Po voľbách a pred voľbami

13. novembra 2018, Roman Laml, Nezaradené

Jedny voľby skončili a už sme v očakávaní nasledujúcich, prezidentských aj parlamentných. Tieto voľby boli asi jediné, kde všetci aktéri volebného zápasu vyjadrujú spokojnosť s výsledkami a považujú sa za úspešných. Nie je potrebné brať nikomu ilúzie, ale je potrebné podotknúť, že najmä v obciach a menších mestách ľudia volia tých, ktorých reálne poznajú a ich politická orientácia pre nie je až tak dôležitá. Keďže veľké mestá volia viac politicky je veľmi zaujímavý výsledok v Bratislave. Tento sa dá čítať aj tak, že pre ľudí nie je jedinou možnou predstavou požadovanej zmeny súčasná opozícia. Najmä SaS a OĽANO sa často prezentujú ako zrejmý nástupca súčasnej vládnej garnitúry, ale ich neúspech v Bratislave by mal byť varovaním.

V Bratislave je zaujímavá aj faktická neexistencia Smeru a strana by v našom hlavnom meste mohla zrušiť svoje organizácie. V Bratislave a jej mestských častiach nemá Smer žiadneho poslanca! Žiadnu reflexiu tejto situácie som ale zo strany Smeru a najmä krajského predsedu Glváča neregistroval.

Fico vyjadril relatívnu spokojnosť s percentuálnym výsledkom smeru. Má pravdu, ale pri pohľade na kandidátky by som až tak spokojný nebol. Pozrel som kandidátne listiny niektorých miest a obcí a veľký počet kandidátov kandidoval pod hlavičkou OĽANO, SME rodina a podobne. Inými slovami povedané tieto strany ponúkajú pravdepodobne väčší priestor pre nových ľudí a noví ľudia sa skôr hlásia k týmto zoskupeniam, ako ku Smeru. Netvrdím, že tento môj názor je dôkladným analytickým pohľadom, ale v kandidátnych listinách ktoré som videl SMER nemal široké zastúpenie a aj tento odklon od Smeru je odrazom politickej situácia v krajine. Súčasne ale tento percentuálny úspech Smeru mu dáva možnosť týchto ľudí posunúť v politike vyššie, pretože obnova politických lídrov je pre Smer existenčnou nutnosťou.

Po každý voľbách je možné na základe komentáre politikov zostaviť rebríček povedaných hlúpostí. Na prvé miesto by som zaradil Glváča, pretože aj mlčaním sa dá vyjadriť veľa a jeho mlčanie na adresu debaklu Smeru v Bratislave je tichým výrazom totálnej straty sebareflexie. Druhé miesto získal nový primátor Košíc Polaček, ktorý povedal že strana Smer si uzurpovala moc na Slovensku. Tu by možno pomohlo zlepšiť chápanie významu slov, pretože slovenský význam slova „uzurpovať“ je „násilne si privlastniť“. Smer ale všetku moc ktorú kedy mal a má získal v slobodných voľbách. Smer sa mu nemusí páčiť, ale je dobré označovať veci správnymi menami. Na tretie miesto si dovoľujem zaradiť predsedu SaS R. Sulíka, ktorý na adresu porážky nimi podporovaného Mrvu povedal, že je to neúspech najmä Obyčajných ľudí, pretože to bol ich výber a oni sa len pridali. Sulík sa tak dostáva na úroveň politikov Smerov, ktorí taktiež ovládajú schopnosť v žiadnom prípade si nepriznať neúspech.

Súčasťou týchto komunálnych volieb boli tiež veľmi intenzívne a niekedy až nechutné antikampane. Dá sa preto predpokladať že nasledujúce prezidentské a parlamentné voľby, prelomia všetky doterajšie limity a môžeme  očakávať vylievanie skutočnej aj vymyslenej špiny na všetky strany. Tak sa to pousilujme prežiť s chladnou a jasnou hlavou.