BALCIAR JE OBVINENÝ, ALE NEZABUDNIME AJ NA KYSELICU

19. septembra 2023, Roman Laml, Nezaradené

 

  1. Napriek rôznym pochybnostiam o činnosti NAKA nie je správne jej činnosť a priori spochybňovať a musíme dúfať, že aktuálna kauza Vojenského spravodajstva (VS) bude náležite vyšetrená. Hamran má pravdu v tom, že nie je možné tolerovať žiadnu trestnú činnosť, aj keby bola robená pod pláštikom utajenej činnosti spravodajskej služby.
  2. Kauza sa týka rokov 2012 – 2020 a podľa všetkého začala byť vyšetrovaná po nástupe Matovičovej vlády. Podľa Hamrana ale počas vyšetrovania bola súčinnosť VS nedostatočná a boli robené rôzne kroky, ktoré toto vyšetrovanie komplikovali. Takže keď Hamran správne poukazuje na to, že je to kauza nominantov Smeru a jeho partnerov, tak zabúda dodať, že toto bránenie vyšetrovaní už ide za nominantami vlády Matoviča a Hegera, keď bol minister obrany Jaro Naď. A aj tu by bolo dobré vysvetliť, prečo k sa k tomu VS takto stavala.
  3. Medzi obvinenými je aj bývalý riaditeľ VS Balciar. Jeho majetkové pomery skutočne budili pochybnosti a bude len dobré, keď sa tieto objasnia. Taktiež jeho povyšovanie až do hodnosti armádneho generála, bez vojenského vzdelania, bez skúseností z velenia, bez pôsobenia v zahraničných misiách a  nebolo normálne a v podstate dehonestovalo generálsky stav.
  4. Bolo by ale aj dobré, aby sa v súvislosti s jeho výkonom funkcie riaditeľa VS objasnilo aj to, ako to vlastne bolo s Lukášom Kyselicom. Lukáš Kyselica v posledných parlamentných voľbách kandidoval a bol zvolený za poslanca za OĽaNO a súčasne s tým mal byť príslušníkom VS, čo zákon nepripúšťa. Prečo Balciar toleroval účasť Kyselicu na kandidátke OĽaNO a prečo nezasiahol? Prečo sa celá táto medializovaná kauza náležite nevyšetrila v podstate išla do stratenia? Denník N napríklad neskôr písal: „Bývalý policajný vyšetrovateľ kauzy Gorila, ktorý sa preslávil aj tým, že v roku 2020 kandidoval do Národnej rady ako tajný agent vojenského spravodajstva…“
  5. Podľa  medializovaných informácii nastúpil Kyselica k Vojenskému spravodajstvu 1. októbra 2019 po tom, čo odišiel z polície. Spravodajskú službu ale údajne opustil len deň predtým, čo si prevzal poslanecký dekrét! Keď sa toto podozrenie dostalo na verejnosť, Kyselica odstúpil z postu štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Matovič tento jeho krok vo svojom facebookom okomentoval slovami „Hrdina odchádza“. Síce nevysvetlil podstatu jeho hrdinstva, ale postoj vyjadril jednoznačný.  Rozhorčený bol aj vtedajší podpredseda parlamentu Šeliga, ktorý hovoril: „Politik v kampani nemá byť zároveň »tajný agent«. Alebo chce byť politik, alebo agent. Takto čiernobiele to je.“ A dodal „…nesmieme rezignovať a opúšťať princípy v politike.“ Teraz ale Šeligu zaujíma len Žilinka.
  6. Konkrétne otázky v tom období pregnantne sformuloval poslanec Za ľudí, neskôr PS Valášek: „“Čo presne pán Kyselica pre Vojenské spravodajstvo počas kampane robil, po druhé, či bol v tom čase profesionálnym vojakom a po tretie, čo plánuje nové vedenie Vojenského spravodajstva robiť, aby sa podobné ohýbanie demokratického procesu neudialo v budúcnosti“? Odpovedí sme sa ale nikdy nedočkali.
  7. Celý tento prípad posunul ďalej sám Lukáš Kyselica. V relácii TA3 „V politike“ 17. marca 2022 diskutoval s Róbertom Kaliňákom. V rámci živej debaty sa Kaliňák obrátil na Kyselicu a povedal „Túto pán poslanec je ešte väčší odborník ako ja, bol vo Vojenskom spravodajstve“ a Kyselica obratom odvetil „to ste boli aj vy“. (čas približne 19:50) Nech nad tým rozmýšľam zo všetkých strán vychádza mi z toho, že Kyselica verejne priznal svoju príslušnosť k spravodajskej službe.
  8. Napriek tomu, že sa v tomto prípade nejedná o rozkradnuté milióny, ide podľa všetkého o porušenie zákona a pravdepodobne aj o zneužitie spravodajskej služby v politickom boji. Nie preto správne ani na toto zabudnúť a je potrebné jasne povedať, či si Balciar len hľadal cestu k OĽaNO, alebo či išlo o vedomú spoluprácu Balciara s OĽaNO, alebo o niečo iné a čo za tým bolo.