Založ si blog

Matovičov biznis plán

Igor Matovič je autorom unikátneho podnikateľského projektu. Vstupné náklady sú minimálne a zisk je niekoľkomiliónový. Tento biznis projekt sa vydáva za politické hnutie, ale reálne nemá  nič spoločné so štandardne chápanou politickou činnosťou. Podstatou tohto zámeru je uspieť v parlamentných voľbách, získať finančné príspevky od štátu a v čase do budúcich volieb robiť len to, aby aj tie ďalšie boli taktiež úspešné. Stačí len byť v centre pozornosti. Najschodnejšou cestou je prezentovať sám seba ako bojovníka za to dobré a protivníkov delegimitizovať ako nositeľov a predstaviteľov toho zlého.

Matovič pochopil, že v súčasnom informačnom období je potrebné byť neustále na očiach. Je to v podstate podobný systém ako u reklamy. Produkt sa musí stať známym, aby bol úspešný. A aj keď je častá a opakujúca sa reklama protivná, pôsobí na nás aj keď nechceme. Permanentné tlačové konferencie Matoviča sú vlastne reklamou na sebe sama, kde obsah je druhoradý a hlavné je byť v centre pozornosti. Matovič nemusí vyhrať voľby, stačí sa dostať do parlamentu a cieľ bol splnený. Zákazník, lepšie povedané občan prostredníctvom štátu vyplatí zisk formou príspevku za hlasy, príspevku na mandát a príspevku na činnosť. A toto je podstata Matovičova podnikateľského zámeru.

Najmä ten posledný, príspevok na činnosť, je z hľadiska činnosti Matovičovho hnutí doslova obskurný. Tento príspevok vypláca štát na to, aby podporil činnosť politického subjektu – platy zamestnancov, prenájom priestorov a všetko ostatné, čo musíte mať, keď chcete politicky pracovať. Akú politickú činnosť ale môže realizovať subjekt, ktorý má len pár ľudí? Ja viem, že na internetovej stránke OĽANO je možné sa elektronicky prihlásiť za člena hnutia, čo vyzerá skutočne demokraticky otvorene. Len na tej stránke chýba jedna maličkosť – stanovy. Vôbec nie je zrejmé aké sú orgány  a štruktúra hnutia, ako sa volí vedenie, ako hnutie funguje a podobne. Takže prezentovaná „otvorenosť“ OĽANO je len dymová clona a otvorenie hnutia pre verejnosť by mohlo celý podnikateľský plán Matoviča položiť.

Takže úspech vo voľbách a získanie miliónov od štátu, ktoré má Matovič pod palcom je svojim  spôsobom geniálne. Ide ale nebezpečnú a zvrhlú genialitu. Matovič týmto spôsobom podkopáva samotné základy politického systému, pretože produkuje len nedôveru voči všetkému a všetkým za účelom vlastného zisku. Neponúka riešenia, prináša len kritiku skutočných alebo vymyslených problémov a káuz.

Bolo by klamstvom tvrdiť, že Matovič nemá v ničom pravdu. Matovič poukázal aj na reálne problémy, ktoré je žiadúce riešiť. Súčasne ale bolo množstvo problémov vymyslených alebo účelových. Spomeňme si len na Matovičov vstup na politickú scénu. Nový, celkom neznámy poslanec SaS oznámi, že mu ponúkali 20 miliónov eur za pád vlády. Zrazu bol v centre pozornosti a robil všetko preto, aby v nej zostal až do súčasnosti. Spájanie pravdy, polopravdy a výmyslov je jedným zo základných princípov dezinformácie a Matovič tieto postupy efektívne využíva. Je zaujímavé, že naši investigatívni novinári nevenujú pozornosť napríklad aj tomu, koľko z Matovičových obvinení bolo nepodložených a aký je pomer medzi pravdou a klamstvom v jeho vyjadreniach. Keďže ale Matovič útočí výhradne na vládnu koalíciu je vo svetle ich ideovej výbavy a mocenského pozadia tento nezáujem pochopiteľný.

Matovičov prístup k produkovaniu svojich odhalení je jednoduchý. Štát svoje nákupy uskutočňuje najmä u súkromných subjektov. U každého nákupu je niekto úspešný a teda aj spokojný a niekto neúspešný a teda aj nespokojný. U veľkej časti nákupov je pre verejnosť prakticky nemožné posúdiť adekvátnosť ceny alebo vhodnosť technických či iných parametrov nakupovaného produktu. No a pri bližšom pohľade sa na malom Slovensku vždy podarí nájsť nejaké nevhodné prepojenie. Potom stačí dať všetko do pohára, zamiešať, pridať k tomu patričný komentár a ponúknuť k všetkému ochotným novinárom. Úspech je zaručený, pretože už samotná mediálna pozornosť a dopad na verejnosť je dosiahnutím požadovaného cieľa. Opätovne ale opakujem, že nie všetko čo Matovič prezentoval je nepravda a upozornil aj na reálne kauzy a problémy. Myslím si ale, že celková škoda z jeho pôsobenia je väčšia ako úžitok.

Matovičova politická činnosť je  samoúčelným biznis projektom, ktorý ma generovať zisk. Nič iné za Matovičom nie je. Je to ale vážne varovanie aj pre jeho natešených partnerov, ktorí sa už s ním vidia v budúcej koalícii. V prípade tejto hrôzostrašnej varianty sa napokon Matovič obráti proti nim, pretože bude potrebovať protivníka ktorý je pri moci a ktoré bude môcť obviňovať. No a najmä každé úspešné voľby, aj tie predčasné, prinesú ďalšie milióny  pre „happy few“.

Po voľbách a pred voľbami

13.11.2018

Jedny voľby skončili a už sme v očakávaní nasledujúcich, prezidentských aj parlamentných. Tieto voľby boli asi jediné, kde všetci aktéri volebného zápasu vyjadrujú spokojnosť s výsledkami viac »

Kauza Kiskovho pozemku a naše médiá

04.11.2018

Veľká časť médií a novinárov sa deklaruje za ochrancov čistoty verejného života, za bojovníkov za pravdu, za strážcov politikov a hovorcov verejnosti. Čiastočne je to aj pravda a je dobre, viac »

Som mdlého rozumu (čítam Denník N)

25.10.2018

Osoba Petra Tótha sa stala vďačným námetom pre veľkú časť médií. Jeho spojenie s Kočnerom budí zaslúženú pozornosť. Je potrebné poznať všetky súvislosti, ktoré môžu osvetliť pozadie viac »

peniaze, mena, euro, česká koruna

Spoločný rozpočet má eurozónu urobiť odolnejšou

17.11.2018 12:41

Nemecko a Francúzsko sa po dlhých rokovaniach dohodli na návrhu spoločného rozpočtu eurozóny, ktorý by bol súčasťou rozpočtu celej Európskej únie.

francúzsko, demonštrácia, protest, žlté vesty, cesta, auto, blokáda

Francúzka zomrela pri protestoch proti cenám pohonných hmôt

17.11.2018 12:18

Zrazila ju vodička, ktorá podľa francúzskych médií spanikárila.

SR NRSR schôdza 30. rokovanie

Slovensko stojí podľa Remišovej opäť na križovatke ako v roku 1989

17.11.2018 11:57

V súčasnosti znovu máme podľa nej šancu vybrať si, aký bude náš zajtrajšok a aký bude charakter Slovenska a jeho budúcnosť.

grilované kuracie krídelká

Clá menia jedálny lístok Američanov. Kuracinu nahrádza bravčové

17.11.2018 11:13

Američania strácajú chuť na kuracinu a konzumujú viac hovädzieho a bravčového mäsa. Jedným z hlavných dôvodov sú Trumpove clá.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 45784x
Priemerná čítanosť článkov: 3270x

Autor blogu

Kategórie