Kapitán má doktorát, Rišo má diplomovku a občan sa chytá za hlavu. . .

22. novembra 2018, Roman Laml, Nezaradené

V bojoch o kvalitu diplomových, rigoróznych a všetkých ďalších prác sa na verejnosť dostávajú zaujímavé poznatky. Napríklad  o tom, ako vznikajú zásadné politické rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú životy nás všetkých. Občan naivne očakáva, že každé takéto rozhodnutie vychádza z analýz, porovnávania rôznych prístupov a hľadania najlepšieho riešenia, kde je zo všetkých strán posúdené pre aj proti. Napríklad daňová politika je jednou zo základných politík štátu a tým pádom aj reforme tejto oblasti by mala byť venovaná maximálna pozornosť. Ale ako som už naznačil, patrím medzi naivných občanov a skutočnosť býva veľmi, ale skutočne veľmi odlišná.

Realitu fungovania vysoko odborne riadeného štátu (pravica neustále deklaruje, že toto je jej základný prístup) odhalil včera Richard Sulík, ktorý napísal diplomovú prácu o daňovej reforme. Táto sa potom stala východiskom pre reálnu daňovú reformu na Slovensku a R. Sulík o tomto procese povedal: „Ja som vlastne len vymenil ten prvý list. Namiesto diplomovej práce som napísal podklad pre koaličnú radu, ten text bol presne taký istý, tak som to odovzdal Ivanovi Miklošovi, ktorému som vtedy robil poradcu. A presne takto to koaličná rada schválila a na základe tejto diplomovej práce bola uskutočnená daňová reforma.“  /TA3, 21.11. 15:04-15:05/ Takže žiadne odborné štúdie renomovaných odborníkov, analýzy a oponentúry. Žiadna odborná diskusia. Veď Rišo o tom napísal diplomovku a tam je všetko.

Slovenská pravica sa vždy rada prezentovala ako vysoko odborná a kompetentná najmä v ekonomickej oblasti. Tento prístup ale o tomto nesvedčí. To vôbec neznamená hodnotenie kvality diplomovej práce R. Sulíka, možno je dobrá, možno je vynikajúca, ale jedna diplomová práca predsa nemôže byť určujúcim dokumentom  daňovej reformy štátu! Vyjadrenie pána Sulíka taktiež ukazuje, ako zjednodušené a nekompetentné je v jeho videní sveta riadenie štátu a aké prístupy považuje za normálne. Súčasne je to výrazom nekompetentnosti I. Mikloša, ktorý bol ako minister schopný použiť jednu jedinú diplomovú prácu na „reformu“ jednej z kľúčových politík štátu. Sulík sám tak rúca  mýtus o reformnej a kompetentnej pravicovej vláde. Zoberie sa jedna diplomovka, vymení titulný list a reforma môže začať. Skutočne vysoko odborný prístup, alebo lepšie povedané prístup adekvátny rozhľadu a schopnostiam zainteresovaných.

Je strašné, že je to vôbec možné a je priam desivé, že je to prezentované ako niečo normálne. Niekedy nič lepšie nevypovedá o niekom ako to, čo človek povie sám. To sa týka Danka, Sulíka ale aj mnohých iných.