Založ si blog

Kniha, ktorá sa podarila – Obrancovia Liptova od Daniela Šmihulu

Daniel Šmihula je známy autor vedeckých a odborných textov z oblasti dejín, práva, medzinárodných vzťahov a bezpečnosti. Predmetom jeho záujmu je ale aj fantastická a utopická literatúra o ktorej napísal celý rad článkov. Na prelome roka sa do predaja dostala jeho nová kniha „Obrancovia Liptova“, ktorá nie je knihou odbornou, ale prvým autorovým beletristickým dielom žánru fantasy.

Kniha  má na prvý pohľad jednoduchú schému. Obyvatelia Liptova sú ohrozovaní dobyvateľom z ďalekých končín a hľadajú spôsob najlepšej obrany. Brániť sa sami, pokúsiť sa spojiť s ďalšími ohrozenými oblastiam alebo sa podriadiť? Jasný nie je ani postoj ďalších mocných susedov, ktorí sa môžu pripojiť na stranu dobyvateľa. Hľadanie východiska nie je jednoduché, vyžaduje si odvahu, prekonávanie nebezpečenstiev a prináša aj smutné udalosti ale aj lásku. V tomto rámci príbehu sa pohybujú nielen ľudia, ale aj čarodejníci, víly, trpaslíci a dokonca aj drak, ako vládca významnej krajiny.

Tento príbeh je ale naplnený invenciou a aj ako fantasy literatúra neuteká úplne mimo realitu.  Je to najmä zasadením ústredného deja do prostredia Liptova a tiež aj do ďalších oblastí Slovenska. Fantasy príbeh sa tak neodohráva vo vymyslenej krajine, ktorú si autor môže prispôsobovať svojmu zámeru, ale v skutočnej krajine, ktorá sa stala prirodzenou súčasťou príbehu. Podľa môjho názoru je toto zasadenie deja románu do reálneho prostredia Slovenska vynikajúci nápad. Dej tak dostáva úplne iný náboj a napríklad hranica medzi svetom ľudí a svetom trpaslíkov je z tohto pohľadu skutočná. Každý si môže prejsť trasu putovania našich hrdinov cez Tatry do Krakova, každý sa môže pokúsiť nájsť hranicu medzi svetom ľudí a začarovaného územia, do ktorého:  „…môžeš vstúpiť len bezo zbrane akéhokoľvek druhu.  A tiež len bez čarodejníckych nástrojov a pomôcok. To chráni obyvateľov doliny pred prípadnými nebezpečnými votrelcami. Neozbrojení ľudia – a iné bytosti – môžu prejsť.“

Životy a osudy hrdinov knihy – Dana, Vladislava, profesorky Kataríny, Niky a ďalších sú do veľkej miery ponímané ako reálne životy v nereálnom svete. Nadprirodzeno a kúzla sú ich doplnkom, ktorý neurčuje, ale len dotvára svet. Je to čerešnička na torte, ktorá príde v pravý čas, zapôsobí a odchádza do úzadia, aby o niečo neskôr opäť dochutila príbeh.

V takom svete sa aj do značnej miery pohybovali naši predkovia. Trpaslíci, čarodejníci, víly a podobné bytosti, strach z vysokých končiarov a hlbokých lesov, boli súčasťou životov našich dedov po velkú časť histórie ľudstva. Tak ako popisuje svet Daniel Šmihula, tak takto ho aj možno do veľkej miery vnímali.

Vývoj deja a jeho obraty  sú logické a voľnosť fantasy literatúry tu nie je zneužívaná na násilné zlomy, ktoré  dovoľujú všetko. V Obrancoch Liptova  aj tie najviac nereálne bytosti, ako je tajomný Krakovský drak majú svoj racionálny rozmer a nepôsobia ako rozmar autora. Naopak, dej oživujú a nechávajú veľa nedopovedaného, čo čitateľa núti hľadať vlastné pokračovania naznačených príbehov.

Keď obrancovia Liptova hľadajú možnosti obrany svojho územia proti hordám Veľkého Kagana vynára sa autorova právnická profesia, ako aj jeho erudovanosť v medzinárodných vzťahoch. Názorne tu v románovej podobe sledujeme hľadanie spojencov medzi ďalšími župami. Oravy, Turiec, Spiše alebo aj knieža z Nitry, Blatenska, Rakúska aj Moravy. Hľadanie spoločných záujmov a na tomto základe formovanie spolupráce. Odolávanie tlaku a požiadaviek silnejšieho, diplomatické manévrovanie.   Sledujeme rokovania, vznášanie požiadaviek, ústupky a kompromisy, až po vytvorenie medzinárodno-právnej spojeneckej zmluvy, ktorá v konečnom dôsledku povedie k vytvoreniu spoločného župného zväzku. Románová fikcia tu približuje skutočný svet diplomacie a medzinárodných vzťahov.

Vojna s Veľkým Kaganom bola víťazná aj s prispením čarodejníkov, kúziel a mágie. Fantasy rovina tohto románu nie je druhoradá, ale nie je ani samoúčelná. Vojna tu nie je komplexom osobných súbojov hlavných hrdinov, ale premysleným a plánovaným stretom organizovaných vojenských síl aj s využitím technologického pokroku.

Aj do osobných životov hrdinov vstupujú nadprirodzené bytosti a ich osobné životy sa prelínajú a aj spájajú. Psychologická rozpracovanosť postáv nie je príliš rozvíjaná, ale nie je to na úkor zaujímavosti knihy. Ide tu najmä o hlavných hrdinov, ich osudy, činy a posolstvo, ktoré svojim životom a konaním dávajú.

Obrancovia Liptova sú pre mňa knihou dvoch úrovní. Prvou je okamžitý, dramatický zážitok pri čítaní a druhou je stopa, ktorá sa vo mne postupne prebúdzala. Až po dočítaní vo mne začali stále viac a viac rezonovať rôzne pocity a dojmy z knihy, ktoré som si pri čítaní nemal čas uvedomiť. Niektoré postavy, situácie, alebo kontext sú v aj v tomto fantazijnom svete reálnym odrazom skutočnosti, ktorá práve jej zasadením do fiktívneho sveta získava nový rozmer.

BALCIAR JE OBVINENÝ, ALE NEZABUDNIME AJ NA KYSELICU

19.09.2023

Napriek rôznym pochybnostiam o činnosti NAKA nie je správne jej činnosť a priori spochybňovať a musíme dúfať, že aktuálna kauza Vojenského spravodajstva (VS) bude náležite vyšetrená. Hamran má pravdu v tom, že nie je možné tolerovať žiadnu trestnú činnosť, aj keby bola robená pod pláštikom utajenej činnosti spravodajskej služby. Kauza sa týka rokov 2012 [...]

Vie Leško o čom hovorí alebo len manipuluje verejnú mienku?

05.09.2023

Bývalý poradca Zuzany Čaputovej Marián Leško v rozhovore pre Denník N okrem iného povedal: „Vidím, že už je najvyšší čas povedať niečo, čo som ešte doteraz nepovedal. Ako poradca v prezidentskej kancelárii a človek, ktorý mal bezpečnostnú previerku, som mohol čítať správy, ktoré posielala SIS za šéfovania Vladimíra Pčolinského a Michala Aláča ústavným [...]

Politika nie je reality show

10.06.2023

Vstup Doroty Nvotovej do politiky vzbudil relatívne veľký ohlas. Pozitívny aj negatívny. Na sociálnych sieťach sa objavili rôzne jej kontroverzné vyjadrenia z minulosti, ako aj nelichotivé fotografie v nie celkom triezvom stave. Myslím si, že toto nie vhodné, ani podstatné. Každý z nás povedal v svojom živote kopec sprostostí a u každého z nás boli situácie, kde by na [...]

Shooting Las Vegas, streľba, usa, polícia

Na univerzite v Las Vegas zastrelili niekoľko ľudí, útočník je mŕtvy

06.12.2023 21:29, aktualizované: 23:30

Počet ani stav obetí polícia nespresnila.

SR Prezidentka Stromček Vianočný Rozsvietenie BAX

Prezidentka rozsvietila vianočný stromček, prišiel i Mikuláš, čert a anjel

06.12.2023 20:59

Urobila tak s deťmi z detskej onkológie a ich rodičmi, ako aj zástupcami neziskovej organizácie Deťom s rakovinou.

Alexandroupoli / Požiar / Oheň / Plamene /

Dva požiare v dedine založila zámerne, polícia obvinila 79-ročnú ženu

06.12.2023 18:30

Škoda, ktorá požiarom vznikla, bola vyčíslená na viac ako 110 000 eur.

Budova gymnázia Alberta Einsteina v Bratislave.

Anonym sa vyhráža školám, že ich odpáli. Deti zažívajú nový typ strachu, hovorí mama stredoškoláčky

06.12.2023 18:00

Po vyhrážkach anonyma zívali viaceré školy na Mikuláša prázdnotou.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 55
Celková čítanosť: 249830x
Priemerná čítanosť článkov: 4542x

Autor blogu

Kategórie