Nebezpečné vojnové hrátky Izreala a Iránu

14. apríla 2024, Roman Laml, Nezaradené

Keď Izrael pred takmer dvomi  týždňami uskutočnil letecký útok na budovu iránskeho konzulátu v sýrskom Damasku, bolo jednou z hlavných otázok prečo?  Pri útoku zahynulo 12 ľudí, vrátane  dvoch iránskych generálov, ale z vojenského, alebo bezpečnostného hľadiska, tento útok nemal žiadny reálny význam. Mohol naopak len eskalovať napätie v oblasti a toto bol s najväčšou pravdepodobnosťou aj jeho zámerom. Izrael sa totiž svojim spôsobom vedenia vojenskej operácie v Gaze dostáva pod stále väčšiu kritiku nielen svetovej verejnosti, ale aj svojich najbližších spojencov. „Dokonca aj medzi najbližšími spojencami Izraela rástol tlak na ukončenie vojny v pásme Gazy. Pozornosť sa presunula na trpiacich civilistov z Gazy, pričom svet strácal zo zreteľa potrebu rozhodne poraziť Hamas na bojisku,“ uvádza Times of Israel.

Izrael preto potreboval niečo, čo by opätovne presunulo sympatie na stranu Izraela. Je preto odôvodnený predpoklad, že útok na konzulát v Damasku bol uskutočnený preto, aby vyprovokoval Teherán k odvete, čo sa aj podarilo. Irán skutočne odvetu uskutočnil a na Izrael vyslal viac ako 300 dronov a rakiet, z ktorých ale bolo 99 % zničených a väčšina z nich mimo hraníc Izraela Tieto drony leteli na svoje ciele niekoľko hodín a izraelská protivzdušná obrana mala dosť času sa pripraviť a adekvátne reagovať. Taktiež je verejne známe, že izraelský systém protivzdušnej obrany „Iron Dome“ je možno najlepší na svete.

Iránsky útok bol väčšinou svetových lídrov odsúdený a panuje všeobecná obava pred ďalšiou eskaláciou. Dá sa ale povedať, že izraelský zámer sa podaril: „Iránu sa podarilo dostať USA a najvyššie európske mocnosti na stranu Izraela. Nielen USA, Spojené kráľovstvo a Francúzsko vyjadrili svoju jednoznačnú podporu Izraelu; aktívne sa podieľali na jeho obrane pomocou siete satelitov, lietadiel a radarov na zemi i na mori.“ (https://www.timesofisrael.com/with-its-aerial-attack-iran-could-break-israels-isolation-and-reframe-the-gaza-war/)

Irán reagoval tak ako reagoval. Považoval za nutné dať najavo svetu, ale najmä svojim obyvateľom, svoje odhodlanie. Jeho reakcia bola uskutočnená spôsobom ktorý pri všeobecnej znalosti kvality izraelskej protivzdušenej obrany, nemal predpoklady spôsobiť Izraelu vážne škody. Bol bezprecedentný, ale najmä demonštratívny.  Je ďalšou eskaláciou napätia v oblasti, ale urobenou takým spôsobom, ktorá nevyvoláva nutnosť k pokračovaniu v eskalácii, ale samozrejme že môže poslúžiť na jej odôvodnenie.

Iránska misia pri OSN uviedla: „Iránska vojenská akcia bola odpoveďou na agresiu sionistického režimu proti našim diplomatickým priestorom v Damasku. Záležitosť možno považovať za uzavretú.“

(https://twitter.com/iran_un/status/1779269993043022053?s=46&t=35Be9YxBLX9SRRTLb_0EsQ).

Dôležitou otázkou samozrejme je, ako na tento útok bude reagovať Izrael. Podľa NYT izraelský minister obrany v nedeľu skoro ráno povedal, že jeho konfrontácia s Iránom sa „ešte neskončila“ (https://www.nytimes.com/live/2024/04/14/world/iran-israel-gaza-war-news).

Spojené štáty útok odsúdili. Podľa CNN Biden v telefonickom rozhovore s Netanjahuov povedal, že Izrael by mal dnešný večer považovať za víťazstvo, pretože iránske útoky boli z veľkej časti neúspešné a demonštrovali vynikajúce vojenské schopnosti Izraela. Biden ale taktiež údajne uviedol, že „USA sa nezúčastnia žiadnych útočných operácií proti Iránu“

(https://edition.cnn.com/middleeast/live-news/israel-hamas-war-gaza-news-04-14-24/h_4091b460403bf4f7b7fbceedc9a005e1)