Založ si blog

Ako naša „verejnoprávna“ televízia ignorovala štátny sviatok

Slovenská televízia má veľmi zaujímavý prístup k štátnym sviatkom. Som toho názoru, že ako verejnoprávna televízia by mala reflektovať spoločenský život v krajine. Jeho vyjadrením sú aj štátne sviatky, ktoré hovoria o tom, ktoré udalosti štát rešpektuje a považuje za hodné si ich pripomínať a ctiť.

V prípade štátnych sviatkov náboženského charakteru je vo vysielaní slovenskej televízie množstvo programov s náboženským obsahom. Aj ako neveriaci to rešpektujem a považujem za správne v takýchto dňoch venovať zvýšenú pozornosť pripomenutia si toho, čo máme ako štátny sviatok. Mám síce pocit, že ponuka ja až nadlimitná a nerozumiem tomu, prečo napríklad bol vysielaný program s náboženskou tematikou súbežne na prvom aj druhom programe, ale princíp je správny.

Vôbec ale nechápem, prečo 1. mája, na Sviatok práce neponúkla slovenská televízia ani jeden program venovaný tomuto sviatku! Prečo je jeden štátny sviatok  televízia plná programov na jeho pripomenutie a iný štátny sviatok televízia doslova ignoruje? Žeby to nebol verejnoprávny, ale ideový pohľad, ktorý formuje jej vysielanie?  Ja nevolám po vysielaní budovateľských filmov, ale po dôstojnom pripomenutí si štátneho sviatku, jeho významu. Dokonca aj Česká televízia, o ktorej zlé jazyky hovoria, že sloboda slova začína tam, kde končí signál Českej televízie, zaradila do svojho programu diskusiu historikov o tomto sviatku. Diskusia k téme, alebo dokumentárny film by malo byť povinné minimum, ktoré by mala naša údajne verejnoprávna televízia ponúknuť ku ktorémukoľvek  štátnemu sviatku.  Respektíve by mala mať k štátnym sviatkom rovnaký prístup a nevytvárať si vlastné ideologické šablóny pôsobenia na ľudí.

Verejnoprávnosť našej televízie sa ukazuje byť len mýtus, ktorý umožňuje rôznym skupinám ľudí pôsobiť na verejnosť podľa svojich ideových predstáv a prípadnú kritiku odbúravať poukazovaním na svoju „verejnoprávnosť“. Táto ale nie je vyjadrená v jej vysielaní a televízni pracovníci ju ponímajú ako právo presadzovať svoj pohľad na svet.

Čo si myslí Veronika Remišová

17.09.2019

Jedna z osobností Kiskových „Za ľudí“ si na margo neustálych kontroverzii medzi opozičnými lídrami myslí, že nemá zmysel otvárať sporné témy. Narážala najmä na aktuálne vyjadrenia viac »

Kočner a spol. alebo bludné kruhy slovenskej politiky

03.08.2019

Nie je dôvod zbavovať Smer viny zo situácie, aká je na Slovensku. Smer je významným spoluvinníkom. Že ale za všetko môže len Smer, je veľmi zjednodušená predstava. Bývalá premiérka Radičová viac »

Kam smeruje Smer?

23.04.2019

Smer je už dlhú dobu dominantnou silou na našej politickej scéne. To prirodzene vyvoláva únavu a túžbu po novom. Smer je taktiež spájaný s mnohými kauzami, ktoré túžbu po zmene u veľkej viac »

Donald Trump

Trump sa vyhráža, že zajatých bojovníkov IS prepustí na hraniciach Európy

20.09.2019 20:32

Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti uviedol, že USA teraz majú tisíce vojenských zajatcov.

Igor Matovic, tk,

Matovič: Len pomáham KDH. Hlina: Matovič nás chce s milujúcim úsmevom zarezať

20.09.2019 18:18

Hlina ešte v auguste uviedol, že ak bude chcieť nová vláda (s PS/Spolu) po regionálnych voľbách hlasovať o registrovaných partnerstvách, KDH si zoberie 30 dní čas na rozmyslenie.

Za slušné Slovensko Bratislava

Vo viacerých mestách sa protestovalo Za slušné Slovensko

20.09.2019 17:45, aktualizované: 20:45

Predstavitelia iniciatívy majú dve základné požiadavky, a to dôkladné vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a novú, dôveryhodnú vládu.

Trudeau

Favoritovi priťažil čierny mejkap

20.09.2019 17:27

Justin Trudeau, ktorý sa čoskoro pokúsi zotrvať vo funkcii kanadského premiéra, prežíva nepríjemné chvíle.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 83292x
Priemerná čítanosť článkov: 3471x

Autor blogu

Kategórie