Založ si blog

Kniha, ktorá sa podarila – Obrancovia Liptova od Daniela Šmihulu

Daniel Šmihula je známy autor vedeckých a odborných textov z oblasti dejín, práva, medzinárodných vzťahov a bezpečnosti. Predmetom jeho záujmu je ale aj fantastická a utopická literatúra o ktorej napísal celý rad článkov. Na prelome roka sa do predaja dostala jeho nová kniha „Obrancovia Liptova“, ktorá nie je knihou odbornou, ale prvým autorovým beletristickým dielom žánru fantasy.

Kniha  má na prvý pohľad jednoduchú schému. Obyvatelia Liptova sú ohrozovaní dobyvateľom z ďalekých končín a hľadajú spôsob najlepšej obrany. Brániť sa sami, pokúsiť sa spojiť s ďalšími ohrozenými oblastiam alebo sa podriadiť? Jasný nie je ani postoj ďalších mocných susedov, ktorí sa môžu pripojiť na stranu dobyvateľa. Hľadanie východiska nie je jednoduché, vyžaduje si odvahu, prekonávanie nebezpečenstiev a prináša aj smutné udalosti ale aj lásku. V tomto rámci príbehu sa pohybujú nielen ľudia, ale aj čarodejníci, víly, trpaslíci a dokonca aj drak, ako vládca významnej krajiny.

Tento príbeh je ale naplnený invenciou a aj ako fantasy literatúra neuteká úplne mimo realitu.  Je to najmä zasadením ústredného deja do prostredia Liptova a tiež aj do ďalších oblastí Slovenska. Fantasy príbeh sa tak neodohráva vo vymyslenej krajine, ktorú si autor môže prispôsobovať svojmu zámeru, ale v skutočnej krajine, ktorá sa stala prirodzenou súčasťou príbehu. Podľa môjho názoru je toto zasadenie deja románu do reálneho prostredia Slovenska vynikajúci nápad. Dej tak dostáva úplne iný náboj a napríklad hranica medzi svetom ľudí a svetom trpaslíkov je z tohto pohľadu skutočná. Každý si môže prejsť trasu putovania našich hrdinov cez Tatry do Krakova, každý sa môže pokúsiť nájsť hranicu medzi svetom ľudí a začarovaného územia, do ktorého:  „…môžeš vstúpiť len bezo zbrane akéhokoľvek druhu.  A tiež len bez čarodejníckych nástrojov a pomôcok. To chráni obyvateľov doliny pred prípadnými nebezpečnými votrelcami. Neozbrojení ľudia – a iné bytosti – môžu prejsť.“

Životy a osudy hrdinov knihy – Dana, Vladislava, profesorky Kataríny, Niky a ďalších sú do veľkej miery ponímané ako reálne životy v nereálnom svete. Nadprirodzeno a kúzla sú ich doplnkom, ktorý neurčuje, ale len dotvára svet. Je to čerešnička na torte, ktorá príde v pravý čas, zapôsobí a odchádza do úzadia, aby o niečo neskôr opäť dochutila príbeh.

V takom svete sa aj do značnej miery pohybovali naši predkovia. Trpaslíci, čarodejníci, víly a podobné bytosti, strach z vysokých končiarov a hlbokých lesov, boli súčasťou životov našich dedov po velkú časť histórie ľudstva. Tak ako popisuje svet Daniel Šmihula, tak takto ho aj možno do veľkej miery vnímali.

Vývoj deja a jeho obraty  sú logické a voľnosť fantasy literatúry tu nie je zneužívaná na násilné zlomy, ktoré  dovoľujú všetko. V Obrancoch Liptova  aj tie najviac nereálne bytosti, ako je tajomný Krakovský drak majú svoj racionálny rozmer a nepôsobia ako rozmar autora. Naopak, dej oživujú a nechávajú veľa nedopovedaného, čo čitateľa núti hľadať vlastné pokračovania naznačených príbehov.

Keď obrancovia Liptova hľadajú možnosti obrany svojho územia proti hordám Veľkého Kagana vynára sa autorova právnická profesia, ako aj jeho erudovanosť v medzinárodných vzťahoch. Názorne tu v románovej podobe sledujeme hľadanie spojencov medzi ďalšími župami. Oravy, Turiec, Spiše alebo aj knieža z Nitry, Blatenska, Rakúska aj Moravy. Hľadanie spoločných záujmov a na tomto základe formovanie spolupráce. Odolávanie tlaku a požiadaviek silnejšieho, diplomatické manévrovanie.   Sledujeme rokovania, vznášanie požiadaviek, ústupky a kompromisy, až po vytvorenie medzinárodno-právnej spojeneckej zmluvy, ktorá v konečnom dôsledku povedie k vytvoreniu spoločného župného zväzku. Románová fikcia tu približuje skutočný svet diplomacie a medzinárodných vzťahov.

Vojna s Veľkým Kaganom bola víťazná aj s prispením čarodejníkov, kúziel a mágie. Fantasy rovina tohto románu nie je druhoradá, ale nie je ani samoúčelná. Vojna tu nie je komplexom osobných súbojov hlavných hrdinov, ale premysleným a plánovaným stretom organizovaných vojenských síl aj s využitím technologického pokroku.

Aj do osobných životov hrdinov vstupujú nadprirodzené bytosti a ich osobné životy sa prelínajú a aj spájajú. Psychologická rozpracovanosť postáv nie je príliš rozvíjaná, ale nie je to na úkor zaujímavosti knihy. Ide tu najmä o hlavných hrdinov, ich osudy, činy a posolstvo, ktoré svojim životom a konaním dávajú.

Obrancovia Liptova sú pre mňa knihou dvoch úrovní. Prvou je okamžitý, dramatický zážitok pri čítaní a druhou je stopa, ktorá sa vo mne postupne prebúdzala. Až po dočítaní vo mne začali stále viac a viac rezonovať rôzne pocity a dojmy z knihy, ktoré som si pri čítaní nemal čas uvedomiť. Niektoré postavy, situácie, alebo kontext sú v aj v tomto fantazijnom svete reálnym odrazom skutočnosti, ktorá práve jej zasadením do fiktívneho sveta získava nový rozmer.

„KEBY BOL TEN CHLAPEC FORMOVANÝ BIBLIOU, URČITE BY SA TO NESTALO“

22.10.2022

Povedala v relácii „Do kríža“ o vrahovi zo Zámockej ulice Renata Ocilková, koordinátor KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov. Skutočne?! Kresťanstvo bolo takmer 2000 rokov vládnucou ideológiou v Európe a pohľad do každej učebnice dejepisu názorne ukazuje, že nebolo v tom období menej násilia a viacej lásky, menej vojen a viacej mieru, alebo že sa celkovo žilo [...]

AKÝ JE ZÁMER ROZVOJA VOJENSKÉHO SPRAVODAJSTVA?

29.06.2022

Slovenský parlament pred niekoľkými dňami schválil „Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035“. Ide strategický dokument, ktorý stanovuje ciele a postupy vytvárania obranných kapacít a spôsobilostí štátu v horizonte viac ako desiatich rokov. Medzi hlavnými cieľmi dlhodobého plánu rozvoja rezortu obrany je okrem vybudovania ťažkej [...]

Ako (ne)funguje naša vláda. . .

14.06.2022

To, že naša vláda funguje čudným spôsobom je zrejmé aj zo spôsobu jej činnosti. Jej fungovanie by totiž nemalo závisieť od toho, aký dostane Matovič nápad, ale malo by vychádzať zo zákona. Ten zákon máme od roku 2001 a volá sa „Zákon o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy (Zákon č. 575/2001)“. Tento zákon stanovuje kompetencie [...]

nemecko, útok nožom

V Nemecku vlak zachytil viacero detí, jedno zahynulo

02.02.2023 23:31

Na mieste nešťastia pri meste meste Recklinghausen zasahovalo 35 hasičov a záchranárov.

Žiarska chata

Žiarsku chatu pre hroziace lavíny uzatvorili, rýchlosť vetra dosiahne 135 km/h

02.02.2023 22:41

Okrem Západných Tatier je veľké lavínové nebezpečenstvo aj vo Vysokých Tatrách.

omagh

Britská vláda nariadila vyšetriť útok v Omaghu s 29 obeťami spred štvrťstoročia

02.02.2023 22:02

Bol to najkrvavejší atentát v histórii Severného Írska.

donovaly

Počasie komplikuje dopravu. Donovaly uzavreli pre kamióny, Kremnické bane úplne

02.02.2023 21:05

Zelená vlna informuje aj o silnom snežení na Čertovici, úsek je podľa nej ťažko zjazdný.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 235224x
Priemerná čítanosť článkov: 4524x

Autor blogu

Kategórie