebovcov a im podobných. Tých sklamaných občanov ale vytvárajú najmä politické elity, ktoré vo veľkej miere zlyhávajú pri správe vecí verejných a pre ktorých sa politická súťaž stala nechutným osobným súbojom.

Keby nič iné, tak budúca prezidentka sa dokázala presadiť bez toho, aby do volebnej kampane vnášala osobné útoky a proti súperom sa dokázala vymedziť nekonfrontačne. Z tohto pohľadu má preto s veľkou časťou opozície aj súčasným prezidentom spoločného menej, ako si oni myslia. Pre Slovensko bude len dobre, keď pri tomto prístupe zotrvá aj naďalej.

V Estónsku odsúdený ruský špión pôsobil úspešne aj v Česku

21.06.2024

V Estónsku bol za špionáž pre Rusko odsúdený na šesť rokov väzenia Viacheslav Morozov. (https://news.err.ee/1609374515/university-professor-found-guilty-of-espionage-against-estonian-state). Morozov pôsobil ako profesor medzinárodných vzťahov, nemal prístup k tajným dokumentom, ale poskytoval informácie o záujmových osobách, písal analýzy o bezpečnosti Estónska a [...]

Transformované motto dnešných liberálov – „Nesúhlasím s tým, čo hovoríš a budem brániť tomu, aby si to mohol hovoriť. “

15.05.2024

Anka Žitná dala v svojom programe „Teraz takto“ opätovne priestor Andorovi Šándorovi. Ide o generála vo výslužbe, ktorý okrem iného pôsobil ako riaditeľ českej vojenskej rozviedky. Z hľadiska svojho odborného background je kredibilnejší ako 90% rôznych analytikov, ktoré ponúka RTVS. Napriek tomu Šándor do RTVS už niekoľko rokov nemôže, pretože sa jeho názory [...]

Kolíková a Mazák kritizujú postupy, ktoré sami používali. . .

26.04.2024

Veľmi často je poučné, porovnať si vyjadrenia niektorých ľudí k obdobnej situácii v rámci času. Keď v roku 2020 bolo na programu dňa odvolávanie vtedajšej predsedníčky súdnej rady Lenky Praženkovej, kandidát na jej funkciu, Ján Mazáka hovoril „Za dva týždne pani predsedníčka akurát obiehala redakcie jednotlivých médií a vysvetľovala, v čom návrh nemá pravdu, [...]

Peter Gregor, ta3

Podplukovník Gregor: Kto lietal na migoch, si do F-16 nesadne. Výcvik sme postavili na nových a mladých ľuďoch

27.07.2024 10:00

Na F-16 sa lieta úžasne. Vieme s nimi robiť veci, ktoré sme doteraz nemohli so žiadnym iným strojom, povedal pre ta3 veliteľ letky F-16 Peter Gregor.

Biden

Biden plánuje justičné zmeny a obmedzenie prezidentskej imunity

27.07.2024 09:35

Americký prezident predstaví verejnosti svoje reformné plány týkajúce sa Najvyššieho súdu.

Trump atentát

FBI potvrdila, že Trumpa zasiahla do ucha guľka atentátnika alebo jej fragment

27.07.2024 08:58

Federálny úrad pre vyšetrovanie ukončil dohady a konšpiračné teórie ohľadne príčiny Trumpovho zranenia.

Usain Bolt

KVÍZ: Najslávnejší olympijskí víťazi všetkých čias, poznáte ich?

27.07.2024 08:35

V Paríži sa práve začali hry XXXIII. olympiády a my sa pozrieme do histórie. Kto sú najúspešnejší športovci všetkých čias? Otestujte sa.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 273210x
Priemerná čítanosť článkov: 4337x

Autor blogu

Kategórie