Kauza Cervanová nie je nekonečný príbeh

10. decembra 2016, Roman Laml, Nezaradené

Prípad vraždy Ľudmily Cervanovej je na Slovensku stále živý. Zásluhu na tom má najmä skupina aktivistov, ktorí dlhodobo poukazujú na sporné miesta v uvedenom prípade. V konečnom dôsledku sa situácia vyvinula tak, že odsúdení sú označovaní za nevinné  obete policajnej a justičnej manipulácie. Tento pohľad prezentuje napríklad špeciálna internetová stránka www.kauzacervanova.sk a taktiež bolo v tomto zmysle publikovaných aj relatívne veľké množstvo článkov. Sugestívne názvy týchto príspevkov, ako napríklad  „Pravda leží v hlave“  alebo „Pre bystré hlavy“ a silný apel na odhalenie skutočnej pravdy sa dočkali naplnenia.

Hodenú rukavicu zdvihol publicista Peter Tóth  a napísal dve knihy o kauze Cervanová, z ktorých tá druhá je čerstvou novinkou. Tóth sa prípadu venuje veľmi podrobne a obe knihy majú dohromady vyše 700 strán a zvláštnu CD prílohu s niektorými dokumentmi prípadu. Počet strán samozrejme nie je zárukou objektivity  ani pravdivosti, ale umožňuje venovať sa všetkým aspektom prípadu podrobnejšie a hlbšie ako novinové články. Obidve knihy sú taktiež prínosné v tom, že umožňujú konfrontovať odlišné pohľady na sporné stránky prípadu, na ktorých je postavená obhajoba odsúdených. Pri porovnaní týchto odlišných názorov, je sila argumentov na strane Tótha. Postupne vyvracia všetky pochybnosti o nevine odsúdených Nitranov a prináša aj nové fakty, ktoré z hľadiska svojej povahy nemohli byť použité pri súdnom spore. Tieto jednoznačne potvrdzujú pravdivosť oficiálnej vyšetrovacej verzie.

Nie je samozrejme nutné veriť tu prezentovanému názoru. Stačí mať len dostatok trpezlivosti a každý si môže porovnať pochybnosti o oficiálnej verzii prípadu, ktorá sú prezentované napríklad na už spomenutej internetovej stránke s argumentmi, ktoré prináša Tóth. Nie je to jednoduché čítanie, ale rozhodne sa oplatí zorientovať sa vo veľmi zmedializovanej kauze.

Logicky by v tomto smere mala nasledovať reakcia zainteresovaných novinárov a publicistov, ktorí niekoľko rokov ovplyvňovali verejnú mienku v prospech odsúdených. Ich volanie po pravde bolo vypočuté a bude zaujímavé sledovať, akým spôsobom sa Hríb, Lesná, Šebej, Nicholsonová, Bán, Mojžíš a ďalší postavia k tomu, že ich tvrdenia boli podrobené kritike a vyvrátené. Je možné priznať si vinu, pretože chyby robí každý. Je možné pokúsiť sa  vyvrátiť Tóthové tvrdenia a otočiť ukazovateľ pravdy na svoju stranu. Alebo je možné zostať neústupným,  tváriť sa, že nič nové povedané nebolo a maximálne upozorniť na osobnosť Petra Tótha, ktorý predsa z princípu nemôže mať pravdu, pretože bol, tým čím bol a nie je tým, čím sú oni a keďže oni majú  pravdu, nemôže mať pravdu Tóth.

Martin Mojžíš sa v jednom zo svojich článkov o kauze Cervanová odvoláva na Popperov princíp a píše: „Všade tam, kde nás zaujíma skutočná pravda o materiálnom svete, by sme mali byť pripravení opustiť svoje presvedčenie, ak začne príliš zjavne odporovať faktom.“ Pre neho a jeho  priateľov tá situácia práve nastala.