Bez väčšieho záujmu verejnosti chystá koalícia zákon, ktorého zámerom je znížiť dôchodky niektorým skupinám obyvateľov, ktorí za minulého režimu pracovali v bezpečnostných zložkách. Návrh zákona je dostupný tu: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=8210. Zákon je prezentovaný ako zaslúžené zníženie dôchodkov bývalým štbákom, ale nie je to tak. Zákon postihuje ďaleko väčšie množstvo ľudí len preto, že pracovali v akejkoľvek funkcii napríklad u vojenskej rozviedky. Voči tomuto zákonu sa vymedzilo veľké množstvo organizácii združujúcich bývalých policajtov a vojakov, ktorí upozorňujú na jeho problematickosť. Tieto stanoviská sú dostupné napríklad tu: https://absd.sk/vyhlasenia_reakcie. Východiskom ich odmietania tohto zákona je najmä uplatňovanie princípu kolektívnej viny a jeho retroaktivita. Zákon považujem za zlý a preto sa mu budem venovať v niekoľkých nasledujúcich blogoch. Ale postupne…
Programové vyhlásenie vlády v rozpore s návrhom zákona.
Programové vyhlásenie vlády SR, ktoré bolo prijaté 30. apríla 2020, uvádza, že vláda: „Presadí plošné zdanenie výsluhových dôchodkov bývalým príslušníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti sadzbou 50 % na roky odpracované v ŠtB a zo získaných zdrojov navrhne vyplácanie osobitných príplatkov k dôchodkom pre politických väzňov, resp. ich manželky a manželov.“ Ten istý záväzok je obsahom aj programového vyhlásenia vlády po jej rekonštrukcii, ktoré schválila NR SR 28. apríla 2021.
Skupina koaličných poslancov NR SR, ktorá hlasovala za programové vyhlásenie a stotožnila sa tak aj s vyššie uvedeným zámerom, ale 16. apríla 2021 predložila do NR SR návrh zákona „Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu“. Ktorý nehovorí o zdanení, ale o odobratí „benefitov“ a taktiež sa netýka len príslušníkov ŠtB, ale zahŕňa ďaleko širšie spektrum osôb. Stručne povedané – bývalým politikom – členom vlády a poslancom, príslušníkom ŠtB, ale aj príslušníkom vojenskej rozviedky alebo pohraničnej stráže ako aj niektorým ďalším skupinám obyvateľstva, sa doba ich práce v týchto zložkách do roku 1948 – 1989 nezapočítava do dôchodku. V podstate v tomto období ako by nepracovali a neodvádzali odvody. Za „benefit“ sa totiž považuje dôchodok, na ktorý si každý platil odvody.
Ponechajme teraz bokom, čí je alebo nie je tento zámer dobrý alebo zlý a prečo je taký aký je. Tomu sa budem venovať neskôr. Pozrime sa na tento zákon prizmou toho, čo si dala vláda za svoj záväzok a čo navrhujú poslanci. Zámer vlády je zdaniť dôchodky jednej skupine osôb, ale zámer poslancov je za dané obdobie dôchodky vôbec nevyplácať a výrazne rozširuje spektrum občanov, ktorý tento zákon postihuje. Paradoxom je, že v dôvodovej správe sa uvádza: „Návrh zákona sa prekladá v súlade s Programovým vyhlásením vlády.“ Toto ale nie je pravda! Programové vyhlásenie vlády hovorí o niečom celkom inom! Poznajú vôbec poslanci vládnej koalície programové vyhlásenie vlastnej vlády? Prečo ho nerešpektujú? Ďalším paradoxom je, že počas rozpravy v rámci prvého čítania, ale aj uznesenia z rokovania výborov tento rozpor vôbec nereflektujú a tvária sa, že všetko je v poriadku. Návrh zákona prešiel aj koaličnou radou a ani tam pravdepodobne tento obsahový rozpor medzi programovým vyhlásením vlády a predloženým návrhom zákona nevzbudil pozornosť. Pre občana tak vyplýva jednoznačný zámer. Programové vyhlásenie vlády má takú hodnovernosť ako tí, ktorí za neho hlasovali. Teda žiadnu!
Ďalší blog bude o tom, že po prvom čítaní bol zákon predložený do medzirezortného pripomienkového konania. V jeho rámci sa objavili pripomienky, ktoré bude veľmi ťažké ignorovať a ktoré poukazujú na problematickosť a nerealizovateľnosť celého tohto zámeru…
Zobrať príslušníkom ŠTB a VKR 50% z dôchodku? ... ...
Nemôže mať vyšší dôchodok, v Čechách bol... ...
Čo prskáš? Budeš mať o 50% nižší dôchodok?... ...
aj Markíza sa tomu venovala dnes v Reflexe.... ...
aj samotný Buday svojím vystúpením pôsobil ako... ...
Celá debata | RSS tejto debaty