Založ si blog

Konferencia biskupov Slovenska nezastupuje 3, 7 milióna katolíkov

V súčasnej dobe v spoločnosti rezonuje úsilie katolíckych biskupov stať sa organickými členmi systému pripomienkového konania, ktorým prechádzajú legislatívne materiály na rokovanie vlády SR. Popísané už o tom bolo dosť a nechcem opakovať už povedané. Rozhodne je ale potrebné venovať pozornosť postoju, ktorý na svojom facebookovom profile zverejnil Anton Ziolkovský, výkonný sekretár KBS: „KBS do tohto procesu vstupuje z jedného dôvodu: zastupujeme 3,7 mil. katolíkov a je logické, že chceme, aby právne normy zohľadňovali aj naše hodnoty.“ K tomu je nutné podotknúť, že tento „dôvod“ nie je pravdivý a stredovek už skončil.

Anton Ziolkovský by mal vedieť, že v našom politickom systéme si občania prostredníctvom volieb volia svojich zástupcov do zastupiteľských orgánov rôznych stupňov, od obce až po parlament. Títo ľudia a nikto iný nás zastupuje. Toto je podstata našej zastupiteľskej demokracie. Nie je to mandát od boha, ale od občanov. KBS žiadny takýto mandát nemá a preto nemôže nikoho zastupovať. Spoločný spôsob vyznávania boha neznamená, že predstavitelia akejkoľvek cirkvi majú z tohto dôvodu oprávnenie vydávať sa za zástupcov veriacich a zasahovať tak do politického života. V tomto smere nemá KBS žiadnu legitimitu. Tak ako štát rešpektuje autonómiu cirkvi a nezasahuje do obsahu ich výkladu sveta, tak by cirkvi mali rešpektovať autonómiu štátu a nezasahovať do politického života. Súčasná spoločnosť dáva občanom dosť nástrojov, ako sa môžu usilovať presadzovať svoje názory na fungovanie štátu, vrátane zapojenia sa do pripomienkových konaní. To môže robiť a robí aj KBS a nie je dôvod na posilňovanie jej postavenia v tomto procese.

Veriaci občania majú možnosť voľby z množstva politických strán, ktoré sa hlásia ku kresťanským hodnotám a deklarujú ich presadzovanie do života spoločnosti. Kresťanské hodnoty oficiálne vyznáva väčšina strán nášho politického spektra – od kresťanských demokratov, cez národovcov až po kotlebovcov. Tu všade sa nachádza politická ponuka pre voličov, ktorí sa hlásia ku kresťanským hodnotám. Katolíci majú rôzne politické názory, ktoré vyjadrujú vo voľbách.  Strany ktoré sa hlásia ku kresťanským hodnotám snáď nepresadzujú tie správne hodnoty v súlade s predstavami KBS? Tak potom by KBS mala povedať, že Kotleba alebo Danko alebo Hlina alebo niekto iný hlásajú niečo, čo nie je v súlade s hodnotami KBS. Na to by ale musela mať KBS nielen odvahu, ale taktiež mať ujasnené, či  napríklad  kotlebovská politika je v súlade s katolíckymi hodnotami alebo nie.

Aká reálne silná je pozícia katolíckej cirkvi v spoločnosti by najlepšie ukázala asignačná daň, ktorej sa ale KBS bráni. Bolo by potom úplne jasné, koľko ľudí berie svoju viere natoľko vážne, že je ochotných prispieť na chod cirkvi z vlastných peňazí. Bolo by potom jednoznačné, kto je skutočný veriaci, a kto je len čiarkou v štatistike, ktorú KBS vytiahne, keď sa jej to hodí.

Argument Antona Ziolkovského je potrebné jednoznačne odmietnuť, nielen ako falošný a zavádzajúci, ale aj ako nebezpečný. KBS si prisudzuje úlohu, ktorú v zastupiteľskej demokracii nemá a ani nemôže mať.  Podobne postavenie katolíckej cirkvi, ktoré prezentuje vysoký predstaviteľ KBS, sme tu naposledy mali v období Slovenského štátu. Tak nakoniec možno tá kotlebovská politika bude pre KBS „najhodnotnejšia“.

Pravidlá pre všetkých, výnimky pre vybraných

05.05.2020

Veronika Remišová krátko po schválení programového vyhlásenia vlády 30. apríla povedala: „…budeme Slovensko spravovať férovo, aby tu neboli dve kategórie ľudí, nejaká privilegovaná vrstva a potom všetci ostatní…“. O niekoľko hodín neskôr na tlačovej konferencii hlavný hygienik Ján Mikas nedokázal vysvetliť, prečo je parlamentný bufet otvorený. [...]

„Informačné operácie“ Sme a Denníku N

22.02.2020

Medzinárodne rešpektovaná mimovládna organizácia GLOBSEC na počiatku tohto roka zverejnila štúdiu „Ako sa brániť proti informačným operáciám?“ Ide o jeden z výstupov projektu „Zvyšovanie kapacít a pripravenosti verejnej správy na hybridné hrozby“, ktorý je realizovaný v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa a podporený z Európskeho sociálneho [...]

Volebné programy ako vietnamský adidas

12.01.2020

Klasický vtip z obdobia zlatého veku vietnamských trhovísk hovorí o tom, prečo falšované výrobky firmy adidas mali viac ako oficiálne tri pruhy: „Čím viac pruhov, tým viac adidas“, bola odpoveď vietnamského predajcu. Je zaujímavé, že týmto spôsobom uvažovania sa uberá aj časť slovenských politických elít a pod heslom „čím viac bodov programu, tým lepšia [...]

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Kollár ako povestný škorpión. Kedy Matoviča smrteľne uštipne?

11.07.2020 06:00

Koaličná karavána kráča ďalej, ale jazvy po konflikte medzi Sme rodina a Za ľudí zostávajú. Prečo sú úrady pre politikov korisťou, ktorú si delia po voľbách?

Igor Matovič, Peter Pellegrini

Matovičov maják. Ktorú časť mozgu mu osvietil? pýta sa Pellegrini

10.07.2020 22:30

Mám obavy, či človek, ktorý tvrdil, že na všetko treba mať plán, nejaký plán má, rozohnil sa Pellegrini po Matovičovej tlačovke o koronavíruse.

UKRAINE-CRISIS/MH17

Holandsko zažaluje Rusko pre zostrelenie lietadla nad Donbasom

10.07.2020 22:16

Holandsko zažaluje Rusko na Európskom súde pre ľudské práva pre zostrelenie dopravného lietadla v lete 2014 nad východom Ukrajiny ovládaným separatistami.

koľajnice, zmena

V Česku sa opäť zrazili vlaky, nikto sa nezranil

10.07.2020 20:32

Dva vlaky sa v piatok popoludní zrazili v okrajovej pražskej časti Běchovice. Idúci osobný vlak narazil do stojaceho rýchlika.

Roman Laml

Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti němu úplnej hadr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 134842x
Priemerná čítanosť článkov: 4495x

Autor blogu

Kategórie