Prehnití proti prehnitým /slovenská verzia/

3. septembra 2021, Roman Laml, Nezaradené

Po prepustení Pčolinského sa objavil obrovský údiv a snahy o okamžité riešenia – od zmeny zákona až po odvolaní Žilinku. Je ale zaujímavé, že obdobný údiv a snaha o nápravu sa u niektorých politikov a novinárov neobjavil v máji tohto roku, keď Ústavný súd rozhodol o prepustení z väzby advokáta Martina Ribára. Ten bol   vo väzbe 565 dní, od 30. októbra 2019. Väzbu mu následne predlžovali a rozhodnutia potvrdzoval aj Najvyšší súd SR. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na neho koncom apríla už podal aj obžalobu z organizovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov. Ústavný súd SR ale  13. mája označil jeho pobyt vo väzenskej cele za nezákonný a nariadil jeho okamžité prepustenie. Ako je to možné?  Vôbec tu nechcem riešiť odborne-právny aspekt tejto veci, ani Pčolinského, ani či má pravdu Žilinka alebo ten ktorý súd súd. Ale nerozumiem tomu, že niekto môže byť skoro dva roky vo väzbe, vyšetrovatelia, prokuratúra a súdy toto potvrdzujú a zrazu sa povie, že to bola chyba. Toto nie je chyba, toto sú konkrétne rozhodnutia konkrétnych ľudí, ktorí by za toto mali niesť zodpovednosť. Boli alebo neboli dôkazy? Preveruje sa postup všetkých zainteresovaných v tejto veci? V tomto prípade politikov ani Monču a jej dezinformačný klub vôbec nevzrušovalo, že niekto sedel neodôvodnene 20 mesiacov vo väzení. Vadí to až vtedy, keď im niečo podobné naruší ich príbeh a najmä sa boja toho, že by kajúcnici ako Makó alebo Beňo neboli taký vierohodní pre súdy s Ficovými nominantami.

Preto aj vytvárajú falošnú dilemu – kto nefandí Lipšicovi, podporuje mafiu. Nie je to tak! Pokiaľ Kováčik, Gašpar alebo aj Fico či ktokoľvek iný porušovali zákon, mali by byť potrestaní! Musia ale pre to existovať dôkazy a tieto nie je možné účelovo interpretovať alebo fabulovať. Deje sa to, alebo nie? Príklad Ribára ale aj Pčolinského ukazujú, že niečo v tomto procese nie je v poriadku. Toto je potrebné riešiť, aby bolo zrejmé, že do väzby ide človek skutočne odôvodnene a nie, že o pol roka alebo o dva roky sa prepustí s tým, že tam ani nemal byť!

Nemalo by pre nás byť útechou ani to, že v tom nie sme sami. Súčasná česká eurokomisárka Věra Jourová strávila v roku 2006 neodôvodnene vo väzbe 33 dní, pretože ju jeden (!) človek obvinil z prijatia úplatku. Nakoniec ju polícia pre nedostatok dôkazov prepustila. Bývala česká herečka a podnikateľka Regina Rázlová strávila vo väzbe 11 mesiacov a nakoniec sa jej ministerstvo spravodlivosti ČR ospravedlnilo za neodôvodnené a nezákonné trestné stíhanie.

Žiadny systém nie je dokonalý a chyby budú vždy. Problémom je, keď sú v centre pozornosti len vtedy, keď sa to politicky alebo mediálne hodí. A toto presne sa u nás stalo. Prepustenie Pčolinského narušilo dlho budovaný imidž tých spravodlivých, ktorým ide len a len o očistu spoločnosti. Je to blud. Rovnako ako Ficovi nejde o spravodlivosť, ale o vlastné záujmy, tak u Matoviča a Lipšica  a spol. je to obdobné. Ich „identita“ je pevne spojená s takzvaným bojom proti korupcii. A ten musí mať výsledky za každú cenu! Andrej Vyšinskij by mal radosť…