Založ si blog

Kauza Kiskovho pozemku a naše médiá

Veľká časť médií a novinárov sa deklaruje za ochrancov čistoty verejného života, za bojovníkov za pravdu, za strážcov politikov a hovorcov verejnosti. Čiastočne je to aj pravda a je dobre, že odkrývali a odkrývajú mnohé politicko-ekonomické prepojenia a nepravosti verejného života. Problémom ale je, že ich záujem o pravdu sa často zastavuje pri dverách ich vlastných politických predstáv a vlastných záujmov.

Názorným príkladom tohto tvrdenia je ich postoj ku kauze kúpe pozemku prezidentom Kiskom. V tomto prípade je dôvera apriori dávaná na stranu Kiskových argumentov „dobrej viery“, bez toho aby boli hľadané aj iné možné odpovede. Možno má Kiska pravdu a aj on je obeťou podvodníkov. Toto poznanie by ale malo stáť nie len na jeho tvrdení, ale na podložených informáciách o pozadí celého prípadu. Pokiaľ sa účastníci obchodu poznali, pokiaľ bola cena pozemku nízka, pokiaľ bol pozemok kúpený bez listu vlastníctva a podobne, tak to sú relevantné dôvody na záujem našich pravdumilujúcich investigatívnych novinárov o pozadie tejto kúpy.  Tu je ale ticho ako pred búrkou, ktorú by mohli vyvolať a ktorá by im nezapadal do obrazu sveta. Otvorených a nejasných otázok je v tomto prípade dosť, ale časť médií si vystačí s tvrdením o Kiskovej naivnosti a nemajú najmenší záujem o preniknutie do pozadia prípadu. Prečo dokázali odhaľovať rôzne väzby medzi Baštrnákom, Kaliňákom a podobne, ale do pozadia tohto obchodu nie je najmenší záujem preniknúť? Som si istý, že keby podobnú kúpu urobil Fico alebo Kaliňák, snaha o preniknutie do pozadia prípadu by bola mimoriadna. A bolo by to správne.

Tento prípad opätovne odhaľuje účelovosť postupov veľkej časti mediálneho mainstreamu, keď sa ignorujú skutočnosti, ktoré nezapadajú do schémy pôsobenia na verejnosť. Za odhaľovanie káuz spojených so súčasnou vládnou mocou je potrebné novinárov aj média oceniť. Súčasne je ale potrebné povedať, že ich orientácia len na vládne strany, najmä na Smer a ignorovanie napríklad tejto kauzy nie je len obrazom ich neobjektívnosti, zaujatosti a politickej účelovosti, ale priamo sa tak podieľajú aj na deštrukcii demokracie, na ktorej im údajne toľko záleží. Vlastná predstava reality má pre nich väčšiu hodnotu ako realita skutočná.  Žurnalistika pre nich nie je toľko deklarovaná služba verejnosti, ale spôsob ovplyvňovania a formovania verejnosti, prostredníctvom poskytovania selektívne vybraných informácii, ktoré zodpovedajú ich ideovému videniu sveta.

Pre veľkú časť Slovákov sú neoprávnené vratky DPH v hodnote aj niekoľko miliónov EUR abstraktným činom s takou sumou peňazí, ktorú si nedokážú ani reálne predstaviť. Ďaleko viac je pre nich konkrétnejším prípadom strata alebo získanie pozemku za podozrivých okolností. Skoro každý z nás má niekde menší alebo väčší kus pôdy a často počúvame alebo čítame o súdnych sporoch o niekoľko metrov štvorcových záhrady. Každý asi cíti, že „výhodná kúpa“ s pravdepodobne veľmi nízkou cenou si zasluhuje pozornosť, najmä keď je jej súčasťou hlava štátu. Ignorovanie tohto problému zo strany prokiskovských médií len nahráva „alternatívnym“ médiám, ktoré sú i pri všetkých výhradách voči mediálnemu fanklubu prezidenta Kisku, skutočne masovými šíriteľmi dezinformácii a konšpiračných teórií. Človek si odpoveď vždy nájde, problémom je, či mu ponúkneme serióznu, aj keď možno nepríjemnú odpoveď, alebo sa budeme tváriť, že problém neexistuje, pretože my nechceme aby existoval. Ignorovanie nepríjemných skutočností opäť len znižuje dôveryhodnosť mainstreamu.

Prezident Kiska vo svojom prejave v OSN povedal: „…slobodné médiá sú našimi spojencami, nie nepriateľmi. Sú ochrancami našich zásad. Často sú to práve médiá, ktoré ako prvé upozorňujú, že sa veci uberajú nesprávnym smerom. A vyžadujú, aby sa tí, ktorí porušili pravidlá, za svoje činy zodpovedali.“ Bolo by to pekné, keby to aj na Slovensku bola pravda.

„KEBY BOL TEN CHLAPEC FORMOVANÝ BIBLIOU, URČITE BY SA TO NESTALO“

22.10.2022

Povedala v relácii „Do kríža“ o vrahovi zo Zámockej ulice Renata Ocilková, koordinátor KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov. Skutočne?! Kresťanstvo bolo takmer 2000 rokov vládnucou ideológiou v Európe a pohľad do každej učebnice dejepisu názorne ukazuje, že nebolo v tom období menej násilia a viacej lásky, menej vojen a viacej mieru, alebo že sa celkovo žilo [...]

AKÝ JE ZÁMER ROZVOJA VOJENSKÉHO SPRAVODAJSTVA?

29.06.2022

Slovenský parlament pred niekoľkými dňami schválil „Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035“. Ide strategický dokument, ktorý stanovuje ciele a postupy vytvárania obranných kapacít a spôsobilostí štátu v horizonte viac ako desiatich rokov. Medzi hlavnými cieľmi dlhodobého plánu rozvoja rezortu obrany je okrem vybudovania ťažkej [...]

Ako (ne)funguje naša vláda. . .

14.06.2022

To, že naša vláda funguje čudným spôsobom je zrejmé aj zo spôsobu jej činnosti. Jej fungovanie by totiž nemalo závisieť od toho, aký dostane Matovič nápad, ale malo by vychádzať zo zákona. Ten zákon máme od roku 2001 a volá sa „Zákon o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy (Zákon č. 575/2001)“. Tento zákon stanovuje kompetencie [...]

Poland Politics Law

Poľská vláda na opozíciu uplietla ruský bič

31.05.2023 18:04

V krajine, kde Putinova agresia proti Ukrajine ešte viac vyhrotila tradičné protiruské nálady, má novozriadená vyšetrovacia komisia skúmať, kto z domácich politikov podľahol vplyvu Moskvy.

Mikuláš Dzurinda, László Sólymos

Sólymos: Spájame sa s Dzurindom, lebo je v štáte chaos ako po Mečiarovi

31.05.2023 17:28

Spojenie považuje Sólymos za prirodzené aj z hľadiska hodnotového ukotvenia, uznáva však, že k nemu prišlo pomerne neskoro.

loď, Ukrajina, vojna, Jurij Olefirenko

Rusko údajne zničilo poslednú ukrajinskú vojenskú loď. Podľa Britov Moskva stráca iniciatívu

31.05.2023 17:25

Ruský rezort obrany však o zničení lode neposkytol dôkazy.

Jaroslav Naď, Demokrati

Na Ficovo odhalenie reaguje Naď aj prezídium. Je to klamstvo, polícia upozornila na dva hoaxy

31.05.2023 17:09

Skupinu, o ktorej hovoril Smer na tlačovke, mali vytvoriť ešte počas vlády Roberta Fica v roku 2018.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 238719x
Priemerná čítanosť článkov: 4591x

Autor blogu

Kategórie