Aj v RTVS sa konšpiruje. . .

Keď v TA3 pred časom vystúpil Jeffrey Sachs, tak Rada pre mediálne služby uskutočnila voči TA3 správne konanie pre neobjektívnosť. V RTVS si podobnú cenzúru vystačili sami. Riaditeľka spravodajstva RTVS Mária Hlucháňová v rozhovore pre Denník N 28. októbra 2022 povedala: „Pán Šándor už nebude v našich správach viac vystupovať. Prišla som do redakcie, kde bol častým respondentom k tomuto konfliktu. Dôvodom, prečo by nemal vystupovať ako analytik k vojne na Ukrajine, sú jeho stanoviská z minulosti, napríklad k prípadu Vrbětice či otrave Sergeja Skripaľa. Nebude ani v rozhlase, ani v televízii.“ Jednoducho povedané – sú názory povolené a názory nepovolené.

Vyzerá to ale, že takáto snaha o „objektivitu“ je jednostranná a niektoré doslova bludy je možné šíriť bez problémov. Dnes v relácii Z prvej ruky český analytik Vladimír Votápek povedal: „Já bych chtěl jenom upozornit slovenské posluchače, že pokud padne Ukrajina, tak budete mít na hranicích Rusy, kteří budou posílení, kteří si za pár let dobudují svoji armádu a budou pokračovat v tom, co chce Putin, to znamená obnovit tu sovětskou říši, včetně jejich kolonií, jako bylo tehdejší Československo, jako bylo tehdejší Poľsko…“ (https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/18783/501985#269, od 7:49).

Za slovenské „posluchače“ za toto upozornenie ďakujem, ale prekvapilo ma, že ani redaktora Jančkárová, ani jej druhý hosť Kandrik sa Votápka nespýtali, z čoho jeho tvrdenie o snahe Putina obnoviť „sovietsku ríšu“ vychádza? Čím je to podložené a ako by to Putin vlastne mohol dosiahnuť? Vojna na Ukrajine má svoje príčiny a súvislosti, o ktorých je potrebné diskutovať, hľadať nie len odpovede, ale aj správne otázky. Blábol o obnove sovietskej ríše ale nič z toho nie je a očakával by som, že jeho spolubesedníci sa k tomu vyjadria. Nestalo sa. Jedna vec je, keď trepe politik, on tým sleduje svoje politické ciele. Analytik by ale trepať nemal. Mal by mať schopnosť ísť hlbšie do podstaty problému a svoje tvrdenia by mal mať podložené. To, čo nám v jeho prípade ponúkla RTVS bolo primitívne ideologické klišé.

Putin je prioritne zodpovedný za ruskú agresiu na Ukrajine a okrem iného Medzinárodný trestný súd na neho vydal zatykač za jeho činy na Ukrajine. Nie je žiadny dôvod jeho politiku ospravedlňovať. Súčasne ale platí, že podobné tvrdenia o obnove sovietskej ríše nemajú reálny základ. Rusko ako jadrová mocnosť môže svet zničiť, ale nemôže ho dobyť a obsadiť. A to ani európske krajiny. Na to nemá kapacity ani potenciál. To, čo tvrdí Votápek a podobní je celkom normálna konšpiračno-dezinformačná sprostosť.

Som len zvedavý, či RTVS bude v prípade Votápka podobne zásadová ako v prípade Andora Šándora a či Adapt Institute, ktorého je Matej Kandrik riaditeľom, sa v svojom ďalšom vydaní svojho „Disinfo Report“ bude venovať aj tento relácii.

Fond „Enem pro nás“

04.05.2026

Podľa skalickej legendy chytili kedysi dávno v neďalekom Holíči zlodejov. Keďže Holíč nemal kata ani šibenicu, požiadali susednú Skalicu, či by ich tam mohli obesiť. Skalickí radní sa poradili a žiadosť odmietli s odôvodnením, že ich šibenica je „enem pro nás a naše deti“. Podobne uvažujú aj naši politici na oboch stranách barikády, čo sa aktuálne prejavilo keď [...]

„Hrdina Ukrajiny“ ako radikál a jeho reflexia v Denníku N

15.03.2026

V uplynulých dňoch sa veľa písalo o maďarsko-ukrajinských vzťahoch a novú dynamiku tomu dalo vyjadrenie ukrajinského prezidenta Zelenského na adresu maďarského premiéra Orbána „Dúfame, že v Európskej únii ani jeden človek nezablokuje 90 miliárd eur alebo prvú splátku a ukrajinskí vojaci budú mať zbrane. V opačnom prípade dáme adresu tejto osoby našim [...]

Prečo vládne Fico?

22.02.2026

Veľká časť spoločnosti nie je spokojná s tým, ako dlho na Slovensku vládne Fico a volajú po zmene. Názory na príčíny tejto situácie sú rôzne, podľa niektorých za to môže Ficov populizmus, podľa iných je to hlúposť voličov, ale málokto z kritikov toho stavu pripúšťa ako možnú príčinu neschopnosť jeho oponentov. Po parlamentných voľbách v júni 2010 vznikla [...]

rusen

FOTO: Po mesiacoch začali vyťahovať havarovaný rušeň pri Rožňave

15.05.2026 12:37

Po zrážke rýchlikov z vlaňajšieho októbra zostal v zráze niekoľko desiatok metrov pod úrovňou trate.

Nigel Farage

Odmena za Brexit. Farage si po dare od miliardára kúpil dom za 1,4 milióna libier

15.05.2026 12:23

Farage pôvodne uvádzal, že nebude vo voľbách v roku 2024 kandidovať, približne mesiac pred hlasovaním zmenil svoj postoj.

Vrbické pleso

Ochranári objavili v Tatrách nové pliesko, výstavba zjazdovky ho však zničí

15.05.2026 12:11

Ochranári na nič nečakali, a nález plieska ihneď oznámili Správe Národného parku.

fico, handlová, atentát

Atentát na Fica bol najzávažnejším bezpečnostným incidentom v dejinách Slovenska, tvrdí SIS

15.05.2026 11:29

„SIS sa zamerala na problematiku násilného aktivizmu, ktorý je motivovaný nenávisťou a intoleranciou k ideologickým či politickým oponentom,“ priblížil Gašpar.