Hlúpe výhovorky Jána Mazáka

22. apríla 2024, Roman Laml, Nezaradené

Ján Mazák vo svojom vyjadrení k návrhu na jeho odvolanie píše: „Dnes, 15. apríla 2024, v ranných hodinách, mi bol elektronicky doručený návrh siedmich členiek a členov Súdnej rady Slovenskej republiky na moje odvolanie z funkcie predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky (ďalej aj: „súdna rada“), ktorý bol doručený do podateľne 12. apríla 2024 o 13.07 hodine.“ Ďalej uvádza, že je neprijateľné, že by sa tento by sa tento návrh mal prerokovať 16. apríla, čo je podľa jeho vyjadrenia „po niekoľkých hodinách po jeho doručení predsedovi súdnej rady.“ (https://www.sudnarada.gov.sk/data/files/2088_rozhodnutie-o-zaradeni-navrhu-na-odvolanie.pdf)

Podobný blud ventilovala aj členka jeho politickej ochranky Mária Kolíková v relácii Na telo, 21. apríla, keď hovorila, že si nevie predstaviť, „ako sa mohol zo dňa na deň postaviť k obhajobe takýchto detailných dôvodov…to sa ani nedalo, to vlastne bola poprava, bez akejkoľvek možnosti obhajoby Jána Mazáka…“ (https://www.youtube.com/watch?v=_4N0oQJR8wA, cca 10:00). V prípade jej vyjadrenia je zaujímavé aj to, že to množstvo bojovníkov za právny štát vôbec nerieši jej vyjadrenie, že to bola „poprava“. Takže takéto dehonestujúce tvrdenie na adresu rozhodnutia ústavného orgánu sudcovskej legitimity nie je útok na nezávislosť súdnictva? Ale je, ale keďže to nepovedal Fico, tak sa to nehodí do príbehu o tých dobrých a zlých.

Takže, návrh na odvolanie Jána Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady má 9 bodov, ktoré sa týkajú jeho konkrétnych krokov (https://www.pravnelisty.sk/clanky/a1398-zneuzitie-pravomoci-jana-mazaka-alebo-ako-predseda-sudnej-rady-zbieral-neopravnene-informacie-na-sudcov). Mazák hovorí, že nie je možné si pripraviť „obhajobu“ za niekoľko hodín. Návrh na jeho odvolanie  doručený do podateľne 12. apríla 2024 o 13.07 hodine, ale k nemu sa údajne dostal až 15. apríla ráno. To je ale najmä  otázka na neho, ako má v Súdnej rade nastavený spôsob práce s dokumentmi! Keď bol návrh o takej závažnej veci doručený do podateľne, prečo nebol okamžite posunutý aj k nemu? Keď mu bol elektronicky doručený 15. apríla v raných hodinách, prečo mu nemohol byť rovnako elektronicky doručený už 12. apríla v poobedňajších hodinách? Bol síce piatok, ale čas 13,07 (je zaujímavé, ako sa bazíruje na minútach) je čas úplne normálnej pracovnej doby. Návrh stačilo len oskenovať a poslať pánovi predsedovi. Návrh bol 12. apríla zverejnený aj na portáli „právnelisty“ a je málo uveriteľné, že Ján Mazák až do pondelka rána nemal o ničom ani tušenie.

Realita je taká, že medzi 12. a 16. aprílom sú štyri dni, ktoré by mali byť postačujúce na prípravu odpovedí na 9 problémov, ktoré sú návrhu uvedené. Keď Mazák píše, že „Vie si niekto v právnom štáte, ku ktorému sa hlási aj Slovenská republiky (čl. 1 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky) predstaviť, že prokurátor podá v piatok popoludní obžalobu, obžaloba sa doručí obžalovanému v pondelok a v utorok je hlavné pojednávanie? Alebo v piatok sa podá disciplinárny návrh, v pondelok sa doručí stíhanému sudcovi a v utorok sa o ňom bude rozhodovať?“, tak zavádza. Tu sa totiž nejedná o niekoľkotisícové spisy, ale o 9 jednoznačne formulovaných bodov. A tam by 4 dni mali určite stačiť!