Založ si blog

Ako naša „verejnoprávna“ televízia ignorovala štátny sviatok

Slovenská televízia má veľmi zaujímavý prístup k štátnym sviatkom. Som toho názoru, že ako verejnoprávna televízia by mala reflektovať spoločenský život v krajine. Jeho vyjadrením sú aj štátne sviatky, ktoré hovoria o tom, ktoré udalosti štát rešpektuje a považuje za hodné si ich pripomínať a ctiť.

V prípade štátnych sviatkov náboženského charakteru je vo vysielaní slovenskej televízie množstvo programov s náboženským obsahom. Aj ako neveriaci to rešpektujem a považujem za správne v takýchto dňoch venovať zvýšenú pozornosť pripomenutia si toho, čo máme ako štátny sviatok. Mám síce pocit, že ponuka ja až nadlimitná a nerozumiem tomu, prečo napríklad bol vysielaný program s náboženskou tematikou súbežne na prvom aj druhom programe, ale princíp je správny.

Vôbec ale nechápem, prečo 1. mája, na Sviatok práce neponúkla slovenská televízia ani jeden program venovaný tomuto sviatku! Prečo je jeden štátny sviatok  televízia plná programov na jeho pripomenutie a iný štátny sviatok televízia doslova ignoruje? Žeby to nebol verejnoprávny, ale ideový pohľad, ktorý formuje jej vysielanie?  Ja nevolám po vysielaní budovateľských filmov, ale po dôstojnom pripomenutí si štátneho sviatku, jeho významu. Dokonca aj Česká televízia, o ktorej zlé jazyky hovoria, že sloboda slova začína tam, kde končí signál Českej televízie, zaradila do svojho programu diskusiu historikov o tomto sviatku. Diskusia k téme, alebo dokumentárny film by malo byť povinné minimum, ktoré by mala naša údajne verejnoprávna televízia ponúknuť ku ktorémukoľvek  štátnemu sviatku.  Respektíve by mala mať k štátnym sviatkom rovnaký prístup a nevytvárať si vlastné ideologické šablóny pôsobenia na ľudí.

Verejnoprávnosť našej televízie sa ukazuje byť len mýtus, ktorý umožňuje rôznym skupinám ľudí pôsobiť na verejnosť podľa svojich ideových predstáv a prípadnú kritiku odbúravať poukazovaním na svoju „verejnoprávnosť“. Táto ale nie je vyjadrená v jej vysielaní a televízni pracovníci ju ponímajú ako právo presadzovať svoj pohľad na svet.

Pravidlá pre všetkých, výnimky pre vybraných

05.05.2020

Veronika Remišová krátko po schválení programového vyhlásenia vlády 30. apríla povedala: „…budeme Slovensko spravovať férovo, aby tu neboli dve kategórie ľudí, nejaká privilegovaná vrstva a potom všetci ostatní…“. O niekoľko hodín neskôr na tlačovej konferencii hlavný hygienik Ján Mikas nedokázal vysvetliť, prečo je parlamentný bufet otvorený. [...]

„Informačné operácie“ Sme a Denníku N

22.02.2020

Medzinárodne rešpektovaná mimovládna organizácia GLOBSEC na počiatku tohto roka zverejnila štúdiu „Ako sa brániť proti informačným operáciám?“ Ide o jeden z výstupov projektu „Zvyšovanie kapacít a pripravenosti verejnej správy na hybridné hrozby“, ktorý je realizovaný v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa a podporený z Európskeho sociálneho [...]

Volebné programy ako vietnamský adidas

12.01.2020

Klasický vtip z obdobia zlatého veku vietnamských trhovísk hovorí o tom, prečo falšované výrobky firmy adidas mali viac ako oficiálne tri pruhy: „Čím viac pruhov, tým viac adidas“, bola odpoveď vietnamského predajcu. Je zaujímavé, že týmto spôsobom uvažovania sa uberá aj časť slovenských politických elít a pod heslom „čím viac bodov programu, tým lepšia [...]

Berg, hraničný priechod, koronavírus

Pod kontrolou budú najmä dovolenkári a ich mobily

14.07.2020 06:30

Zoznamy ľudí, ktorí sa pohybovali v rizikových krajinách a dostanú varovnú SMS, sa porovnajú so zoznamom ľudí, ktorí sa nahlásia na úrade.

koronavírus, Manchester United

ONLINE: Briti sa obávajú druhej vlny pandémie, môže mať 120-tisíc obetí

14.07.2020 06:00, aktualizované: 07:03

Druhá vlna pandémie by v Británii mohla zabiť až 120-tisíc ľudí v priebehu jedného roka, hovorí správa Akadémie lekárskych vied.

Loď

USA oficiálne odmietli nároky Číny v oblasti Juhočínskeho mora

13.07.2020 22:18

Šéf americkej diplomacie zároveň prisľúbil podporu spojencom a partnerom USA v regióne.

Afganistan Kábul Výbuch

Útok na sídlo tajnej služby v Afganistane si vyžiadal 11 mŕtvych a 63 zranených

13.07.2020 21:44

Útok odštartoval samovražedný atentátnik, ktorý pri vchode do komplexu odpálil auto naložené výbušninami.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 134962x
Priemerná čítanosť článkov: 4499x

Autor blogu

Kategórie