Spravodajské služby podľa Rajtára

11. októbra 2019, Roman Laml, Nezaradené

Verejne prezentovaný rozklad SaS prináša aj zaujímavé informácie o myslení a reálnej odbornosti niektorých aktérov tejto tragikomédie. Jedným z nádejných politikov bol ešte pred krátkym časom Jozef Rajtár, ktorý spolupracoval s bývalým príslušníkom SIS Forischom. Rajtár uviedol, že Forisch mu donášal niektoré veľmi cenné informácie a dodal, že je to podľa neho presne to, čo by ľudia z bezpečnostných zložiek mali robiť. Rajtár v tej súvislosti aj upozornil že je členom výboru NR SR pre kontrolu činnosti SIS a že SIS štandardne poskytuje informácie.

Začnime od konca. SIS štandardne poskytuje informácie podľa zákona o Slovenskej informačnej službe. V žiadnom prípade ich neposkytuje spôsobom, ktorý Rajtár považuje nie len za normálny, ale za žiaduci. Ani v tomto, ani v žiadnom inom zákone sa nehovorí o tom, že príslušníci bezpečnostných zložiek štátu majú donášať  informácie politikom. To nie je vôbec to, čo by mali podľa Rajtára ľudia z bezpečnostných zložiek robiť. To je presne to, čo  nielenže robiť nemajú, ale majú zo zákona zakázané. Pokiaľ toto nevie člen výboru NR SR pre kontrolu činnosti SIS, tak potom je oprávnená otázka, či vie vôbec niečo relevantné o činnosti spravodajských služieb. Poslanec Rajtár na konci svojho volebného obdobia, čo znamená skoro po štyroch rokoch pôsobenia vo výbore na kontrolu činnosti SIS verejne preukázal základnú neznalosť problematiky. Parlamentná kontrola spravodajských služieb tak dostala celkom silný úder, pretože  jeho výroky otvárajú otázku odbornej schopnosti a pripravenosti poslancov plniť tieto úlohy. Ako môže byť funkčná kontrola čohokoľvek, robená ľuďmi bez základných znalostí kontrolovanej problematiky?

Prípadná námietka na whistleblowing neobstojí, pretože ten znamená upozornenie na nekalé praktiky, porušovanie zákonov a podobne. Rozhodne ale nezahrnuje vynášanie informácii a ich poskytovanie komukoľvek, vrátane politikov. Pri prísnom pohľade na problém, by sa vyjadrenie Rajtára dalo považovať aj na vyzývanie k páchaniu trestnej činnosti, pretože presne to vynášanie informácii z prostredia spravodajských služieb je.

Zhodou okolností práve v ten deň, keď toto pozoruhodné vyjadrenie poslanca Rajtára bolo zverejnené, americká tlač publikovala informáciu, že v USA bol zatknutý analytik vojenskej spravodajskej služby /DIA/ za vynášanie informácii novinárom. Na rozdiel od nášho poslanca, americké úrady zjavne vynášanie utajovaných informácii nepovažujú za žiaduce. A slovenské aj americké zákony sú  v tejto oblasti veľmi podobné.