Založ si blog

Matovičov biznis plán

Igor Matovič je autorom unikátneho podnikateľského projektu. Vstupné náklady sú minimálne a zisk je niekoľkomiliónový. Tento biznis projekt sa vydáva za politické hnutie, ale reálne nemá  nič spoločné so štandardne chápanou politickou činnosťou. Podstatou tohto zámeru je uspieť v parlamentných voľbách, získať finančné príspevky od štátu a v čase do budúcich volieb robiť len to, aby aj tie ďalšie boli taktiež úspešné. Stačí len byť v centre pozornosti. Najschodnejšou cestou je prezentovať sám seba ako bojovníka za to dobré a protivníkov delegimitizovať ako nositeľov a predstaviteľov toho zlého.

Matovič pochopil, že v súčasnom informačnom období je potrebné byť neustále na očiach. Je to v podstate podobný systém ako u reklamy. Produkt sa musí stať známym, aby bol úspešný. A aj keď je častá a opakujúca sa reklama protivná, pôsobí na nás aj keď nechceme. Permanentné tlačové konferencie Matoviča sú vlastne reklamou na sebe sama, kde obsah je druhoradý a hlavné je byť v centre pozornosti. Matovič nemusí vyhrať voľby, stačí sa dostať do parlamentu a cieľ bol splnený. Zákazník, lepšie povedané občan prostredníctvom štátu vyplatí zisk formou príspevku za hlasy, príspevku na mandát a príspevku na činnosť. A toto je podstata Matovičova podnikateľského zámeru.

Najmä ten posledný, príspevok na činnosť, je z hľadiska činnosti Matovičovho hnutí doslova obskurný. Tento príspevok vypláca štát na to, aby podporil činnosť politického subjektu – platy zamestnancov, prenájom priestorov a všetko ostatné, čo musíte mať, keď chcete politicky pracovať. Akú politickú činnosť ale môže realizovať subjekt, ktorý má len pár ľudí? Ja viem, že na internetovej stránke OĽANO je možné sa elektronicky prihlásiť za člena hnutia, čo vyzerá skutočne demokraticky otvorene. Len na tej stránke chýba jedna maličkosť – stanovy. Vôbec nie je zrejmé aké sú orgány  a štruktúra hnutia, ako sa volí vedenie, ako hnutie funguje a podobne. Takže prezentovaná „otvorenosť“ OĽANO je len dymová clona a otvorenie hnutia pre verejnosť by mohlo celý podnikateľský plán Matoviča položiť.

Takže úspech vo voľbách a získanie miliónov od štátu, ktoré má Matovič pod palcom je svojim  spôsobom geniálne. Ide ale nebezpečnú a zvrhlú genialitu. Matovič týmto spôsobom podkopáva samotné základy politického systému, pretože produkuje len nedôveru voči všetkému a všetkým za účelom vlastného zisku. Neponúka riešenia, prináša len kritiku skutočných alebo vymyslených problémov a káuz.

Bolo by klamstvom tvrdiť, že Matovič nemá v ničom pravdu. Matovič poukázal aj na reálne problémy, ktoré je žiadúce riešiť. Súčasne ale bolo množstvo problémov vymyslených alebo účelových. Spomeňme si len na Matovičov vstup na politickú scénu. Nový, celkom neznámy poslanec SaS oznámi, že mu ponúkali 20 miliónov eur za pád vlády. Zrazu bol v centre pozornosti a robil všetko preto, aby v nej zostal až do súčasnosti. Spájanie pravdy, polopravdy a výmyslov je jedným zo základných princípov dezinformácie a Matovič tieto postupy efektívne využíva. Je zaujímavé, že naši investigatívni novinári nevenujú pozornosť napríklad aj tomu, koľko z Matovičových obvinení bolo nepodložených a aký je pomer medzi pravdou a klamstvom v jeho vyjadreniach. Keďže ale Matovič útočí výhradne na vládnu koalíciu je vo svetle ich ideovej výbavy a mocenského pozadia tento nezáujem pochopiteľný.

Matovičov prístup k produkovaniu svojich odhalení je jednoduchý. Štát svoje nákupy uskutočňuje najmä u súkromných subjektov. U každého nákupu je niekto úspešný a teda aj spokojný a niekto neúspešný a teda aj nespokojný. U veľkej časti nákupov je pre verejnosť prakticky nemožné posúdiť adekvátnosť ceny alebo vhodnosť technických či iných parametrov nakupovaného produktu. No a pri bližšom pohľade sa na malom Slovensku vždy podarí nájsť nejaké nevhodné prepojenie. Potom stačí dať všetko do pohára, zamiešať, pridať k tomu patričný komentár a ponúknuť k všetkému ochotným novinárom. Úspech je zaručený, pretože už samotná mediálna pozornosť a dopad na verejnosť je dosiahnutím požadovaného cieľa. Opätovne ale opakujem, že nie všetko čo Matovič prezentoval je nepravda a upozornil aj na reálne kauzy a problémy. Myslím si ale, že celková škoda z jeho pôsobenia je väčšia ako úžitok.

Matovičova politická činnosť je  samoúčelným biznis projektom, ktorý ma generovať zisk. Nič iné za Matovičom nie je. Je to ale vážne varovanie aj pre jeho natešených partnerov, ktorí sa už s ním vidia v budúcej koalícii. V prípade tejto hrôzostrašnej varianty sa napokon Matovič obráti proti nim, pretože bude potrebovať protivníka ktorý je pri moci a ktoré bude môcť obviňovať. No a najmä každé úspešné voľby, aj tie predčasné, prinesú ďalšie milióny  pre „happy few“.

Kočner a spol. alebo bludné kruhy slovenskej politiky

03.08.2019

Nie je dôvod zbavovať Smer viny zo situácie, aká je na Slovensku. Smer je významným spoluvinníkom. Že ale za všetko môže len Smer, je veľmi zjednodušená predstava. Bývalá premiérka Radičová viac »

Ako naša „verejnoprávna“ televízia ignorovala štátny sviatok

02.05.2019

Slovenská televízia má veľmi zaujímavý prístup k štátnym sviatkom. Som toho názoru, že ako verejnoprávna televízia by mala reflektovať spoločenský život v krajine. Jeho vyjadrením sú viac »

Kam smeruje Smer?

23.04.2019

Smer je už dlhú dobu dominantnou silou na našej politickej scéne. To prirodzene vyvoláva únavu a túžbu po novom. Smer je taktiež spájaný s mnohými kauzami, ktoré túžbu po zmene u veľkej viac »

chirurgia, chorurg, operácia

Zomrel kardiochirurg Kramář, podieľal sa na 1. transplantácii srdca v ČSSR

20.08.2019 16:30

Rudolf Kramář, ktorý sa ako jeden zo štyroch lekárov podieľal v roku 1984 na prvej transplantácii srdca vo vtedajšom Československu, zomrel vo veku 89 rokov.

Huawei vs Apple

Šéf Huawei vedeniu Číny: Nerobte ústupky Američanom, ani kvôli nám

20.08.2019 16:17

Zakladateľ čínskej technologické spoločnosti Huawei Žen Čeng-fej neočakáva, že Spojené štáty zmiernia vývozné obmedzenia, ktoré sú namierené proti firme.

Giuseppe Conte,

Vládna kríza v Taliansku: premiér Conte podá demisiu

20.08.2019 16:12, aktualizované: 16:35

Taliansky premiér oznámil, že na konci rozpravy o vládnej kríze v Senáte predloží svoju rezignáciu.

cibula počasie

Západ a stred Slovenska zasiahnu chladné búrky, východ front obíde

20.08.2019 16:00

Aké teploty prídu s novým frontom?

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 73691x
Priemerná čítanosť článkov: 3204x

Autor blogu

Kategórie