Včera zasadala Bezpečnostná rada. Vo verejnosti sa už dlhodobo účelovo vyvoláva mýtus, že ide o najdôležitejší orgán, ktorí rieši zásadné otázky bezpečnosti krajiny. Nie je to tak.
Bezpečnostná rada SR je koncipovaná na základe ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Jej činnosť je vymedzená zákonom č. 110/2004 Z. z. o fungovaní Bezpečnostnej rady SR v čase mieru. Bezpečnostná rada sa v čase mieru podieľa na vytváraní a realizácií bezpečnostného systému, na vyhodnocovaní bezpečnostnej situácie v SR a vo svete, pripravuje pre vládu návrhy opatrení na zachovanie bezpečnosti SR a podobne. Je stálym poradným, iniciatívnym a koordinačným orgánom vlády Slovenskej republiky. Stručne je možno povedať, že bezpečnostná rada prerokováva všetky otázky, ktoré súvisia s bezpečnosťou krajiny.
Bezpečnostná rada ale nemá kompetencie prijímať záväzné rozhodnutia. Bezpečnostná rada je poradným orgánom vlády. Bezpečnostná rada sa vyjadrí, zaujme stanovisko, ale vlastné rozhodnutie musí byť urobené na úrovni vlády. Z tohto pohľadu je zdôrazňované zvolanie bezpečnostnej rady mätúce, pretože bezpečnostná rada nemá v čase mieru žiadne výsadné postavenie v bezpečnostnom systéme krajiny.
Takže napríklad mediálna informácia, že „vláda dostala úlohu od Bezpečnostnej rady SR, aby na nasledujúce rokovanie pripravila návrh opatrení k stabilizácii situácie na Slovensku v súvislosti so správou SIS“ je hlúposť. Bezpečnostná rada môže vláde niečo navrhnúť alebo odporučiť, ale nemôže jej dávať úlohu.
O tom, aký skutočný význam Bezpečnostnej rade prikladá premiér, jej predseda, najlepšie svedčí to, že od vzniku súčasnej vlády nie je obsadená funkcia riaditeľa Kancelárie Bezpečnostnej rady, ktorý vykonáva aj funkciu tajomníka Bezpečnostnej rady. Inými slovami to ukazuje, že organizačné zabezpečenie činnosti BR, jej fungovanie, premiéra príliš netrápi.
Taktiež je potrebné povedať, že postavenie a úloha bezpečnostnej rady nie je celkom domyslená a pôvodné zámery boli trochu odlišné. Stačí sa len pozrieť na jej zloženie. Bezpečnostná rada má 9 členov. Predsedom bezpečnostnej rady je predseda vlády, jej členmi sú – minister vnútra, minister obrany, minister zahraničných vecí, minister dopravy, pôšt a telekomunikácií, minister hospodárstva a minister zdravotníctva. Bezpečnostná rada je vlastne vláda v užšom zložení. Predseda vlády zvolá niektorých ministrov, aby ako poradný orgán vlády odporučili vláde aké má zaujať stanovisko. Takže ministri si sami sebe, v užšom formáte odporučia, čo majú prijať na rokovaní vlády. Je to tak trochu Hlava XXII.
Bezpečnostná rada má svoj význam, ten ale určite nespočíva v jej demonštratívnom zvolávaní ako poradného orgánu vlády. Bezpečnostná rada budí dojem najmä svojim názvom, ale nie svojim skutočným významom.
dávam autorovi veľké +, že si dal tú prácu a... ...
Celá debata | RSS tejto debaty